129 000 €62 m²

Tornikatu 5 A, Keskusta, Raisio2h+k+s

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
235,60 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1995
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Raisio

Valoisa kulmahuoneisto Raision sydämessä

Etsitkö kotia, jossa neliöt on käytetty viisaasti ja sijainti hakee vertaistaan? Tämä Raision keskustan palveluiden tuntumassa oleva koti tarjoaa erinomaisen pohjaratkaisun niin pariskunnalle kuin tilaa arvostavalle yksinasujallekin.

Keittiö ja olohuone muodostavat yhdessä toimivan kokonaisuuden, jossa on helppo viihtyä. Lasitettu parveke toimii lisähuoneena pitkälle syksyyn ja tuo hyvin luonnonvaloa lisää jo ennestään valoisaan olohuoneen nurkkaukseen. Kylpyhuoneeseen on kivana lisänä suora sisäänkäynti myös makuuhuoneen puolelta ja lisäksi wc-tila on käytännöllisesti eroteltu kylpyhuoneesta liukuovella. Oma sauna on kiva bonus arjen rentoutumiseen ja seuraava asukas pääseekin korkkaamaan aivan koskemattoman saunan! Asunto on 90-luvun alkuperäisessä asussaan, mutta siitä on huolehdittu hyvin.

Yhtiössä on siirrytty maalämpöön ja julkisivut on pesty ja käsitelty jälleen raikkaan näköisiksi. Viisivuotissuunnitelmassa on mm. vesikaton saneeraus ja ilmanvaihtokanavien asennusten korjauksia.

Alueen asukkaat arvostavat erityisesti loistavia kulkuyhteyksiä; tästä on helppo startata moneen eri suuntaan millä vaan kulkupelillä. Kerttulan liikuntakeskuksen monipuoliset ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet ovat lähes naapurissa. Lähikaupat löytyy kulman takaa ja Myllyn kauppakeskuskin on aivan muutaman minuutin päässä.

Tämä koti on hyvä yhdistelmä rauhallista asumista ja urbaania helppoutta.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tornikatu 5 A, 21200 Raisio
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80503162
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
2 146 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on alkuperäiskunnossa, mutta erittäin siististi pidetty.
Lisätietoa vapautumisesta
nopeasti/ max. 2 viikkoa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja mikroaaltouuni. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesuallas, peilikaappi, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
2026-2030 Puutteellisten ilmanvaihtokanava-asennusten korjaus (pesuhuonesaneerausten yhteydessä) 2028 Putkistojen, sadevesi-, jätevesi ja pohjaviemärien kuntotutkimus 2030 Vesikaton saneeraus
Tehdyt remontit
2000 Lukkojen uudelleensarjoitus 2008 Rakennettu aita puiston puoleiselle rajalle 2015 Ilmanvaihto kanaviston puhdistus ja säätö 2018 Etupihan aidan ja porttien rakentaminen 2022 Ilmanvaihto kanaviston puhdistus ja säätö 2022 Kuntoarvio 2022 Maalämpöjärjestelmään siirtyminen 2023 Patteriventtiilien ja termostaattien uusiminen sekä patteriverkoston säätötyöt 2023 Takapihan sisäänkäynnin katoksen uusiminen 2024 Huoneistojen ja yleisten tilojen palovaroittimien uusiminen 2024 Julkisivujen saumaus, pesu ja impregnointi 2024 Paisunta-astian uusinta 2025 Väestönsuojan tarkastus ja puutteiden korjaus 2025 Patteriverkoston huuhtelu ja puhdistus hapettomalla vedellä
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. sauna on käyttämätön, ei saunottu kertaakaan.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
680-003-0332-0011
Postitoimipaikka
Raisio

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
123 972,87 €
Neliöhinta
2 080,65 € / m²
Velkaosuus
5 027,13 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
235,60 € / kk
Pääomavastike
49,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
285,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
5,10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Raision Puistolinna
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 800 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1995
Huoneistojen lukumäärä
32
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1995
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.10.2030
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto ja painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 146 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
V-S Isännöintitalo Oy, Ulrika Blomqvist, ulrika.blomqvist@isannointitalo.fi, 0207229956
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio tehty 2022

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: jonotusjärjestyksessä, yleensä tarjolla vapaita paikkoja
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, väestönsuoja ja urheiluvälinevarasto