269 000 €149 m²

Valtakatu 3 B, Keskusta, Riihimäki3h,oh,khh,k,kph/wc,wc,et

Velaton hinta
269 000 €
Hoitovastike
655,60 € / kk
Asuinpinta-ala
149 m²
Huoneita
6
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1926
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Riihimäki

Omakotiasumisen tilat keskustan palvelujen äärellä. Neljännen kerroksen koti. Korkeat,- ja valoisat huoneet sekä ikkunalaudat, jotka edustavat 20-luvun klassismia. Kosteat-tilat ja wc uusittu 2013 ja 2014. Taloyhtiössä juuri käynnissä sähkönousujen ja sähköpääkeskuksen uusiminen. Rakennus on arkkitehti Eino Forsmanin piirtämässä nelikerroksisessa asuin- ja liikerakennus As.Oy Västäräkissä. Vuonna 1926 valmistunut ja tyylillisesti 20-luvun klassismia edustava rakennus oli tuolloin Riihimäen kauppalan huomattavampia ja merkitys on edelleen kaupunkikuvassa suuri. Sovi sinulle sopiva esittelyaika jo tänään.

Perustiedot

Sijainti
Valtakatu 3 B, 11130 Riihimäki
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
616541
Kerros
4 / 4
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
149 m²
Tontin pinta-ala
2 122 m²
Kokonaispinta-ala
149 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,oh,khh,k,kph/wc,wc,et
Huoneita
6
Lisätietoa vapautumisesta
2 kk/sop.mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi, jääkaappipakastin, sähköliesi, liesituuletin aktiivihiilisuodatin, astianpesukone rikki, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Erillinen wc, suihku, suihkuseinä ovilla, peilit, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä khh, lattialämmitys kph ja khh (sähköllä), kiinteät valaisimet. Pyyhepatteri lämpimällä käyttövedellä kiertävä
Säilytystilat
Kellari, vintti
Näkymät
Läpi talon huoneisto
Tulevat remontit
Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: Sähkönousujen ja sähköpääkeskuksen uusimisurakka toteutetaan tilikaudella 2025 (on valmistunut joulukuussa 2025). Lähivuosille ei ole tiedossa muita merkittäviä peruskorjaushankkeita. Suunnittelukauden lopulla varaudutaan vesikatteen uusimiseen.
Tehdyt remontit
LVI-saneeraus ja vesikatteen uusiminen 1996. Porraskäytävien saneeraus 2000. Katujulkivisun rappaus ja maalaus 2004. Tuuletusparvekkeiden korjaus 2005. Ikkunoiden uusiminen 2007. Kaukolämpöalajakokeskuksen uusiminen 2009. Ovipuhelimien uusiminen 2011. Pihan perusparannus 2012. Pihan asfaltointi 2013. Autotallin peruskorjaus 2014. Kellarin ja ullakon valaistus uusittu 2015. Porrashuoneiden maalaus A ja D 2018. Porrashuoneiden maalaus B ja C sekä IV-kanavien puhdistus 2019. Patteriventtiilien uusiminen ja lämmityksen säätö 2021. Vuodenvaihteessa 2021/22 kartoitettiin, kuivattiin ja korjattiin rakennuksen ulkoseinän sisällä (liikehuone 5-6 kohdalla) olleen lämmitysverkoston vuodon aiheuttama vesivaurio.. Asunnon remontit: 2013 kph ja 2014 wc uusittu. Isännöitsijäntodistuksen mukaan osakkaiden teettämä kylpyhuoneremontti 10/2013 vedeneristys on tarkastettu.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa Sale n. 400 metriä, kirjasto n. 300 metriä. Koulut: pohjoinen koulu n. 900 metriä, lukio n. 400 metriä.

Velaton hinta
269 000 €
Myyntihinta
255 143 €
Neliöhinta
1 805,37 € / m²
Velkaosuus
13 857 €
Lunastuspykälä
-

Vastikkeet

Hoitovastike
655,60 € / kk
Pääomavastike
168,37 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
823,97 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Sähkö kulutuksen mukaan. Rahoitusvastike 168,37 € / kk on kiinteistösähköjen peruskorjauksesta.

Rakennusvuosi
1926
Huoneistojen lukumäärä
23
Liiketilojen pinta-ala
539 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
9
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1926
Kerroksia
4
Tontin koko
2 122 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Esa Friman puh. 010 420 3090, Temppelikatu 2 A 3, 11100 Riihimäki
Kaavoitustiedot
Riihimäen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
rautatieasema n. 600 metriä
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
694

Yhteiset tilat
Sauna, kuivaushuone, pyörävarasto, kaapeli-TV, mahdollisuus autopaikkaan, ullakko/kellarikomero
Pintamateriaalit
Keittiö: lattia parketti, seinät tapetti, välitila laatta. Olohuone: lattia parketti, seinät tapetti. Makuuhuone 1: lattia parketti, seinät maalattu. Makuuhuone 2: lattia parketti, seinät maalattu. Makuuhuone 3: lattia parketti, seinät maalattu. Kodinhoitohuone: lattia laatta. Kylpyhuone: lattia laatta, seinät laatta. Eteinen: lattia parketti, seinät maalattu. Wc: lattia laatta, seinät tapetti.