135 000 €60 m²

Telkänkatu 3 G, Pyynpää, Rauma2h, kk, s

Velaton hinta
135 000 €
Hoitovastike
234 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2005
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pyynpää
Kaupunki
Rauma

Rauhallisella ja pidetyllä Pyynpään alueella on vapautumassa viehättävä ja persoonallinen pieni kaksikerroksinen kaksio, joka sopii erinomaisesti esimerkiksi pariskunnalle.

Asunnon alakerrassa sijaitsevat olohuone ja keittiö, jotka on toimivasti erotettu toisistaan niemekkeellä. Erittäin korkea huonekorkeus tuo tilaan avaruutta, valoisuutta ja tekee asunnosta neliöitään suuremman tuntuisen. Alakerrasta löytyvät myös kylpyhuone ja sauna sekä erillinen wc.

Yläkerrassa on aula, josta on käynti parvekkeelle, sekä makuuhuone, jonka yhteydessä on käytännöllinen vaatehuone.

Säilytystilaa on poikkeuksellisen runsaasti: vaatehuoneen lisäksi, portaiden alla on hyvää varastotilaa. Lisäksi asunnolle kuuluu etu- ja takapihalla sijaitsevat kylmät varastot sekä erillisessä rakennuksessa oleva lämmin häkkivarasto.

Tämä koti tarjoaa rauhallista asumista, persoonallista tilaratkaisua ja arjen mukavuutta viihtyisässä ympäristössä.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi Maarit Pulkkinen 050 3522716 tai maarit.pulkkinen@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Telkänkatu 3 G, 26100 Rauma
Kaupunginosa
Pyynpää
Kohdenumero
618291
Kerroksia
1
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
6 132 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Toukokuussa -26
Keittiön varusteet
Keittiö on erotettu olohuoneesta niemekkeellä. Varusteina jääkaappipakastin, lattialiesi induktiotasolla, liesituuletin ja kiinteät valaisimet. Astianpesukone on asennettu niemekkeeseen vuonna 2026.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa on lasiseinäinen suihkunurkkaus sekä pesukoneliitäntä. Saunassa sähkökiuas. Lisäksi asunnossa on erillinen wc, jossa allas- ja peilikaapit,sekä bidee. Molemmissa tiloissa lattialämmitys ja kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone, ulkovarasto etu- ja takapihalla
Tulevat remontit
Päätetyt: 2025 kaukolämpölaitteistojen / -laitteiston uusinta. Suunnitellut: 2025 lämmitysjärjestelmän ylläpito, pumpun siirto lämmönvaihtimesta toiseen joka toinen vuosi, takapihan puoleisten isojen kiinteiden ikkunoiden silikonien vaihtotyö, kiinteistön peruskuntoarvion laadinta, saumapeltikatteessa olevien naarmujen paikkamaalaus, 2027 rakennusten puuosien maalauspinnan kunnon tarkastus/katselmus, 2029 ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö, 2013 huoneistojen IV-koneiden puhdistus ja säätö, 2012 asennettu lumiesteet sisäänkäynnin puoleiselle katon osalle, 2011 asuntojen pihavarastorakennuksiin asennettu vesikourut, 2010 huoneistojen pesutilojen välipohjarakenteiden tukeminen, 2007 piha-alueen asfaltointi, asennettu lumiesteet pihanpuoleiselle katon osalle
Tehdyt remontit
2024 asuntojen palovaroittimien uusinta 1kpl/60m2, 2023 pihan sadevesikaivojen tyhjennys, pumpun siirto lämmönvaihtimesta toiseen joka toinen vuosi, profiililumiesteiden asennus vanhojen tilalle sekä uusien asennus varastojen lipoille, 2022 ilmanvaihtokanavien nuohous, ilmavirtojen mittaus ja säätö. On/Off kytkinten lisäys asuntoihin, joissa sitä ei ole, rakennusten ulkomaalaus, väliaitojen kunnostus, 2021 Osa (10 kpl) autokatospaikoista varustettu sähköautojen latauslaitteilla, lämmityspistorasiat, 2018 lattialämmityksen (talo 3) säätö, kuuden asunnon pesuhuoneen ja saunan peruskorjaus, kaksi korjattu jo aiemmin, kaikki päätyasuntojen välipohjat tuettu uusittu kaikkiin paikkoihin, 2017 lattialämmityksen (talo 1) säätö, 2016 piha-alueen ja muiden ulkotilojen lamput vaihdettu led-lampuiksi,. Asunnon remontit: 2026 astiapesukoneen asennus, 2024 ilmalämpöpumpun asennus, pintaremonttia (seinien maalaus)

Velaton hinta
135 000 €
Myyntihinta
134 116,36 €
Neliöhinta
2 250 € / m²
Velkaosuus
883,64 €

Vastikkeet

Hoitovastike
234 € / kk
Pääomavastike
13,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
247,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Autopaikka 10,00 €/kk. Vesimaksu laskutetaan 3kk välein.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Rauman Telkänkatu 1 ja 3
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2005
Huoneistojen lukumäärä
15
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2005
Kerroksia
1
Tontin koko
6 132 m²
Kunnan numero
684

Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, huoneistokohtaiset varastot
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia: parketti Seinät: maalattu. Olohuone: Lattia: parketti Seinät: maalattu. Makuuhuone 1: Lattia: parketti Seinät: maalattu. Sauna: Lattia: puu Seinät: kaakeli. Kylpyhuone: Lattia: laatta Seinät: kaakeli. Eteinen: Lattia: parketti Seinät: maalattu. Wc: Lattia: laatta Seinät: kaakeli.