149 000 €92,5 m²

Karankatu 6-10, Keskusta, Riihimäki4h, k, wc, vh, kph/wc, las.parveke

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
388,80 € / kk
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Riihimäki

Tilava perheasunto keskeisellä sijainnilla!

Tervetuloa tutustumaan tähän hissitalon neljännen kerroksen huoneistoon, joka tarjoaa toimivat puitteet isommankin perheen arkeen.

Asunnossa on kolme makuuhuonetta ja tilava olohuone, josta on käynti lasitetulle parvekkeelle. Parvekenäkymät ovat Karankadun suuntaan. Säilytystilaa löytyy mukavasti mm. vaatehuoneen ansiosta. Arjen sujuvuutta lisäävät kaksi wc:tä, joista toinen on kylpyhuoneen yhteydessä. Kylpyhuone ja erillinen wc on juuri remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä, myös pintoja on päivitetty viime vuosina.

Taloyhtiössä on tehty linjasaneeraus 2025-2026 ja hissien uusinta on menossa - asumiseen huolettomuutta pitkäksi aikaa eteenpäin. Yhtiölainaosuus sisältää koko meneillään olevan remontin ja se on maksettavissa pois, jolloin rahoitusvastiketta ei peritä.

Sijainti on erinomainen! Lähikauppa on vain lyhyen kävelymatkan päässä, samoin keskustan palvelut. Rautatieasemakin on kävelyetäisyydellä. Lisäksi ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet löytyvät läheltä.

Tervetuloa esittelyyn paikan päälle! Varaathan oman esittelyajan!

Myyntiä hoitaa: Marjaana Falck p. 045 261 7160 marjaana.falck@aitoasunnot.fi

Aitoasunnot Riihimäki

Perustiedot

Sijainti
Karankatu 6-10, 11100 Riihimäki
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
36183117
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Tontin pinta-ala
5 278 m²
Kokonaispinta-ala
92,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, wc, vh, kph/wc, las.parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Kaapistot, tasotilaa, jääpakastinkaappi, astianpesukone, liesisuodatin, keraaminen liesi/sähköuuni (2021). Lattiassa laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Näkymät Karankadun suuntaan.
Kylpyhuoneen varusteet
Laatoitettu remontoitu kylpyhuone (remontti valmistunut 2026). Suihku, kääntyvä suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allas, allaslaatikosto, bideesuihku. WC: Erillinen wc: allas, allaslaatikosto, peilikaappi, wc-istuin, bideesuihku, seinissä ja lattiassa laatta. Päätyseinällä tasoa ja kaapistot (vanhemmat). Wc-remontti valmistunut 2026.
Toinen wc kylpyhuoneen yhteydessä.
Takuuaikana ei kylpyhuoneeseen saa porata reikiä (esim pyyhekoukuille) urakoitsijan takuun säilyttämiseksi.
Säilytystilat
Häkkikomero.
Näkymät
Läpitalon huoneisto, ikkunoita kahteen suuntaan.
Tulevat remontit
Seuraavalle viidelle vuodelle ei ole suunniteltuja korjauksia. Normaalia ylläpitohuoltoa.
Tehdyt remontit
Kylpyhuone ja wc remontoitu, valmistuneet 2026. Pintaremonttia 2021. 2025: huhtikuussa aloitettu talotekniikan uusiminen (käyttövesiputket, sähköt asuntojen keskuksiin asti, pesuhuoneet, osin viemäreiden sukitus sekä hissit). Arvioitu koko remontin valmistuminen on 6/2026. 2021: porraskäytävien valaistus. 2019: tonttivesijohto, autotallien ovien ja sokkeleiden huoltomaalaus. Pihan asfaltointi, autolämmityspistokkeita lisätty, varaus sähköauton latauskaapelille. 2016: ulkoportaiden ja tuuletusparvekkeiden katokset, ulko-ovet ja koodilukot. 2015: käyttövesiputkiston linjasulkuventtiilit, kellaritilojen maalaukset. 2013: takapihan kunnostus. 2011: kaukolämpökeskus, pyöräsuojien ja varastojen ovet. 2009: lämmityksen perussäätö, vesikatot saneerattu. 2008. iv nuohous ja säätö. 2006/2007: saunatilat remontoitu. 2002: julkisivusaneeraus. 1993: ikkunaremontti.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Lähin ruokakauppa n. 300 m.
Keskusta n. 800 m. Maauimala/uimahalli ja liikuntapuisto n. 600 m.
Lenkkipolku kulkee talon takana.
Lisätiedot
Hissiremontti etenee porraskäytävä kerrallaan ja on tulossa E-portaaseen. Hissiremontin arviotu valmistuminen kokonaisuudessaan heinäkuussa 2026.

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
94 028,44 €
Neliöhinta
1 610,81 € / m²
Velkaosuus
54 971,56 €

Vastikkeet

Hoitovastike
388,80 € / kk
Pääomavastike
388,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
777,60 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
7,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Vedenlaskutus kulutuksen mukaan 1.7.2026 alkaen. Taloussähkö oman kulutuksen mukaan. Lisätietoa velkaosuudesta: Yhtiölainaosuus: linjasaneerauslaina (sisältää myös hissien uusinnan). Yhtiölainaosuus maksettavissa pois 30.6. ja 30.12. Osakkaan tulee olla yhteydessä isännöintitoimistoon kuukautta ennen lainan maksua. Lisätiedot isännöitsijältä. .
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
5 278 m²
Isännöinti
Isännöinti Isotalo Oy/Ismo Härmä, ismo.harma@isannointiisotalo.fi, p. 010 579 9461
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Riihimäen kaupunki p. 019 758 4000/kaavoitus.
Liikenneyhteydet
Rautatieasema n. 1,1 km
Kuntotutkimus
Rakennusmateriaalit saattaa sisältää asbestia. Remontoitujen tilojen osalta mahdollinen asbesti poistettu tarvittavissa määrin.