5-6mh, 2x k, oh, khh, kirjasto, sali, parvi, 6xwc
Uniikki edustuskoti Marttilan arvostetulla alueella Seinäjoen keskustassa
Ainutlaatuinen kohde tarjoaa puitteet niin edustavaksi kodiksi, yrityskäyttöön kuin kahden sukupolven yhteiseksi kodiksi. Sijainti Marttilassa, aivan Seinäjoen keskustan tuntumassa, yhdistyy arkkitehtuuriin ja tunnelmaan, joka on yhtä aikaa moderni ja lämminhenkisen espanjalais-italialaistyylinen. Kokonaisuus n.700m²
Alun perin vuonna 1957 rakennettu kiinteistö on saneerattu vuosina 2008–2013 tinkimättömällä laadulla, alkuperäistä henkeä kunnioittaen. Noin 1,5 milj.euron saneerauksen lopputuloksena on kokonaisuus, joka huokuu ajatonta arvokkuutta ja kodikkuutta.
Piha-alue on viimeistelty taidokkaasti: vesielementit, kiveykset, istutukset ja näyttävät takorautaportit luovat ympäristön, joka tekee vaikutuksen jo ensisilmäyksellä. Sisätiloissa on käytetty rohkeita ratkaisuja ja aitoja luonnonmateriaaleja – kiveä, puuta ja metallia – mikä tekee kokonaisuudesta yksilöllisen ja elegantin.
Talon sydämenä toimii yli neljän metrin huonekorkeudella varustettu edustustila, jota koristavat Arvid Bromsin seinäfreskot. Tilat mukautuvat niin arjen hetkiin kuin näyttäviin juhliin: suuri keittiö ja ruokailutilat, kuusi makuuhuonetta (osa hulppean kokoisia), kaksi tunnelmallista takkaa sekä parvi sähkötakkoineen.
Useita kylpyhuone- ja wc-tiloja, ja kellarikerroksen spa-osasto kutsuu rentoutumaan: sähkö- ja infrapunasaunat, iso poreallas, viinikellari oleskelutiloineen, man cave biljardipöytineen, kuntosali sekä laadukkaat kodinhoitotilat. Lisäksi kiinteistöstä löytyy kokoustilat, lämmin hallitila autoille tai harrastevälineille sekä autokatospaikat kolmelle autolle. Erillinen asunto täydentää kokonaisuuden – se soveltuu esimerkiksi kahden sukupolven asumiseen tai vuokrakäyttöön.Kysy lisätietoja.
Katso kohteen tarkemmat tiedot www.habita.com -sivustolta.