219 000 €61 m²

Tasbynkaari 1, Söderkulla, Sipoo3-4h, avok., kph, s, erill.ulkovarasto

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
311,10 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2016
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kaupunki
Sipoo

Kaunis ja moderni koti luonnonhelmassa, unelmapaikalla!

Tervetuloa tutustumaan tähän upeaan ja neliöitään tilavamman tuntuiseen erillistaloon, joka tarjoaa kaiken, mitä asumiselta voi toivoa! Asunnon hyvin suunniteltu pohjaratkaisu tekee asumisesta sujuvaa ja viihtyisää. Avoin ja valoisa oleskelutila yhdistää saumattomasti modernin keittiön ja olohuoneen, jossa varaava takka luo lämpöä ja tunnelmaa. Lisäksi runsas säilytystila takaa kodin pysymisen järjestyksessä. Lisähuone tarjoaa joustavia mahdollisuuksia, se sopii erinomaisesti työhuoneeksi, vierashuoneeksi tai vaikkapa harrastetilaksi.

Erillistalo takaa täydellisen yksityisyyden, sillä yhteisiä seiniä naapureiden kanssa ei ole. Samalla asunto-osakeyhtiö tuo asumiseen huolettomuutta ja turvaa. Huoneiston käytössä on oma pistokkeellinen autopaikka sekä käytännöllinen ulkovarasto.

Alhaiset asumiskustannukset ovat plussaa, katolla olevat aurinkopaneelit tuovat energiatehokkuutta ja säästöjä arkeen. Vuonna 2016 valmistunut talo seisoo omalla tontillaan, mikä tuo lisäarvoa ja vakautta asumiseen.

Sijainti on mitä parhain! Söderkullan monipuoliset palvelut ovat vain vajaan kahden kilometrin päässä, ja Taasjärven kaunis uimaranta on alle kilometrin etäisyydellä. Liikenneyhteydet ovat sujuvat, Tikkurilaan ja Porvooseen ajat noin 20 minuutissa, ja Helsingin keskustaan pääset reilussa puolessa tunnissa. Alueen upeat ulkoilumaastot alkavat lähes kotiovelta, joten luonnossa liikkuminen on täällä helppoa.

Tule ihastumaan, tämä koti saattaa olla juuri se, mitä olet etsinyt!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tasbynkaari 1, 01150 Sipoo
Kaupunginosa
Söderkulla
Kohdenumero
80418491
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
6 916 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3-4h, avok., kph, s, erill.ulkovarasto
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta / sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Tyylikäs ja modernein kaapein varusteltu avokeittiö. Varustus: jääkaappi/pakastin, liesituuletin, astianpesukone, irralliset kaapistot (sovittavissa kauppaan kuuluvaksi). Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Lattia: laminaatti. Seinät: maalattu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava kylpyhuone. Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto. Lattia: laatta. Seinät: kaakeli.
Tulevat remontit
2025 IV kanavien nuohous ja säätö, Patteriventtiilien vaihtoja tarpeen mukaan, Jätekatosten ovien hankinta ja asennus. Huoltomaalaukset (talkoina jätekatos ja huoneistojen ulkovarastot). Julkisivumaalausten hankesuunnittelu. IV-kanavien nuohoukset, suodattimien vaihdot ja säädöt. Asfaltoinnin suunnittelutyö. Patteriventtiilien vaihtoja tarpeen mukaan vuosina 2025-2029. Kiinteistön kuntoarvio. 2026 Huoltomaalaukset (julkisivut). Piha-alueiden ja -käytävien asfaltointi. Jätekatosten ovien hankinta ja asennus. 2026-2029 Kunnossapitotarpeet tulevan kuntoarvion mukaisesti.
Tehdyt remontit
2021 Kaikkien talojen ja huolto-, varasto- ja jätekatosten sokkelien maalaus. 2021 Jätekatosten lattioiden maalaus. 2021 Kapillaarisoran puhallus niihin taloihin, joista se puuttui kokonaan tai osittain. 2021 Rikkoontuneiden rännien korjaus (myös syöksytorvet uusittiin näistä) . 2023 Valokatteet korjattu taloissa X ja P. patteriventtiilit vaihdettu O-talossa 2023-2024 talvella. Piharakennukset, jäteastiat, aidat, tukimuurit, portaat ym. Piha-aitojen kunnostukset ja maalaukset, Jätekatoksen maalaus. 2024 Yläpohjarakenteet ja vesikatto varusteineen, valokatteidenuusiminen / korjaaminen ja lumiesteet lisättiin C ja D taloihin. Piha-alueen varustukset, hiekkalaatikko uusittu.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Oma sauna. Lattia: laatta. Seinät: puu. Kiukaan tyyppi: sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
753-419-4-1765 ja 1766
Postitoimipaikka
Sipoo
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiön laajakaista Elisa 10 M, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
219 000 €
Neliöhinta
3 590,16 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
311,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
330,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 19 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on ennakko ja se tasataan todellisen kulutuksen mukaan. Autopaikka kylmä 10 €/kk ja lämmin 15 €/kk. Sähköajoneuvojen lataussähköstä peritään latausennakkomaksua 10 euroa/kk/yksikkö ja lopullinen hinta tasataan taloyhtiön maksaman hinnan mukaiseksi ja laskulle lisätään laskutuskulut. Hallituksella on valtuudet periä enintään kolme (3) ylimääräistä hoitovastiketta tarvittaessa, mikäli yhtiön taloudellinen tilanne sitä vaatii.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy SIpoon Kaunokki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöllä on luotollinen limitti 20 000 euroa, jota ei ole käytössä. Rakennuttaja asetettu konkurssiin 11/2019. Tästä johtuen saattaa yhtiön kustannukselle tulla korjauksia, jotka normaalisti kuuluisivat rakennuttajan 10-vuotis vastuulle. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 100 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
2016
Huoneistojen lukumäärä
24
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2016
Kerroksia
1
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen
Tontin koko
6 916 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti, Porvoo, Tinna Sarasalo, tinna.sarasalo@retta.fi, 010 228 2000

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Jokaiselle asunnolle on varattu 1 autopaikka. Mahdolliset lisäpaikat jonotuksella.