78 000 €50 m²

Koivistonrinne 13-15 C, Koivistonmäki, Riihimäki2h, k, wc/psh, vh, las.p.

Velaton hinta
78 000 €
Hoitovastike
220 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Koivistonmäki
Kaupunki
Riihimäki

Viihtyisä kaksio Koivistonmäellä – keskustan tuntumassa

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään kaksioon Riihimäen Koivistonmäellä, aivan keskustan tuntumassa. Rauhallisella alueella on niin omakotitaloasutusta kuin kerrostaloja, mikä luo miellyttävän ja kodikkaan ympäristön asumiselle.

Asunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä, jossa on tehty merkittäviä remontteja, kuten ikkunoiden ja ovien uusiminen sekä vesikatto (2011) ja vesiputkiston sekä hissien uudistus (2023). Huoneistossa on huomioitu myös apuvälineitä tarvitseva asukas, mikä lisää helpotusta arjessa.

Keskustan monipuoliset palvelut ovat alle kilometrin päässä, joten kaikki tarvittava on helposti saavutettavissa. Tämä koti sopii erinomaisesti niin omaan käyttöön kuin sijoitukseen.

Tervetuloa tutustumaan!

Janne Koskinen 040 827 2065 janne.koskinen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Koivistonrinne 13-15 C, 11100 Riihimäki
Kaupunginosa
Koivistonmäki
Kohdenumero
80493086
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
3 485 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, wc/psh, vh, las.p.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi, suihkuistuin, oskarinoksa, rättipatteri, tukitanko ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Suunnittelujakson aikana ei ole näköpiirissä peruskorjausluonteisia hankkeita. Kesällä 2026 liitytään hulevesiverkkoon.
Tehdyt remontit
Hissien uusiminen 2023, sähkönousujen ja vesijohtojen uusiminen 2023, putkiston kuntotutkimus 2018, lukituksen sarjamuutos 2013, lämmön tasapainotus 2012, IV-puhdistus ja säätö 2012, vesikatteen uusinta 2011, parvekejulkisivun peruskorjaus 2011, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2011, porrashuoneiden maalaus 2009, saunaosaston peruskorjaus 2008, kuntoarvio + pts 2005, antennijärjestelmän digi-kunnostus 2005, kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen 2004.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Ruokakauppa 750 m.
Kauppakeskus Atomi 1 km.
Paikallistiedot: Riihimäen keskustan palvelut 800 m säteellä.
Linja-autopysäkki 350 m.
Rautatieasema 1,3 km
Sairaala 2 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
694-3-307-15
Postitoimipaikka
Riihimäki

Hinta

Velaton hinta
78 000 €
Myyntihinta
55 211 €
Neliöhinta
1 560 € / m²
Velkaosuus
22 789 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
220 € / kk
Pääomavastike
170 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
390 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesivastike kulutuksen mukaan 8,75 €/m3
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kukonrinne
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 600 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
44
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 485 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Esa Friman Oy, Esa Friman, toimisto@efriman.fi, 010 420 3090
Kaavoitustiedot
Asuinkerrostalojen korttelialue. Ostajan tulee tutustua lähialueen kaavoitushankkeisiin Riihimäen karttapalvelun kautta; https://kartta.riihimaki.fi/

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Kaavan mukainen autopaikkamäärä 32 kpl; toteutetut 12 kpl, autotalleja 5 (osakkeina 4 ja yhtiön hallinnassa 1).
Yhteiset tilat
Kellarikomero, pesutupa, kuivaushuone, väestönsuoja, kylmäsäilytystilat, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, sauna (Nämä sijaitsevat kellarikerroksessa)
Muut tilat