347 000 €95 m²

Hansaksenkuja 7 as 11, Söderkulla, Sipoo3h + k + kph +wc + var

Velaton hinta
347 000 €
Asuinpinta-ala
95 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kaupunki
Sipoo

Oma tontti - oma kuntosali - energiayhteisö - ihana uusi koti

Tervetuloa tutustumaan moderniin ja viihtyisään kotiin!

Vuonna 2023 valmistunut kerrostalo-/rivitaloyhtiö tarjoaa laadukasta asumista pienessä, vain 12 huoneiston kokonaisuudessa. Yhtiössä on panostettu asumismukavuuteen poikkeuksellisen kattavasti: käytössäsi ovat muun muassa oma kuntosali, viilentävä ilmanvaihtojärjestelmä sekä kauttaaltaan vesikiertoinen lattialämmitys, ilman tilaa vieviä seinäpattereita.

Tilavat, valmiiksi lasitetut parvekkeet tuovat lisätilaa ympäri vuoden, ja energiatehokkuutta lisää aurinkovoimaa hyödyntävä energiayhteisö, jonka tuottoa jaetaan myös huoneistojen sähkönkulutukseen.

Sijainti on erinomainen – arki sujuu vaivattomasti hyvien kulkuyhteyksien, monipuolisten kaupallisten palveluiden sekä terveyspalveluiden läheisyydessä.

Laadukas Puustelli-keittiö yhdistää tyylikkyyden ja käytännöllisyyden. Keittiötä viimeistelee kestävä ja näyttävä dekton-työtaso, ja halutessasi tilaan on mahdollista toteuttaa lisätyönä saareke, joka rajaa keittiön luontevasti omaksi kokonaisuudekseen.

Olohuone hurmaa korkealla vinokattoisella huonetilallaan ja suuret ikkunat koko ulkoseinän leveydeltä tuovat runsaasti luonnonvaloa sisään. Tilaratkaisu on myös muunneltavissa: olohuoneeseen on mahdollista toteuttaa lisätyönä kolmas makuuhuone.

Kylpyhuoneessa tunnelmaa luo suihkun kohdalla kaunis aqua/turkoosi tehostelaatta. Kokonaisuuden kruunaa ikkunallinen sauna, jonka lasinen etuseinä tuo tilaan modernia ilmettä ja avaruutta.

Myynti ja lisätiedot: Pirjo Mäkinen Ylempi kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KED, Rakennuttaja- ja kiinteistöasiamies RAKI P. 050 464 9263 pirjo.makinen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hansaksenkuja 7 as 11, 01150 Sipoo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kohdenumero
80492188
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
95 m²
Tontin pinta-ala
4 654 m²
Kokonaispinta-ala
95 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ilmoitetut pinta-alat perustuvat rakennuslupa-asiakirjoihin, isännöitsijäntodistukseen ja yhtiöjärjestykseen. Kellarivarasto, jonka pinta-alaa ei ole laskettu kokonaispinta-alaan, sijaitsee kerrostalo-osuuden kellarikerroksessa.

Pinta-alaa ei ole erikseen tarkastusmitattu SFS 5139 -standardin mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kph +wc + var
Huoneita
3
Kunto
Uusi
Kunnon lisätiedot
10-vuotistarkastus vuonna 2033, jonka järjestää taloyhtiön hallitus.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Hallinnan luovutuksen yhteydessä suoritetaan ja dokumentoidaan huoneiston mahdolliset kuukauden takuukorjausaikaan liittyvät viat ja puutteet. Ostajalla on yksi (1) kuukausi aikaa hallinnan luovutuksesta ilmoittaa myyjälle tarkastuksen jälkeen havaitsemistaan vioista. Tämän yhden (1) kuukauden takuukorjausajan vakuudeksi ohjataan myyntihinnasta kaksi (2) prosenttia sulkutilille. Myyjä saa nostaa varat, mikäli ostaja ei sitä kiellä sillä perusteella, ettei kaikkia takuukorjausajan korjauksia ole suoritettu.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Dekton kivipuriste. Puustellin avokeittiössä mattasatiini harmaat ovet ja messinkivetimet. Kaapistojen ylä- ja alapinnassa led-valaistus.

