Velaton hinta
248 785 €
Hoitovastike
2 571 € / kk
Asuinpinta-ala
384 m²
Huoneita
12
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Muurola
Kaupunki
Rovaniemi

SIJOITUSASUNTOPAKETTI – 8 ASUNTOA

Suomi – Rovaniemi (7) + Mikkeli (1)

Myydään 8 vuokratun asunnon sijoitusasuntokokonaisuus yhdessä kaupassa. Seitsemän asuntoa sijaitsee samassa taloyhtiössä Rovaniemellä ja yksi asunto Mikkelissä.

Rovaniemi sijaitsee Lapissa Pohjois-Suomessa ja on yksi Pohjois-Euroopan tunnetuimmista matkailukaupungeista. Rovaniemen matkailu on kasvanut voimakkaasti viime vuosina. Rovaniemi tunnetaan maailmanlaajuisesti Joulupukin virallisena kotikaupunkina (Santa Claus Village).

• yli 1,5 miljoonaa rekisteröityä yöpymistä vuodessa • vahva kansainvälinen matkailu • erityisesti talvimatkailu ja revontulimatkailu

Rovaniemen merkitys on kasvanut myös turvallisuus- ja puolustussektorilla.

• Suomi liittyi NATO:on vuonna 2023 • Rovaniemellä puolustusvoimien tukikohtia ja toimii lapin lennosto

Kokonaisuus tarjoaa vakaan kassavirran heti kaupasta alkaen sekä hyvän pitkän aikavälin tuottopotentiaalin.

Avainluvut

Velallinen Velaton Myyntihinta 214 000 € 248 785 € Pinta-ala yhteensä 383,5 m² 383,5 m² Neliöhinta 558 €/m² 649 €/m² Vuokratuotto / vuosi 53 760 € 53 760 € Kulut / vuosi 30 854 € 23 111 € Nettotuotto / vuosi 22 906 € 30 649 € Nettovuokratuotto 10,7 % 12,3 %

Taloyhtiö Asunto Oy Karvontie 1, Rovaniemi Suurin osa asunnoista sijaitsee samassa taloyhtiössä, mikä tekee kohteen hallinnoinnista selkeää ja tehokasta. Taloyhtiössä on tehty useita huolto- ja kunnossapitotoimenpiteitä, mm.

• lämmöntalteenottojärjestelmä (LTO) • ilmanvaihdon huoltoja • vesikaton huoltoja • putkiston huoltoa • sähköjärjestelmien tarkastuksia • mahdollisuus sähköauton lataukseen

Tulevat remontit ovat pääosin normaalia kunnossapitoa. Yhteenveto

Kohde tarjoaa: • 8 vuokratun asunnon kokonaisuus • vakaa vuokratuotto • yli 10 % nettotuotto velallisella hinnalla • vahva sijainti kasvavassa matkailukaupungissa • Osa asunnoista on kokonaan kalustettu ja pitää sisällään kaikki mitä kotiin tarvitaan o elektroniikat o kodinkoneen o liinavaatteet o kaikki mitä kuvissa näkyy.

Extra mahdollisuus

Lisäpotentiaali – 2 asuntoa vapautuu tarvittaessa Kokonaisuuteen lisätä kaksi tällä hetkellä myyjän omassa käytössä olevaa asuntoa. Nämä asunnot eivät sisälly nykyiseen vuokratuottolaskelmaan ja vapautuvat heti kaupan toteuduttua. Näissä asunnoissa tehty laajat pintaremontit. mm. lasitettu ja lämmitetty parveke, katto paneloitu. Näiden asuntojen yhteenlaskettu pinta-ala on 148 m².

1 asunto. 4 h+k+vaatehuone+wc+parveke 84,5 m² myydään myös täysin kalustettuina kuvien mukaiset kalusteet. asuntoo ei tarvi tuoda kuin omat vaatteet. 2 asunto. 3 h+k+parveke 63,5 m²

Nykyisen vuokratason perusteella näiden asuntojen arvioitu vuokratuotto on noin 1 700 € kuukaudessa.

Velallinen vastike yhteensä 1 170,40 € kk Velaton vastike yhteensä: 760,00 € kk

Näiden asuntojen velaton myynti hinta 68 000 €. Kuvissa on mukana myös niden kahden asunnon kuvat

Extra tietoa jota ei saa muualta kuin tämän kaupan yhteydessä.

Lisänä mahdollisuus ostaa samassa taloyhtiössä 2 kpl 1h kk. Näiden pinta-ala per asunto on 31,5. (hinta määräytyy sitten myyjän ja ostajan kesken). Nämäkin on vuokrattu ja remontuija

Viereisestä talosta mahdollisuus myös 2 kpl 1h kk pinta-ala 31,5 jotka on vuokrattu (hinta määräytyy ostajan ja myyjän kesken). Näitä ei ole remontoitu. Jonka takia näitten asuntojen hinta on poikkeuksen edullinen.

Perustiedot

Sijainti
Karvontie 1, 97140 Rovaniemi
Kaupunginosa
Muurola
Kohdenumero
24376062
Kerroksien lukumäärä
4
Asuinpinta-ala
384 m²
Huoneiston kokoonpano
12h + k
Huoneita
12
Kunto
Hyvä
Keittiö
Keittiö
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
248 785 €
Myyntihinta
214 000 €
Neliöhinta
647,88 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
2 571 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
4
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma