Tarjouskauppakohde

80 000 €83,5 m²

Viertolantie 11, Uramo, Riihimäki3h, k, kph, s, erill. wc,vh, las. p

Velaton hinta
80 000 €
Hoitovastike
334 € / kk
Asuinpinta-ala
83,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Uramo
Kaupunki
Riihimäki

Valoisa ja viihtyisä kolmio Riihimäen Uramossa odottaa uusia asukkaita

Tämä kodikas kolmio sijaitsee rauhallisella ja viihtyisällä Uramon alueella, josta on sujuvat kulkuyhteydet niin moottoritielle kuin lähipalveluihinkin. Sijainti tarjoaa puistomaiset näkymät ja vehreän elinympäristön, jossa luonto ja palvelut kohtaavat sopivasti.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja toimiva. Kolmen huoneen kokonaisuus tarjoaa tilaa arjen tarpeisiin, ja lasitettu parveke tuo mukavan lisän oleskeluun. Oma sauna tuo kotiin pientä luksusta, ja erillinen wc lisää arjen sujuvuutta. Vaatehuone ja kellarikomero pitävät huolen siitä, että säilytystilaa on riittävästi.

Kodin keittiö on varusteltu nykyaikaisesti vuonna 2024 uusituilla koneilla, kuten induktioliedellä, astianpesukoneella sekä jääkaappi-pakastimella. Ilmalämpöpumppu on asennettu vuonna 2023 viilentämään ja parantamaan asumismukavuutta. Asunnon yleisilme on siisti ja valoisa.

Asunto Oy Otsolanpuisto on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty kattavasti remontteja vuosien varrella, kuten julkisivun saneeraus ja vesikaton korjaus. Käyttövesiputkiremontti on valmistunut ja jyvitetty, mikä tuo vakautta asumiseen. Yhtiön pihapiiri on vehreä ja yhteisöllinen.

Tämä koti myydään vuokrattuna, joten se tarjoaa mahdollisuuden myös sijoittajalle.

Tule tutustumaan tähän toimivaan kokonaisuuteen paikan päälle – varaa oma esittelyaikasi ja kysy lisää tästä kodista jo tänään!

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
80 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Kaupunginosa
Uramo
Kohdenumero
1410600
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
83,5 m²
Tontin pinta-ala
1 684 m²
Kokonaispinta-ala
83,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, erill. wc,vh, las. p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Asunto- ja huoneenvuokralain mukaisesti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin (2024), astianpesukone (2024), induktiolies 2024), kaapistot, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin (2024). Lattia: Laminaatti (muovimatto jätetty alle)
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke, Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, erillinen wc, sähkösauna, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet. Lattia: Muovi (kph), laatta (wc). Seinät: Maalattu peltiseinä
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Muu erillinen varasto. Kaapistot, vaatehuone, kellarikomero, rengasvarasto
Näkymät
Puistomaiset. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
2025: käyttövesiputkiremontti (valmis, jyvitetty)
Tehdyt remontit
Keittiökaapistot 1998, wc laatoitettu, saunan lauteet ja kiuas uusittu 2008, lattialaminaatit 2020, wc-istuin uusittu 2024. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2024 As 1 lämpökuvaus, autopaikka 3 kello uusittu,  as 3 kautta pistevuodon etsintä/ korjaus, as B 12 keittiöhanan uusinta, as A9 WC:n korjaus,  as 1 mukavuuslattialämmityksen asennus. 2023 kupariputken uusinta lämmönjakohuoneessa, pistevuodon korjaus lämmönjakohuoneessa, pistevuodon korjaus lämmönjakohuoneessa, yhtiön koko lukituksen uusinta. 2022 puiden kaadot 5 kpl pihalta, pihan juurakoiden poisto ja paikkaus, jätepisteen uusinta. 2020 patteriventtiilien ja termostaattien tarkastus ja uusinta. 2018 A-rapun sisäänkäynnin lämmöneristyksien korjaus- 2017 vesikaton korjaus. 2016 IV-nuohous ja säätö. 2015 ikkunoiden huoltomaalaus. 2014 pihavalot uusittu. 2013 katto,  kylmiö. 2011 kaukolämmön alajakokeskus, sokkelin ympäri singelit,  leikkikentän maanvaihto,  käyttöveden kiertovesipumppu. 2009 julkisivun saneeraus,  sokkelin korjaukset, parvekkeiden korjaukset. 2007 julkisivun kuntotutkimus.  2006 ilmahormien puhdistus ja säätö, porrashuoneiden maalaus. 2001 vesieristeiden ja lattiakaivojen uusinta.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Lähin n. 0,95 km, Lähin n. 0,7 km, Lähin n. 0,7 km. Tie 54 / moottoritie n. 2 km

Velaton hinta
80 000 €
Neliöhinta
958,08 € / m²
Velkaosuus
208,08 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
334 € / kk
Pääomavastike
25,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
359,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / kk
Muut kustannukset
Taloussähkö oman kulutuksen mukaan. Kylmä autopaikka 8 €/kk, sähkölämmityspaikka 10 €/kk. Huoneiston lainaosuus kv-putkistosaneerauksesta: 23 139,34 euroa ja jyvitetty rahoitusvastike 150,13 euroa / kk. Ostaja vastaa em. maksuista.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Otsolanpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Osakas vastaa parvelasitusten ja ilmalämpöpumppujen kunnossapidosta.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni/tiili
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto. Merkintä isännöitsijäntodistuksessa: mekaaninen ilmanvaihto
Tontin koko
1 684 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. T.R Talohuolto Oy
Isännöinti
Lopen Talo ja Tili Oy, Ulla Svärd-Kivinen, Jokiniementie 10 LH 1, 12700 Loppi. Puh. 0102311370
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Riihimäen kaupunki, kaavoitus.
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 0,1 km, Rautatieasema n. 2,2 km
Pihan kuvaus
Suunta: länsi
Lämmitys
Kaukolämpö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys, Ilmalämpöpumppu

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Ulkoautopaikka sähköpistokkeella. Asumattomaan osakehuoneistoon ei voi yhtiön autopaikkaa osakas pitää itsellään varattuna