Lisätyönä on mahdollista rakennuttaa saareke kaapistojen eteen rajaamaan olohuonetilaa, lattiapinnoitteen alla on sähköpistokevaraus.

Kodinkoneet ovat kalustelevypeitteisiä.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä ja länsi. Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala: 20.2 m².
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja pyykkikaappi. Pesutilojen kuvaus: Sadesuihku.
Nurkkamallinen ovellinen tarvikehylly saippuoille ja hiustentoitotuotteille.
Suihkun kohdalla vesiputousta muistuttava tehostelaatta molemmin puolin seinää. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, allaskaappi, pesuallas, peilikaappi, bidee-suihku ja lattiakaivo. Erillisen WC:n kuvaus: Valkoisella laatoituksella pinnoitettu tilava Wc.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero, seinäkaapit ja kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Makuuhuoneen yhteydessä olevassa vaatehuoneessa on desibeliovella varustettu tekniikkakaappi, jossa sijaitsevat IV-kone ja jakotukit.
Näkymät
Avokeittiön ja olohuoneen kohdalla tilava lasitettu parveke, jonka kautta pelto- ja metsänäkymät autokatoksen ylitse. Ilmansuunta lounas. Molempien makuuhuoneiden ikkunoista puustoinen näkymä. Ilmansuunta koillinen. Olohuoneeseen on rakennettavissa lisätyönä kolmas työ- tai makuuhuone.
Tehdyt remontit
Takuukorjauksia 1-vuotistarkastuksen mukaan vuosina 2024–2025. Kerrostalopuolen sisäänkäynnin yhteyteen asennettiin vesihana.
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunassa on ikkuna ja valoa kylpyhuoneeseen päästävä lasiseinä.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Söderkullan keskustassa noin 2,5 km päässä on kattavat peruspalvelut.
Muutaman sadan metrin päässä toisistaan sijaitsevat hammashoitola, Alko, apteekki, vanhusten palvelukeskus Linda, R-kioski, kirjasto, neljä päivittäistavarakauppaa, kirjasto, hammaslääkäri, kuntosali, pizzeria ja ravintola. Pähkinälehdon alueella muutaman vuoden ikäinen kirkko ja viihtyisä ruokaravintola aurinkoterasseineen.
Paikallistiedot: Söderkulla on Etelä-Sipoossa, Uudellamaalla sijaitseva muuttovoittoinen ja kehittyvä kasvukeskus, jota pidetään Sipoon toisena keskuksena noin 10 kilometrin päässä sijaitsevan Nikkilän rinnalla.

Söderkullasta Helsingin keskustaan on matkaa noin 30 km, ja Itä-Helsinkiin ajat sujuvasti reilussa vartissa. Vaikka Sipoo tunnetaan perinteisesti maaseutumaisena kuntana, Söderkulla tarjoaa modernia asumista erinomaisilla yhteyksillä pääkaupunkiseudun palveluihin.

Sipoo on kaksikielinen kunta, jossa yhdistyvät suomen- ja ruotsinkielinen kulttuuri. Kunnan kolme pääaluetta ovat Söderkulla, Talma ja Nikkilä.

Alue on kehittynyt viime vuosina vauhdikkaasti: uusien asuntojen rinnalle on noussut kattava palveluverkosto. Päivittäistavarakauppojen tarjontaa täydentävät mm. Lidl, Tokmanni, K-Supermarket sekä S-Market. Keskustasta löytyy lisäksi ravintoloita sekä oma kirkko.

Perheille alue tarjoaa erinomaiset puitteet: koulut ja päiväkodit ovat uudehkoa tuotantoa ja sijaitsevat liikuntapuiston sekä metsäisten ulkoilualueiden läheisyydessä.

Lisäksi yrittäjyyttä tuetaan aktiivisesti – Sipoon kunta tarjoaa maksutonta yritysneuvontaa yhteistyössä Keski-Uudenmaan Kehittämiskeskus Keuken kanssa.

