129 000 €64 m²

Opintie 8 b, Hirsimäki, Riihimäki2h, k, psh, sauna, wc, terassi

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
224 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Hirsimäki
Kaupunki
Riihimäki

Edullista ja energiatehokasta asumista omalla tontilla loistavalla sijainnilla.

Tunnelmallinen takallinen kaksio edullisin asumiskustannuksin – palvelut vieressä

Tämä viihtyisä 64 m²:n kaksio tarjoaa tilavat huoneet ja toimivan pohjaratkaisun yhdessä tasossa. Olohuoneen takka luo lämpöä ja tunnelmaa, ja avara olohuone yhdistyy luontevasti keittiöön. Makuuhuoneen yhteydessä on reilunkokoinen vaatehuone, minkä lisäksi säilytystilaa löytyy kaapistoista ja lämpimästä ulkovarastosta. Oma sauna sekä vuonna 2024 laajennettu terassi viimeistelevät kokonaisuuden.

Asunto kuuluu omatonttiseen taloyhtiöön Asunto Oy Kaartokatu 9, jossa lämmitysmuotona on energiatehokas ilmavesilämpöpumppu. Lämmitys sisältyy hoitovastikkeeseen, mikä pitää asumiskustannukset maltillisina. Yhtiössä on toteutettu remontteja suunnitelmallisesti, muun muassa lämmitysjärjestelmän vaihto ilmavesilämpöpumppuun sekä käyttövesiputkien uusiminen vuonna 2021 ja vesikaton uusiminen vuonna 2012, joten kokonaisuus on hyvin hoidettu.

Sijainti Hirsimäessä on arjen kannalta erinomainen: Hirsimäen S-market on aivan vieressä ja Riihimäkin keskustaan on kävelymatka. Palvelut, liikenneyhteydet ja ulkoilumahdollisuudet löytyvät läheltä.

Ota yhteyttä!

Richard Bethell Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT richard.bethell@remax.fi 044 0721998

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Opintie 8 b, 11100 Riihimäki
Kaupunginosa
Hirsimäki
Kohdenumero
80485809
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
1 368 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, psh, sauna, wc, terassi
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Tilava keittiö olohuoneen yhteydessä.
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
2024 laajennettu terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, suihku, allaskaappi, peilikaappi ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: Huoneiston märkätilat saneerattu 23.09.2020. Saneerauksesta raportti saatavilla.
Säilytystilat
Lämmin ulkovarasto, kaapistot ja vaatehuone
Tulevat remontit
Hallituksen kanssa keskusteltu mahdollisista tulevista remonteista: Pihan asfaltointi, Vanhan öljysäiliön poisto maasta Ei tiedossa muita korjaustarpeita.
Tehdyt remontit
2025 Pihapensaiden raivaus ja puiden kaato 2025 Energiatodistus uusittu 2022 Aitojen maalaus 2021 Lämmitysjärjestelmän vaihto ilmavesilämpöpumppuun ja käyttövesiputkien vaihto, sekä pattereiden vaihto. 2017 Kantojen jyrsintä. 2016 Puiden kaato. A 3 kph-kattorakenteen sisällä olevan lämpimän käyttövesiputken vuodon korjaus. 2015 Öljysäiliön tarkastus. 2013 Öljypolttimen rele. 2012 Vesikattoremontti 2009 Pihan sepelöinti. 2008 Öljysäiliön ylitäytön suojan uusiminen. 2007 Öljykattilan lämminvesiputken venttiilin uusiminen. 2006 paisuntasäiliön uusiminen. Rakennettu puiset näkösuojat. Öljysäiliön tarkastus. 2002 kiertovesipumpun uusiminen.

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
128 092,89 €
Neliöhinta
2 015,63 € / m²
Velkaosuus
907,11 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
224 € / kk
Pääomavastike
85,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
309,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lämmitys sisältyy hoitovastikkeeseen. Huoneiston käyttösähkö on ollut nykyisellä omistajalla n. 1000 kwh/vuosi.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaartokatu 9
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Saatavilla olevat asiakirjat: Isännöitsijäntodistus, yhtiöjärjestys, energiatodistus, asbestikartoitus, Polygonin kosteusmittausraportti, kunnossapitotarveselvitys, märkätilasaneeraus raportti, rasitustodistus, lainhuutotodistus, kiinteistörekisteriote, karttatuloste. Taloyhtiön kiinnitykset: 100 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1979
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.05.2035, Lisätiedot: Rakennuksen laskennallinen kokonaisenergiankulutus eli E-luku: 206 kWhᴇ/(m² vuosi).
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 368 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Mikkonen isännöinti Oy, Asukas isännöitsijä
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kosteustutkimus tehty: 02.01.2025. Lisätietoja tutkimuksista: Tiskikoneen vuoto, jonka takia tehty kosteusmittaus. Lisätietoja alla.