98 000 €58,5 m²

Perjalantie 7, Petsamo, Riihimäki2h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
212,30 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 9
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Petsamo
Kaupunki
Riihimäki

Heti vapaa laadukkaasti remontoitu kerrostalokaksio hissitalossa. Kylpyhuone remontoitu taloyhtiön putkiremontin yhteydessä. Asunnossa lasitettu parveke. Sijainti puistomaisella asuinalueella lähellä palveluita. Muuttamaan pääset heti, ilman remonttihuolia.

Ota yhteyttä ja tule paikan päälle katsomaan tätä kaunista kotia!

Perustiedot

Kaupunginosa
Petsamo
Kohdenumero
1408716
Kerros
5 / 9
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
1,17 ha
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin 2021, induktioliesitaso 2021, erillisuuni, liesituuletin 2021, mikroaaltouuni 2021, kiinteät valaisimet 2021
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä, allaskaappi, pyyhekuivain patteriverkossa, lattialämmitys sähköllä
Säilytystilat
Vaatehuone, irtaimistovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarvesuunnitelma 2025-2029: Talo 7 saunan kiukaan vaihto. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö on ajankohtainen arviolta 2028.
Tehdyt remontit
2024 Hissien korjaukset. 2024 A-kph kalusteet uusittu. Palokatkot korjattu. Päätyasfaltoinnin korjaus. 2023 Vesi- ja sähköjärjestelmien (VS-saneeraus) peruskorjaus ja asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit. Osakashallinnassa olevien yhtiölle kuuluvat rakennustekniset korjaukset. LVI-järjestelmien korjaukset. Hissien korjaukset. 2022 Talo 5 saunan kiukaan vaihto. Hissien korjaukset. LVI-järjestelmien korjaukset. 2021 Vesi- ja sähköjohtojen peruskorjauksen suunnitelmat ja haitta-ainekartoitus. A2 ja A25 kylpyhuoneiden korjaukset sekä vuotokorjaukset taloissa 5 ja 7. Vesi- ja viemärijärjestelmien korjaukset. Hissien korjaukset. Sähköjärjestelmien korjaukset. Ovien, ikkunoiden ja lukkojen korjaukset. Lämmitysjärjestelmän korjaukset. 2020 Vesi- ja viemärijärjestelmäkorjaukset. Sisäpuoliset korjaukset. Sähköjärjestelmän korjaukset. 2019 Linjasaneerauksen hankesuunnitelma ja kylpyhuoneiden kuntokartoitus. 2016 Ilomäentien autopaikka-alueen sähköt uusittu, uudet autolämmitystolpat ja valaistus. 2015 Paloilmoitinjärjestelmä (sähköverkkoon asennettu). 2014 7-talon kerhotilan pintaremontti. 2013 Viemäreiden huuhtelu ja pohjaviemäreiden kuvaus sekä roskakuilujen pesu ja desinfiointi. Sisäänkäyntien katokset. 2010 Rappukäytävät maalattu, sisääntuloaulat laatoitettu, huoneistojen ovet lakattu sekä rappukäytävän valaistus uusittu ja automatisoitu. 2009 Hissit uusittu. 2008 Vesikatot uusittu. 2007 Ilmastointi nuohottu ja säädetty. 2005 Parvekkeet ja julkisivut peruskorjattu, ikkunat, parvekeovet, parvekkeiden taustaseinät ja ulko-ovet uusittu. 2004 Lukot uusittu. 2003 Lämmityksen venttiilit ja termostaatit uusittu ja lämmitys säädetty. 2001 Lämmönsiirtimet uusittu.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
lähin alakoulu (etäisyys n. 1 km), lähin yläkoulu (etäisyys n. 1.5 km), lähin (etäisyys n. 0.5 km), lähin (etäisyys n. 0.3 km)
Lisätiedot
7-talon kylmiö ei ole käytössä. Tarvittaessa 7-talon asukas voi tiedustella vapaata kylmäkomeroa 5-talosta. Autojen pysäköintiä varten yhtiöllä on kaksi tonttia (korttelissa 26 tontit 6 ja 13), joille on rakennettu yksityisten henkilöiden omistuksessa olevia autotalleja. Yhtiöllä on 20 tolppapaikkaa. Kaikkiaan As Oy Riihimäen Riihihakan ja As Oy Riihimäen Perjalantie 3:n kanssa on yhteisiä 99 talli / sähkötolppapaikkaa, joita jaetaan jonotuslistan mukaan asukkaille. Tämän lisäksi pysäköinti on mahdollista Perjalantien ja Ilomäentien varrella. YJ 17§: Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien, saunojen tai muiden vastaavien rakennelmien korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. YJ 19§: Ilmalämpöpumppuihin tai jäähdytyspumppuihin tulee saada lupa yhtiön hallitukselta. Hallitus käsittelee luvan ja antaa ohjeistuksen mahdolliseen asennuksiin ja hallituksella on oikeus viedä lupa-asia seuraavan yhtiökokouksen käsiteltäväksi..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei

Hinta

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
82 309,20 €
Neliöhinta
1 675,21 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
212,30 € / kk
Pääomavastike
145,72 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
358,02 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
kulutusperusteisesti, vesimaksuennakko 17€/hlö/kk
Muut kustannukset
Sähkö oman kulutuksen mukaan. Saunamaksu 8,00 €/kk. Hoito- ja rahoitusvastike ovat osakeperusteisia, hoitovastike 0,22 €/os/kk ja rahoitusvastike 0,151e/os/kk..

Rakennusvuosi
1968
Rakennusvuoden lisätiedot
1968
Huoneistojen lukumäärä
79
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
9
Energialuokka
D2018
Tontin koko
1,17 ha
Liikenneyhteydet
rautatieasema (etäisyys n. 2 km)

Pysäköintitilan kuvaus
lisätietoa: Autopaikat jonotuslistan mukaan. Kts. esitteen kohta: lisätietoja.
Yhteiset tilat
Sauna, talopesula (Perjalantie 3:n pesutupa yhteiskäytössä), ulkoiluvälinevarasto, irtaimistovarasto, väestönsuoja, hissi talossa 5 ja 7, kaapeli-TV
Ominaisuudet
Sälekaihtimet, pyykinpesukone
Lainalaskuri