109 000 €56,5 m²

Jarrumiehenkatu 14 B, Keskusta, Riihimäki2h, k, kph, s, erillinen wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
282,50 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Riihimäki

Kaksio saunalla erinomaisella sijainnilla Riihimäen keskustan tuntumassa. Tämä toimivapohjainen asunto tarjoaa selkeät ja käytännölliset tilat: olohuoneesta on kulku lasitetulle parvekkeelle, keittiö on erillinen ja säilytystilaa löytyy vaatehuoneen sekä kellarikomeron ansiosta. Erillinen wc tuo arkeen lisämukavuutta.

Asunnon kylpyhuone on uusittu taloyhtiön toimesta vuonna 2025, mikä on merkittävä etu tulevalle omistajalle. Oma sauna lisää asumismukavuutta ja tekee kokonaisuudesta houkuttelevan niin omaan käyttöön kuin sijoitukseenkin.

Taloyhtiö on rakennettu omalle tontille ja sitä on hoidettu suunnitelmallisesti vuosien varrella. Parvekkeet on peruskorjattu ja lasitettu, vesikattoja on uusittu sekä talotekniikkaa päivitetty. Yhtiössä on myös mahdollisuus autopaikkaan jonotuksen kautta.

Sijainti on yksi tämän kodin vahvuuksista. Keskustan palvelut ovat noin kilometrin säteellä: Sale, K-Market Välittäjä sekä Kauppakeskus Atomi/Prisma löytyvät kävelyetäisyydeltä. Rautatieasemalle on alle kilometri, ja alueelta löytyy useita kouluja, päiväkoteja, kirjasto, teatteri, maauimala ja urheilupuisto. Tämä koti sopii erinomaisesti kaupunkiasumista arvostavalle.

Ota yhteyttä ja sovi esittely - tervetuloa tutustumaan paikan päälle.

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
617047
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
2 805 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, erillinen wc, lasitettu parveke
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan / 2kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, lattialiesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet. kiinteä ruokapöytä hyllyllä
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, peilikaappi, kaapit, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. erillinen wc: allaskaappi, peilikaappi, kaapistot
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari
Näkymät
parveke sisäpihalle päin.
Tulevat remontit
Suunnitellut: 2025 Palovaroittimien asentaminen (SUORITETTU) 2025 Asuntojen ikkunoiden ja parvekeovien, yleistentilojen ja autotallien ikkunoiden ja kolmen puisen ulko-oven uusiminen (SUORITETTU) 2025-2030 Kosteusvaurioisten kylpyhuoneiden saneeraus (SUORITETTU) 2025-2030 Lukkojen uusiminen
Tehdyt remontit
1999 Kaupungin sadevesiviemärijärjestelmään liittyminen 2001 Autotallien ovet pellitetty 2003 B-talon katon pinnoite uusittu 2008 Kaukolämmön alajakokeskus uusittu 2012 Kylpyhuoneiden kosteuskartoitus 2012 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö 2013 Hissikonehuoneiden seinät on pellitetty 2014 Parvekkeiden kuntotutkimus 2014 Jätekatoksen maalaus 2015 Patteritermostaattien ja -venttiilien, linjasäätö- ja sulkuventtiilien uusiminen, lämmitysjärjestelmän perussäätö sekä paisunta-astian uusiminen 2017 Parvekkeet peruskorjattu, uudet parvekekaiteet ja parvekelasit asennettu kaikkiin 2017 huoneistoihin sekä elementtisaumat uusittu 2020 Kellarikäytävien valaisimien uusiminen 2020 Vikavirtasuojatut pistokkeet ja poistoputken lämmityskaapeli ensimmäisen kerroksen parvekkeisiin 2020 Takapihan puinen raja-aita maalattu (yhteinen naapureiden kanssa) 2021 Jätekatoksen seinät maalattu ja tehty uusi ovi katokseen 2022 A-talon vesikaton ja parvekekattojen uusiminen, B-talon parvekekattojen uusiminen ja molempien talojen sisäänkäyntien katosten korjaus 2024 Nurmialueiden uusiminen kadun varrella ja B-talon päädyssä 2024 Ilmanvaihdon poistokanavien puhdistus ja säätö Singelin poisto B-talon katolta 2024 Kosteusvauriokorjauksia 2025 Asuntojen ikkunoiden ja parvekeovien, yleistentilojen ja autotallien ikkunoiden ja kolmen puisen ulko-oven uusiminen 2025 Kosteusvaurioisten kylpyhuoneiden saneeraus (SUORITETTU). Asunnon remontit: Kylpyhuoneremontti taloyhtiön toimesta 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa Sale Riihimäki n.750 m, Kauppakeskus Atomi/Prisma n. 950 m, K-Market Välittäjä n. 700 m. Koulut: Harjunrinteen koulu n. 350 m, Peltosaaren koulu n. 400 m ,Karan koulu n. 550 m, Eteläinen koulu n. 600 m, Hyria Riihimäki n. 750 m, Pohjolanrinteen koulu n. 1 km, Riihimäen lukio n. 1 km. Päiväkoti: Junailijankadun päiväkoti n. 400 m, Piikinmäen päiväkoti n. 950 m, Uunilinnun päiväkoti n. 1,1 km. Lukuisia keskustan palveluita 1 km säteellä: Kirjasto n. 450 m, Maauimala n. 650 m , Urheilupuisto n. 750 m , Teatteri n. 400 m, Elokuvateatteri n. 500m , Lasinpuhaltajanpuisto n. 450 m, Itenäisyydenpuisto n. 300 m.
Lisätiedot
Huoneiston mahdollisesti hallinnassa olevan autopaikan käyttöoikeus ei siirry huoneiston haltijan tai omistajan vaihtuessa vaan autopaikat jaetaan jonotuslistan mukaisesti. Jälkeenpäin osakkaan mahdollisesti rakentamien/asentamien saunojen, parvekkeiden lasitusten, ilmalämpöpumppujen ja muiden rakennelmien kunnossapito ja niihin liittyvä vahingonkorvausvastuu kuuluu osakkaalle, ellei yhtiöjärjestys/yhteisösäännöt toisin määrää

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
92 784,27 €
Neliöhinta
1 929,20 € / m²
Velkaosuus
16 215,73 €

Vastikkeet

Hoitovastike
282,50 € / kk
Pääomavastike
167,64 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
450,14 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Sähkö oman kulutuksen mukaisesti.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jarrumiehenkatu 14
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
33
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
3
Tontin koko
2 805 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Isotalo Oy / Marja Lindfors, 010 470 2617
Kaavoitustiedot
Riihimäen Kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Rautatieasema 950 m
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
694

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, kellarikomerot, pyörävarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan
Pintamateriaalit
Keittiö: parkettilattia, seinät tapetti. Olohuone: parkettilattia, seinät tapetti. Makuuhuone 1: parkettilattia, seinät tapetti. Sauna: laattalattia, seinät puupaneeli. Kylpyhuone: laattaa. Eteinen: parkettilattia, seinät tapetti. Wc: laattalattia, seinät laattaa ja tapetti.