159 000 €78 m²

Satamakatu 11, Keskusta, Savonlinna3h+k+ph

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
265,20 € / kk
Asuinpinta-ala
78 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1954
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Savonlinna

Tilava kolmio loistavalla paikalla arvostetussa Asunto Oy Törninpyörässä!

Tämä Satamakadun talo tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden asua Savonlinnan keskustassa mahtavalla paikalla. Tilava 78 m2:n kolmio sijaitsee hissillisen talon 2. kerroksessa. Asunto on läpitalon huoneisto ja olohuone suuntautuu suoraan etelään järvelle.

Huoneistoa on remontoitu vuosien varrella ja välttämättömiä remonttitarpeita ei ole.

Vuonna 1954 valmistunut taloyhtiö on laajasti saneerattu ja pidetty hyvässä kunnossa myös taloudellisesti. Taloyhtiössä on tehty mittavat saneeraukset mm. perinteinen putkiremontti, uusittu hissit, katto, rakennettu saunaosasto ullakkokerrokseen sekä lukuisia muita korjauksia.

Yhtiöllä on omistuksessa katutason liiketilat, joista tulee hyvin vuokratuloa vuosittain ja tästä johtuen taloyhtiön hoitovastike on ollut Savonlinnan mittakaavassa edullinen.

Huoneistoon kohdistuu taloyhtiön yhtiölainaa, mutta maksamalla sen pois maksat vain pelkkää kuukausittaista hoitovastiketta (265,20 euroa/kk)

Asunto vapautuu tarvittaessa pian uudelle omistajalle!

Perustiedot

Sijainti
Satamakatu 11, 57130 Savonlinna
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
62251347
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
78 m²
Tontin pinta-ala
1 597 m²
Kokonaispinta-ala
78 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+ph
Huoneita
3
Keittiön varusteet
Varusteet: pesukoneliitäntä, astianpesukone, jääkaappipakastin. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: erillisuuni, liesitaso, liesituuletin
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, WC, suihkuseinä, allaskaappi, peilikaappi
Tulevat remontit
Piha: Pyöräkatoksen tekeminen, pihasuunnittelu Perustukset ja runko: Sokkelivaurioiden kunnostus, sisäpihan vesieritys ja salaojitus Julkisivut: Pesu/huoltomaalaus Ikkunat ja ulko-ovet: Huoneistojen ovien huoltokunnostus, sisäpihan puoleisten ikkunoiden uusiminen, kadunpuolen ulko-ovien uusiminen sekä porttikongin portin uusiminen Katto: Vuositarkastus ja tarvittavat huoltotoimet Huoneistojen märkätilat: Kartoituksen mukaisia korjauksia Yleiset tilat: Kellaritilojen kunnostuksen suunnittelu 2025 Ilmanvaihto: IV-automatiikan selvitys ja asennus Sähkö- ja tietojärjestelmä: Pääkeskuksen huoltotarkastus ja yleisten tilojen sähkölaitteiden tarkastus, aurinkopaneeleiden hankesuunnittelu 2025, käyttöveden lämmitys ilmalämpöpumpulla Rakennus: Kuntokartoitus
Tehdyt remontit
1984: Siirrytty kaukolämpöön 1994: Uusittu ikkunat 1996: Kunnostettu kellaritilat ja saunaosasto 1998: Saneerattu julkisivut 2008: Saunaosaston peruskunnostus, LVI- ja sähkösaneeraus, uusittu kylpyhuoneet sekä sähkö- ja tietoliikennekaapelointi, rakennettu koneellinen IV-poisto 2009: Uusittu huoneistojen korvausilmaventtiilit 2011: Jätekatoksen kunnostaminen, saattolämmitys vesikouruihin ja syöksytorviin 2012: Hissien uusiminen 2013: Vesikaton uusiminen, rakennettu kattoterassi ja kerhohuone ullakolle, ullakkotilan saneeraus, uudet verkkokomerot, saunaosaston kunnostus 2014: Liikehuoneistojen ikkunoiden ja ovien uusiminen 2015: Kellarikerrokseen tehty koneellinen ilmanvaihto, ulko-ovien huoltomaalaus, purettu vanha öljysäiliö 2016: Sisäpihan puolella liikehuoneistojen ovet ja ikkunat korjattu, A-rapun kellarin vedenohjausta parannettu 2019: Uusittu asuntojen ikkunat talon etelänpuoleiselta sivulta, uusittu talopesulassa pesukone ja mankeli, IV-nuohous ja säätö, LH 3 muutostyökorjaukset, kellarin pohjaveden pumppaamoja uusittu ja lisätty, märkätilakartoitus 2020: Ulko-ovien ohjauspaneeleiden asennus, ILOQ lukitus uudistus, BLC Valokuitu, vesikaton PTS-tarkistus 2021: Hissin nostoköydet uusittu sekä EDB-yksikön vaihto (varavoima-ajo yksikkö), lumiesteiden asennus, pannuhuoneen käyttövesipumpun korjaus, ikkunoiden takuutarkastus etelänpuoleiselta sivulta 2022: Porttikongin ja autotallien lattioiden kunnostaminen, selvitys sähköautojen latausmahdollisuudesta, sisälumiesteiden asennus, hissin automaattisen pelastusajon akkujen vaihto 2023: Huoneistokohtaisten vesimittareiden uusiminen, kierto- ja lämminvesijohtojen uusiminen, ilmalämpöpumpun asennus LH 3 2024: Energiansäästöratkaisujen kartoitus 2024: Rappukäytävien maalaus ja pihanpuolen ovien maalaus, sisäpihan vesiongelman kaivuutyö korjaamissuunnitelmaa varten 2024: Ilmalämpöpumpun asennus LH 1, B-rapun ovipuhelinlaitteiston ovipainikkeiston vaihto, puuttuvien lumiesteiden/jäärautojen asennus 2025: Palovaroittimien asennus huoneistoihin ja yleisiin tiloihin

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
149 431,15 €
Neliöhinta
2 038,46 € / m²
Velkaosuus
9 568,85 €

Vastikkeet

Hoitovastike
265,20 € / kk
Pääomavastike
73,32 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
338,52 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 16 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy. Törninpyörä
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1954
Kerroksia
6
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
F2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 597 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tarja Kelokaski p. 044 751 1705 tarja@taloluotsi.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat jonotusperiaatteella.