278 000 €98,5 m²

Opintie 4 B, Söderkulla, Sipoooh, 3 x mh, k, vh, erill.wc, kph, sauna + autotalli

Velaton hinta
278 000 €
Hoitovastike
275,80 € / kk
Asuinpinta-ala
98,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kaupunki
Sipoo

Tämä viihtyisä, 1-tasoinen rivitaloasunto sijaitsee Opintien alueella Söderkullassa, Sipoossa. Vuonna 1987 valmistunut koti tarjoaa tilaa ja mukavuutta 98,5 neliömetrin verran. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, olohuone, erillinen wc, kylpyhuone, sauna sekä käytännöllinen vaatehuone.

Asunnon sydämenä toimii kodikas takka, joka luo lämpöä ja tunnelmaa. Keittiö on hyvin varusteltu ja sieltä löytyy kaikki tarvittava arjen ruoanlaittoon, kuten induktioliesi, erillinen uuni ja astianpesukone. Yhtiössä on juuri valmistunut käyttövesiputki ja kylpyhuoneremontti. Uusitussa kylpyhuoneessa on lattialämmitys ja tilaa pesukoneelle.

Oma terassi tarjoaa mukavan paikan rentoutumiseen. Osa terassista on katettu, joten voit nauttia ulkoilmasta säästä riippumatta. Asuntoon kuuluu myös oma pihavarasto ja autotalli.

Sijainti on erinomainen – kaikki Söderkullan keskustan palvelut, kuten kaupat, terveyskeskus ja kirjasto, ovat kävelymatkan päässä. Lähistöllä on myös useita kouluja ja päiväkoteja, joten arki sujuu vaivattomasti. Liikenneyhteydet ovat hyvät, ja bussipysäkki on lähellä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin Söderkullassa!

Soita ja varaa oma näyttösi! Marjo Vesalainen p. 040 748 5245 tai marjo.vesalainen@silfvenius.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Opintie 4 B, 01150 Sipoo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kohdenumero
80493837
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
98,5 m²
Tontin pinta-ala
1,07 ha
Kokonaispinta-ala
98,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
oh, 3 x mh, k, vh, erill.wc, kph, sauna + autotalli
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi (Rosteri), erillinen pakastin (Rosteri), erillisuuni (Rosteri, n. 1 v vanha), liesi (n. 1 v vanha), liesituuletin (Rosteri) ja astianpesukone (Rosteri, n. 1,5 v vanha). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu.
Terassin kuvaus
Osa terassista katettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Uusittu kokonaan putkisaneerauksen yhteydessä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili ja pesuallas. Erillisen WC:n kuvaus: Hana uusittu putkisaneerauksen yhteydessä.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja ulkovarasto
Tulevat remontit
2025 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2025 Kuntotutkimus
Tehdyt remontit
1988 Autotallien rakentaminen 1995 Sateliittiantennilaitteiston hankinta 1999 Ikkunoiden huoltomaalaus 2002 Välikattojen lisäeristys 2003 Ilmanvaihtokanavien nuohous, postilaatikoiden uusiminen 2003 Autotallin kuntoarvio 2005 Julkisivu puupintojen maalaus 2006 Jätekatoksen rakentaminen 2008 Paikoitusalueen ja autotallien edustan asfaltointi 2009 Peruskuntoarvion laadinta 2010 Kaapeli- TV ja laajakaistajärjestelmä 2011 Vesikaton uusimisurakka vesikaton, lumiesteiden, sadevesikourujen ja syöksyjen uusiminen 2012 Lukoston uusiminen, lukoston uusiminen Abloy Sento avaimille 2013 Autotallirakennuksen kunnostus, maalaus ja ovien korjaus 2013 E-talon pihanpuolen sadevesien ohjausurakka 2013 Pelastussuunnitelman päivitys 2013 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2014 Piha-alueen parannus sekä pihavalaisten ja postilaatikoiden uusinta 2014 Kylpyhuoneiden kosteusmittaukset / -kartoitukset 2015 Sähköpattereiden uusimisurakka 2016 Julkisivupuupintojen maalausurakka, julkisivut, ikkunoiden ulkopuoliset osat, aitojen maalaus 2018 Kylpyhuoneiden pintakosteusmittaukset/kosteuskartoitukset 2018 Vesi- ja viemärijärjestelmän kuntotutkimus 2018 Salaojien kuntotutkimus/puhdistus 2019 Syreenipensaiden leikkaaminen/harventaminen 2019 Ilmanvuotokorjaus huoneistossa C 19 2020 Pinta- ja sadevesikaivot E-talon ja autotallin välissä oleva sade- ja pintavesiputki uusitaan. Lisätään muutamia sadevesikaivoja. 2022 Hankesuunnittelu käyttövesi ja kph 2023 PEL energiatodistus uusittu 2024-25 Käyttövesi ja kylpyhuoneen uusiminen, suunnittelu ja toteutus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Kiuas sekä lattia uusittu putkisaneerauksen yhteydessä (ei lauteita eikä paneleita).
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kaikki Söderkullan keskustan palvelut kävelymatkan päässä, mm. K-Supermarket, S-market, Lidt, Tokmanni, R-kioski, terveyskeskus, hammaslääkäri, kuntosali, kirjasto, kampaamoja, apteekki sekä useita ravintoloita.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
753-419-4-1170
Postitoimipaikka
Sipoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
278 000 €
Myyntihinta
224 992,78 €
Neliöhinta
2 822,34 € / m²
Velkaosuus
53 007,22 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
275,80 € / kk
Pääomavastike
299,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
575,24 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksut laskutetaan kvarttaaleittain kulutuksen mukaan. Autopaikka: Piha/sähkö 7,00/kk. Autotalli 10,-/kk. Tälle asunnolle kuuluu autotalli nr. 14.

Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
27
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1987
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 21.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,07 ha
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
REIM Porvoo Oy, Martin Lydman, martin.lydman@reim.fi, 0207441762
Kaavoitustiedot
Sipoon kunta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen tyyppi: Suorasähkö pattereilla. Kokonaissähkön kulutus: 15000 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu, Lattialämmitys, Varaava takka