Omakotitalo Rauhallisella sijainnilla 3h+k+wc/kph
Kaipaatko omaa rauhaa ja isoa pihaa? Jos vastasit kyllä, niin tässä olisi hyvä kohde tulossa myyntiin. Iso piha mahdollistaa hyvin esimerkiksi eläinten pidon, kasvimaan, lasten leikit, harrastukset yms. Erittäin rauhallinen sijainti tien päässä, mutta kuitenkin vain 2km 14 tielle josta hyvät kulkuyhteydet. 9- vuotta ollaan asuttu ja hyvin viihdytty, nyt kuitenkin lapsien kasvettua tarviittiin isompi koti.
Tässä talossa pystyy asumaan pienillä asuinkuluilla, minulla pääsääntöisenä lämmitysmuotona ollut puu, 3xpönttöuunit, jolloin sähköä kulunut 5henkisellä perheellä vain 8000kwh vuoteen. Oma kaivo. Ei tiemaksuja, pihatien joutuu itse hoitamaan tai hoidattamaan jollain.
Talo vanha vr:n ratamestarin talo. Rakennusvuosi 1913, n. 88 vuonna laajennettu. Kokonaispinta ala papereissa 101m2, asuinpinta ala n. 82-90m2 (ei mitattu). Tontin koko n. 3000m2,joka suurimmaksi osaksi nurmipihaa. Huoneissa sisäkorkeutta liki 3metriä, 3pönttöuunia luovat tunnelmaa ja lämpöä. 2-makuuhuonetta,olohuone, keittiö, wc/pesuhuone, eteinen, lisäksi kylmä ulkoeteinen, sekä erillinen pieni "tekninen tila". Pinnat pääosin siistissä kunnossa. Talossa tehty paljon remontteja vuosien mittaan, mutta seuraavallekkin asujalle niitä on tehtäväksi, ei tosin mitään asumista estävää.
Pihalla talon läheisyydessä 2017 valmistunut kevythirsinen sauna. Tämä pieni mutta tunnelmallinen sauna toiminut niin kesä kuin talvikäytössäkin ja tarjoaa maailman parhaat löylyt.
Pihassa myös iso kokoinen "talousrakennus" jossa ollut mm, Sauna. Saunan remontointi osittain vielä kesken, mutta pukuhuone/varastotila remontoitu pari vuotta sitten, lisäksi iso "tupa" upeilla hirsiseinillä joka on minulla toiminut kotibaarina, mutta sopii mihin vain käyttöön. Tilat sähköistetty.
Myös toinen ulkorakennus joka on varastokäytössä toiminut. Se on lähinnä purkukuntoinen, katto vuotanut ja lahonnut. Sähköistetty tämäkin rakennus.
Lisäksi pihassa edellisen omistajan tekemä neljän auton tallinpohja joka tehty n. v. 2005. Anturat ja betonilaatta tehty, lisäksi rakennuksen ympärillä salaojat ja sadevesiviemärit. Pohjan koko n. 5,5x12m.
2000 luvun alussa tehty mm. Kaikki sähköt uusiksi, vesi ja ainakin osa viemäriputkista uusittu, seinät levytetty, peltikatto uusittu, pesuhuone/wc rempattu. 2016, kaikki sisäpinnat laitettu, (lukuunnottamatta pesuhuone/wc). Vesipumppu, lämminvesivaraaja, osa vesiputkista ja hanat uusittu, toinen ulko-ovi uusittu. Keittiö uusittu, sähkökalusteet uusittu. Toinen ulkoovi uusittu 2018,samalla ulkoeteisen pinnat maalattu ja lattiaan laitettu vinyyli. Lisäksi lattiat on jossain kohtaa avattu ja uusittu eristeet ja levytetty uudestaan, tästä ei tarkkaa tietoa vuodesta.
Paljon varmasti jäi kertomatta, mutta kysymällä tai kohteeseen tutustumalla paikanpäällä se varmasti selviää.0
Kohde tällä hetkellä vuokrattu.