78 000 €43 m²

Lumparlankatu 4 A, Varpeenseutu, Raisio2h+kk

Velaton hinta
78 000 €
Hoitovastike
190,49 € / kk
Asuinpinta-ala
43 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 7
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Varpeenseutu
Kaupunki
Raisio

Valoisa ja avara kaksio Raision keskustan tuntumassa.

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja toimivapohjaiseen kaksioon hyvällä sijainnilla Raisiossa. Asunto sijaitsee talon 5. kerroksessa, mikä tuo mukavasti valoa ja näkymiä ympäristöön.

Huoneiston pohjaratkaisua on päivitetty moderniin suuntaan avartamalla keittiötä poistamalla siitä seinän. Lopputulos on avara ja yhtenäinen oleskelutila.

Sijainti Lumparlankadulla on arjen kannalta erinomainen. Raision kattavat palvelut löydät läheltä ja alueella on paljon ulkoilu ja harrastus mahdollisuuksia. Tervetuloa tutustumaan tähän kotiin paikan päälle!

Lisätiedot ja esittelyvaraukset:

Marjo Lehtinen Myyntipäällikkö, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiAT, Kaupanvahvistaja Puh. 050 4638 628 I marjo.lehtinen@aninkainen.fi

Perustiedot

Sijainti
Lumparlankatu 4 A, 21200 Raisio
Kaupunginosa
Varpeenseutu
Kohdenumero
12891
Kerros
5 / 7
Asuinpinta-ala
43 m²
Tontin pinta-ala
4 125 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: isännöitsijäntodistuksen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Tämän ikäisissä kohteissa pinta-ala saattaa poiketa nykyisten mittaustapojen (SFS 5139) mukaisesta pinta-alasta.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1.6.2026
Keittiön varusteet
jääkaappi/pakastin, sähköliesi, astianpesukone (pöytämalli)
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihkukaappi, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä
Tulevat remontit
2025-2029: patteriverkoston perussäätö ja kellaritilojen lämpöventtiilien uusiminen, porraskäytävien ja ala-aikojen maalaus/ laatoitus kerrostaso-ovien , ulko-ovien ja lukituksen uusiminen Hallituksen laatima 5-vuotiskorjaus-suunnitelma on laadittu korjauspartnereiden 2022 laatiman peruskuntoarvion pohjalta.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖ: lämmöntalteenotto asennettu 2024, vesikattoremontti 2023, kuntotutkimus 2022, sisäänkäyntien kunnostukset 2021, autokatoksen kunnostus 2020, tonttiviemärin uusinta 2019, parvekkeiden pintapuolinen korjaus 2018, hissien korikaapelin uusinta 2017, sokkelin ja sisäportaiden kunnostus 2016, linjasaneeraus 2014, tuuletusparvekkeiden korjaus ja kaiteiden uusinta 2011-2012, putkiston kuntotutkimus 2010, Hissien öljyvuoto-ja lukkoratamangneettikorjaus 2009, lämmönsiirrin uusittu 2009, asuntokohtaiset takamittarit asennettu 2009, peruskuntoarvio 2009, parvekeovet ja ikkunat uusittu 2007, Raisiontien puoleiset ikkunat uusittu 2002,lukkojen uusinta 1999, katon uusinta 1996, ikkunat päätyjen ja Varppeenkadun puolelta 1994 ASUNTO: Keittokomeron ja olohuoneen välinen seinä poistettu 2025
Asunnossa sauna
Ei
Saunan lisätiedot
4€/kerta
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Keittokomeroon tehty asbestikartoitus 2025.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
78 000 €
Myyntihinta
70 779,39 €
Neliöhinta
1 813,95 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
190,49 € / kk
Pääomavastike
102,77 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
293,26 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
vesiennakko 15€/hlö/kk. Vesitasauslaskutus huoneistokohtaisten vesimittarilukemien mukaan 3kk välein.
Muut kustannukset
Sähkö laskutetaan taloyhtiön toimesta kulutuksen mukaan 4 kk:n välein. Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Friisilän Hovi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiössä 6 autotallipaikkaa (50€/kk), joista yksi on muutettu pyöräsuojaksi, 5 autokatospaikkaa (20€/kk) sekä 12 pistokepaikkaa (80€/v laskutus tammikuussa tai 8€/kk). Autopaikkoja voi kysellä taloyhtiön kirjanpitäjältä. Yhtiökokous 11.11.2025 päätti, että osakkaiden suorittamat lainaosuussuoritukset rahastoidaan lainanlyhennys rahastoon, ja kuukausittain maksettavat pääomavastikkeet tuloutetaan.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
66
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: E2018
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-TV (DVB-C)
Tontin koko
4 125 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy Miikka Teräs
Kaavoitustiedot
Raision kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätietoja lämmityksestä
vesikiertoinen patterilämmitys/ kaukolämpö/LTO

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiössä 6 autotallipaikkaa (50€/kk), joista yksi on muutettu pyöräsuojaksi, 5 autokatospaikkaa (20€/kk) sekä 12 pistokepaikkaa (80€/v laskutus tammikuussa tai 8€/kk). Autopaikkoja voi kysellä taloyhtiön kirjanpitäjältä.