98 000 €57 m²

Koivumäentie 1-3, Hirsimäki, Riihimäki2h, k, kph/wc, s, lasitettu parveke, ap

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
213,75 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hirsimäki
Kaupunki
Riihimäki

Siistikuntoinen ja toimivapohjainen saunallinen kaksio Riihimäellä Hirsimäessä!

Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa (vain yhdet portaat) ja ikkunoita on kahteen suuntaan. Luonnonvaloa tulvii sisälle mukavasti. Tilavasta olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle. Parveke avautuu rauhalliselle ja vehreälle sisäpihalle – täydellinen paikka nauttia aamukahvista tai rentoutua päivän päätteeksi. Keittiö on remontoitu ja säilytys- sekä tasotilaa on hyvin arjen tarpeisiin. Ikkunallinen kylpyhuone ja oma sauna tuovat arkeen ripauksen luksusta. Pesutiloissa on lattialämmitys. Makuuhuoneessa on käytännöllinen liukuovikaapisto ja säilytystilaa löytyy lisäksi eteisen kaapistosta sekä huoneistokohtaisesta varastosta. Asuntoon on tehty vuosien varrella useita päivityksiä, mm. kylpyhuone- ja saunaremontti, keittiöremontti sekä pintojen päivityksiä – koti on muuttovalmis ilman välittömiä remonttihuolia.

Taloyhtiön tontti on oma ja vehreällä piha-alueella on myös lasten leikkipaikka. Kaikille asunnoille kuuluu sähköpistokkeellinen autopaikka. Sijainti on rauhallinen, mutta silti kävelyetäisyydellä palveluista. Tämä koti sopii erinomaisesti niin ensiasunnon ostajalle, pariskunnalle kuin sijoittajallekin.

Varaathan oman esittelyaikasi – tervetuloa esittelyyn!

Myyntiä hoitaa: Marjaana Falck p. 045 2617160 marjaana.falck@aitoasunnot.fi

Aitoasunnot Riihimäki

Perustiedot

Kaupunginosa
Hirsimäki
Kohdenumero
36083051
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
6 415 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, s, lasitettu parveke, ap
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Kaapistot, tasotilaa, jääpakastinkaappi, keraaminen liesi/uuni, liesituuletin, astianpesukone. Lattiassa laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parveke sisäpihan puolella.
Kylpyhuoneen varusteet
Ikkunallinen kylpyhuone: suihku, suihkunurkkaus, WC-istuin, allas, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä. Seinissä ja lattiassa laatta, lattialämmitys. WC: WC kylpyhuoneen yhteydessä.
Näkymät
Läpitalon huoneisto, päätyasunto, parvekkeelta vehreät näkymät sisäpihalle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025 seuraavalle viidelle vuodelle: 2026 Parvekkeiden huoltomaalaukset. 2027 Ilmanvaihdon nuohous ja lukituksen uusinta. 2028 Viemäreiden painehuuhtelu.
Tehdyt remontit
Jääpakastinkaappi uusittu 2/2026. Liesituuletin ja sähkökiuas uusittu 2025. Pesualtaan ja allaskaapin vaihto 2025. Suihkunurkkaus kylpyhuoneeseen 2024. Keraaminen liesi/sähköuuni uusittu 2020. Astianpesukonen uusittu, parketti hiottu 2017. Kylpyhuone ja sauna remontoitu 2009. Väliovet uusittu 2009. Keittiö remontoitu (kaapistot vaihdettu runkoineen ja kodinkoneet uusittu) 2006. Keittiön lattialaminaatti uusittu 2005. Makuuhuoneen liukuovikaapit ja eteisen kaapit uusittu. Pintaremontointia vuosien varrella. 2025 Elemettisaumat. 2024 Porraskäytävien maalaus, palovaroittimet. 2022 Ikkunoiden uusinta. 2020 Katon kuntotarkastus ja korjaukset. 2019 Pyöräsuojan edustan katoskorjaukset. 2018 Lämmityksen perussäätö. 2017 Pihan kunnostus. 2016 Parkkipaikan kunnostus, kellaritilojen maalaus. 2015 Liittyminen sadevesiviemäröintiin, ikkunoiden ulkopuolinen huoltomaalaus. 2014 Vesikatolta sammaleen poisto, kaukolämmön alajakokeskus. 2013 Viemäreiden painehuuhtelu. 2012 Nuohous. 2010 Vesikaton kuntoarvio. 2004 Korvausilmaventtiilit, jätevesipumppaamo. 2001 Portaikon katos.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Ikkuna, lauteet, seinät paneloitu, sähkökiuas, laattalattia, lattialämmitys.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Keskusta n. 1,4 km.
Ruokakauppa n. 1 km.
Alakoulu n. 900 m.

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
94 272,79 €
Neliöhinta
1 719,30 € / m²
Velkaosuus
3 727,21 €

Vastikkeet

Hoitovastike
213,75 € / kk
Pääomavastike
62,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
276,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Talousähkö oman kulutuksen mukaan. Kaukolämpö sisältyy hoitovastikkeeseen. Lisätietoa velkaosuudesta: Yhtiölainaosuus: ikkunalaina. Yhtiölainaosuuden poismaksu 2 kertaa vuodessa lainan eräpäivinä ilman ylimääräisiä pankin kuluja, tarkemmat tiedot poismaksusta isännöitsijältä. .
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1989
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
6 415 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy/Eva Hämeenniemi p. 010 411 8127, eva.hameenniemi@kontuoy.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Riihimäen kaupunki p. 019 7584000/kaavoitus
Liikenneyhteydet
Rautatieasema n. 2 km. Bussipysäkki lähellä.
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. Asbestikartoitus tehty remontoitujen tilojen osalta.
Pihan kuvaus
Taloyhtiöllä vehreä piha-alue, jossa mm. lasten leikkipaikka.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lattialämmitys: Pesutiloissa sähköinen mukavuuslattialämmitys. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Pesutiloissa sähköinen mukavuuslattialämmitys.

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Ulkoautopaikka sähköpistokkeella. Jokaiselle huoneistolle kuuluu sähköpistokkeellinen autopaikka.