Sipoon vuoden 2026 tuloveroprosentti on maltillinen 6,80 %, mikä lisää alueen houkuttelevuutta entisestään.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen kohta: Koko yhtiötä koskeva lisätieto Huoneistojen lyhytaikainen vuokraustoiminta on kielletty (Airbnb tai vastaava). Yhtiön hallinnassa olevaa kuntosalia ja sen yhteydessä olevaa suihkua saavat käyttää ainoastaan yhtiön asukkaat. Pihallisten 1. kerroksen asuntojen pihojen rajat on määritelty yhtiöjärjestyksen liitteenä olevassa asemapiirroksessa. Asemapiirrokseen on merkitty myös huoltokäytävä, joka on pidettävä vapaana kulkemista varten. Kyseinen alue kuuluu huoltokäytävän osalta osakkaan hallintaan, ja sen kunnossapitovastuu on osakkaalla. Osakkaan on sallittava taloyhtiön muiden osakkaiden sekä heidän lukuunsa huoltotoimenpiteitä suorittavien tahojen käyttää kyseistä huoltokäytävää läpikulkuna omien pihojensa huoltotoimenpiteitä varten. Kyseisellä alueella tarpeeton oleskelu ja kulku on kielletty. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Viihtyisä, valmiiksi rakennettu ympäristö vanhemmalla omakotitaloalueella, jossa on valmiiksi kehittynyt kasvillisuus. Asuinrakennuksen eteen rakennettu autokatosrakennus toimii meluvallina alempana kulkevaa Söderkullantietä vastaan. Turvaa tuo 10 vuotta voimassa oleva suorituskyvyttömyysvakuutus rakennevikojen varalta.
Uudiskohteen tila
Muuttovalmis
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
753-419-4-1612
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Sipoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 100/50, Kaapeli

Hinta

Velaton hinta
347 000 €
Myyntihinta
127 870,70 €
Neliöhinta
3 652,63 € / m²
Velkaosuus
219 129,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
399 € / kk
Pääomavastike
902,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 301,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: 09.05.2025 pidetyssä ylimääräisessä yhtiökokouksessa päätettiin ottaa yhtiön lainoihin 12 kuukauden lyhennysvapaa ajalle 01.07.2025–30.06.2026. Lyhennysvapaasta johtuen 01.07.2026 alkaen pääomavastikkeeseen lisätään myös lainapääoman osuus, jolloin kuukausittainen pääomavastike nousee euromäärältään asuinhuoneistojen osalta 1,52 euroon per velallinen osake= 1 444 € / kk. Hoitovastike on 01.07.2026 alkaen 0,41 € per velallinen osake= 389,50 € / kk . Autokatokseen kohdistuvien osakkeiden osalta pääomavastike nousee 0,79 euroon per velallinen osake= 47,4 € / kk. Vesimittari luetaan kerran vuodessa, ja laskutus tasataan kulutuksen mukaan. 06.06.2025 pidetyssä yhtiökokouksessa valtuutettiin hallitus keräämään 1–3 ylimääräistä hoitovastiketta taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan yhtiökokoukseen asti. Hallitus valtuutettiin myös nostamaan tai laskemaan pääomavastiketta korkotilanteen niin vaatiessa seuraavaan yhtiökokoukseen asti. Sähköauton lataus 15 snt/kWh Latausennakko 20 €/kk Lämmin vesi 8,75 €/m³ Kylmä vesi 4,15 €/m³ Kuntosalin käyttö sisältyy hoitovastikkeeseen. Uudiskohteessa osa asunnon kokonaishinnasta muodostuu taloyhtiön yhtiölainasta. Tässä yhtiössä osakkaat maksavat lainaosuuttaan kuukausittaisena pääomavastikkeena tai voivat halutessaan maksaa lainaosuutensa kerralla kokonaan pois. Yhtiölaina on taloyhtiön vastuulla, ja sitä katetaan osakkailta perittävillä pääomavastikkeilla. Mikäli yksittäinen osakas ei maksa vastikkeitaan, taloyhtiö perii ne kyseiseltä osakkaalta ja voi tarvittaessa ottaa huoneiston hallintaansa turvatakseen saataviensa kertymisen. Taloyhtiön menot katetaan kuitenkin viime kädessä osakkailta perittävillä vastikkeilla, kuten kaikissa yhtiölainallisissa taloyhtiöissä.