79 000 €56,5 m²

Hämeenkatu 1, Keskusta, Riihimäki2h, k, kph/wc, vh, p

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
226 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Riihimäki

Linjasaneeratussa hissitalossa sijaitseva viidennen kerroksen kaksio tarjoaa huoletonta asumista erinomaisella sijainnilla keskustan palveluiden läheisyydessä.

Kylpyhuone on remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä.

Huoneiston muut tilat kaipaavat pintaremonttia, mikä tarjoaa uudelle omistajalle erinomaisen mahdollisuuden toteuttaa kodista omannäköinen ja nostaa asunnon arvoa remontilla.

Tiedustelut ja esittelytoiveet Marja Malin 044 775 0570 marja.malin@aitoasunnot.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
34471627
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
1 964 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, vh, p
Huoneita
2
Kunnon lisätiedot
Asunto on lähes alkuperäisessä kunnossa. Kylpyhuone remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Alkuperäiset kaapistot. Sähköliesi, jääkaappi (2024). Korkkilattia.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä 2018-2021. Suihku, kääntyvät suihkuovet, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peilikaappi, pyyhekuivain, wc-istuin, bideesuihku. Lattia ja seinät laatoitettu. Katto paneloitu. WC: Wc-istuin kylpyhuoneen yhteydessä.
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Tulevat remontit
Pihasuunnitelman mukaiset toimet. Vesikaton huoltokorjauksia. Liikehuoneistojen ulko-ovet, ikkunat
Tehdyt remontit
Laminaatit asennettu olo- ja makuuhuoneeseen 2003. Kylpyhuone remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä taloyhtiön toimesta 2018-2021. Liiketilojen parantaminen, ilmanvaihto ja wc, piha suunnitelma 2022. Taloyhtiön kerrostaso-ovet ja lukitus uusittu 2021. Kiinteistön linjasaneeraus 2018-2021. Hissit uusittu 2019. Hissien koneistojen korjaus, saunan kiuas, sekä isompaan liiketilaan uusittu lämpöpatterit 2016. Kuivaushuoneen seinät, katto ja lattia maalattu, A-rapun porraskäytävän portaitten etureunojen vinyylilaatat uusittu 2015. Porraskäytävien alatasanteen lattian vinyylilaatat uusittu ja valaistus parannettu 2014. A ja B rapun porraskäytävä, kaiteiden metalliosat sekä kellarikrs maalattu muilta osin, paitsi pyykinpesutilan lattia ja saunatilat 2014. Liiketila 3 remontoitu 2013. Vesikatto maalattu 2012. Sähkölukot, ovipuhelimet uusittu, ulko-ovet uusittu 2010. Sadevesiviemäröinti uusittu talon tontilla, vesirännien kunnostus ja sähkövastukset 2009. Kaukolämmönvaihdin uusittu 2006. Talosauna ja sen pesuhuoneet peruskorjattu 2000 ja 2005. Suuri liikehuoneisto peruskorjattu 2004. Parvekkeet peruskorjattu 1996. Ikkunat ja ovet 1988.
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Keskustan palvelut vieressä. Lähikauppa n. 0,4 km. Alakoulu n. 0,3 km. Yläkoulu n. 0,5 km. Lukio n. 1 km. Kirjasto 0,7 km. Uimala n. 1km

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
48 232,85 €
Neliöhinta
1 398,23 € / m²
Velkaosuus
30 767,15 €

Vastikkeet

Hoitovastike
226 € / kk
Pääomavastike
265,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
491,55 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
25,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Pesutupa 100 €/vuosi +avainmaksu. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaa lyhennetään 30.6. ja 30.12. Jos osakas haluaa maksaa lainaosuutensa pois, pyydetään häntä olemaan yhteydessä isännöintiin kuukautta ennen lyhennyspäivää. Lainaosuussuoritukset on tilinpäätöksessä rahastoitu ja pääomavastikkeet tuloutettu..
Autopaikan kustannukset
25 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenkaarre
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Ei
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1964
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Betoni/tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Energialuokka
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
1 964 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Riihimäen Laatuisännöinti Oy Marko Soldatkin Paloheimonkatu 35, 11100 Riihimäki puh. 050 464 3383
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Riihimäen kaupunki/kaavoitus
Liikenneyhteydet
Rautatieasema n. 0,7 km.
Kuntotutkimus
Rakennusmateriaalit saattaa sisältää asbestia.
Pihan kuvaus
Ovien automatisoitu lukitus.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle