50 000 €35 m²

Ruukintie 37 A, Uppa, Seinäjoki1h+kk

Velaton hinta
50 000 €
Hoitovastike
122,50 € / kk
Asuinpinta-ala
35 m²
Huoneita
1
Kerros
3
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Uppa
Kaupunki
Seinäjoki

Alkuperäiskuntoinen yksiö lähellä Seinäjoen keskustaa. Asunnolta lyhyt matka kaikkiin palveluihin ja kävelymatka myös monipuolisiin vapaa-ajan mahdollisuuksiin. Taloyhtiötä huollettu ajanmukaisesti, mm. käyttövesiputket uusittu, viemärit saneerattu ja ikkunat vaihdettu. Potentiaalinen kohde, josta saa remontoimalla omannäköisensä! Myydään vuokrattuna, vuokra 420e.

Yhteydenotot ja esittelyt: Tarja Saarinen, 050 584 3750 tai tarja.saarinen@op.fi.

Meillä kauppa käy ja asunnot vaihtavat omistajaa. OP Koti on jo 12. kerran Suomen luotetuin kiinteistönvälitysliike. OP Koti Etelä-Pohjanmaa, luotettavaa asuntokauppaa jo 60 vuotta, vuodesta 1966.

Perustiedot

Sijainti
Ruukintie 37 A, 60100 Seinäjoki
Kaupunginosa
Uppa
Kohdenumero
619245
Kerros
3
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
35 m²
Tontin pinta-ala
4 232 m²
Kokonaispinta-ala
35 m²
Huoneiston kokoonpano
1h+kk
Huoneita
1
Kunto
Välttävä
Kunnon lisätiedot
Remontoitava.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi pakastelokerolla, lattialiesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Etelän suuntainen.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, allaskaappi, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
huoneistokohtainen varasto
Tulevat remontit
Päätetyt: PTS:n mukaisen tulevat huolto- ja korjaustoimenpiteet: Parkkialueen laajennus 2026 Salaojasaneeraus 2026 Parvekeovien tarkistus ja tiivistys tarpeen mukaan Katon pesu ja pinnoitus 2026 Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2028 Sähkö- ja Tv-antennijärjestelmän saneerauksen suunnittelu 2028 Kuntoarvion tilaus 2030
Tehdyt remontit
2026: Palovaroittimien uusinta 2025: Kuntoarvio parvekkeet / päätetty 2024: Takkojen nuohous, lämmitysverkon ja lämmönvaihtimen saneeraus 2021: Rännien ja syöksyjen uusinta / Latovarjo Oy, 2020: Piha-alueen siistiminen ja kulkukäytävien parantaminen, 2020: Aidan oikaisu, 2020: TV-antennijärjestelmän päivitys / Satman Oy, 2020: Tuuletustelineiden ja kuivaustelineen uusiminen, vanhat pois ja uusien hankinta, 2018: Saunatiloista toinen pukuhuone pois käytöstä. 1h saunavuorot, 2018: IV-kanavien nuohous ja ilmanvaihtokojeiden uusinta, 2018: Huoneistojen kosteiden tilojen kosteuskartoitus. Taloyhtiön valvontaa varten, 2018: Tuuletusparvekkeiden ovien uusiminen, 2018: Ikkunoiden uusiminen (pääty- ja sisäpihan ikkunat)+liiketilan näyteikkunat, 2017: Lukitusjärjestelmän uusiminen (huoneistot ja ulko-ovet) / Certego Oy, 2017: Ilmanvaihtokanavien nuohous liiketila, Ilmanvaihtokojeen asennus TK/PK LTO liiketila, 2017: Uppopumpun lisäys pohjavesien poistamiseen, 2017: Liiketila ovet vaihdettu, 2016: Puuaitojen ja jätekatoksen huoltomaalaus (aidan oikaisu, maalaus ja jatkeen rakentaminen matalempana uusien autopaikkojen eteen sisäpihalla) / Pkp Oy, 2016: Lämpötolpat uusiin autopaikkoihin / Jpa sähkötekniikka, 2016: Liiketilan patteriverkoston uusiminen / MT-putkimiehet Oy, 2015: Liikennealueiden asfaltointi puuttuvilta osin (Ruukintien puoleinen), 2015: Sisäänkäyntiovien uusiminen / Stroitel Oy, Skaala Oy, 2015: Viemäreiden uusiminen/pinnoitus / EW-Liner Oy, 2015: Ilmanvaihtokoneiden tarkastus, moottorin ja remmien vaihtoa. / Ilmaset Oy, 2011: Eristetilan lisäeristys, 2008: Käyttövesiputket uusittu, 2008: Ilmanvaihtokanavien puhdistus/ nuohous ja venttiilien säätö ja tarvittavilta osin vaihto

Velaton hinta
50 000 €
Myyntihinta
49 289,93 €
Neliöhinta
1 428,57 € / m²
Velkaosuus
710,07 €

Vastikkeet

Hoitovastike
122,50 € / kk
Pääomavastike
19,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
141,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Kylmä vesi 6,00e/ m3, lämmin vesi 15,00e/m3. Pesutupa 2,50e/kpl, autopaikka 12,00e/kpl.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Rajakatu 68
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
57
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Tontin koko
4 232 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pohjanmaan Kiinteistöpalvelut Oy / Kristiina Ristimäki, 045 1441413 tai kristiina.ristimaki@pkpoy.fi
Kunnan numero
743

Yhteiset tilat
Talopesula, kellarikomerot, askarteluhuone, väestönsuoja, yhteisantennijärjestelmä
Pintamateriaalit
Keittiö: Muovimatto / maali / välitila laatta. Olohuone: Muovimatto / tapetti. Kylpyhuone: Laatta / laatta. Eteinen: Muovimatto / maali.