174 000 €82 m²

Tuomonkuja 8 B, Kauri, Raisio3h+k+s

Velaton hinta
174 000 €
Hoitovastike
328 € / kk
Asuinpinta-ala
82 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kauri
Kaupunki
Raisio

Ensiesittely keskiviikkona 20.5.klo 18:00 - 18:30

Tässä on tilaisuus hankkia koti, joka sopii erinomaisesti ensiasunnon ostajalle! Tämä lähivuosina remontoitu asunto sijaitsee rauhallisella asuinalueella päättyvän kadun varrella. Asunnon sijainti on ihanteellinen, sillä se on lähellä kaunista Raision Alppiruusupuistoa, joka tarjoaa loistavat mahdollisuudet ulkoiluun ja rentoutumiseen.

Asunnon moderni ilme ja huoliteltu viimeistely tekevät siitä houkuttelevan valinnan. Taloyhtiö, jossa asunto sijaitsee, on pidetty hyvässä kunnossa ja saneerattuna on mm. julkisivut, ovet ja ikkunat sekä kylpyhuoneet ja viimeksi uusittu peltikatto. Tämä koti tarjoaa täydellisen yhdistelmän rauhallista ympäristöä ja kaupunkielämän mukavuuksia.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään asuntoon, joka odottaa uusia asukkaitaan!

Lisätiedot ja kohteen sinulle välittää

Eero Vainio ESKV LKV OY Puh. 040 589 6160 eero.vainio@eskv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tuomonkuja 8 B, 21200 Raisio
Kaupunginosa
Kauri
Kohdenumero
80500434
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
82 m²
Tontin pinta-ala
2 982 m²
Kokonaispinta-ala
82 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (integroitu), liesi, liesituuletin (huippuimuri), astianpesukone (integroitu), erillisuuni ja kaukosäädetty valaistus. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Kvartsikomposiitti.
Terassin kuvaus
Aidattu pihapatio ja terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, allaskaappi, bidee-suihku, suihkuseinä, peilikaappi ja pesuallas. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, bidee-suihku, lattiakaivo ja peili. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerran wc saunaosastossa ja yläkerrassa toinen wc/suihku.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto ja kaapistot
Näkymät
Kujalle ja pihalle - Länsi ja Itä
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista: Jäljellä olevien mustien aitojen uusiminen 2026. Puuverhoilun huoltomaalaus ennusjakson aikana 2026. Asunto- ja talonumerovalojen uusinta 2026. Sähköautojen latausinfran rakentaminen 2029. Varastokoppien huoltomaalaus omatoimisesti 2029. Sokkeleiden ruostuneiden terästen kunnostus ja sokkelin pintakorjaukset 2029. Maapintojen kallistukset rakennuksesta poispäin kosteusrasituksen poistamiseksi 2029.
Tehdyt remontit
Lukot uusittu 2003. Salaoja ja jätevesiviemärien kuvaus ja puhdistus 2009. Suppea peruskuntoarvio 2008. Varastojen ja väliaitojen puuosien uusiminen 2010. Kiinteistön puuosien uudistus/maalaus, ikkunoiden ja ovien vaihto, ala-jakokeskuksen uudistus 2011. Lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2012. IV-järjestelmän puhdistus ja säätö 2012. Märkätilaremontit tehty v. 2012-2017. Alakerran pesuhuoneiden asbestikartoitus 2016: Ei asbestia. Sadevesien ohjauksia A-talon edessä 2019. A-talon kulkuväylän väliaitojen uusiminen 2020. Vesikatteen uusiminen 2023. Älypalovaroitinten asentaminen asuntoihin 2024. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2024.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunassa ikkuna. Lasiovi.
Kiinteistötunnus
680-1-141-10
Ensiesittelyssä
Kyllä
Postitoimipaikka
Raisio
Tietoliikennepalvelut
DNA taloyhtiölaajakaista, 10Mb

Hinta

Velaton hinta
174 000 €
Myyntihinta
163 737,07 €
Neliöhinta
2 121,95 € / m²
Velkaosuus
10 262,93 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
328 € / kk
Pääomavastike
90,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
418,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähkö kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tuomonpiha
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhteinen huoltorakennus ja leikki/piha-alue naapuriyhtiön kanssa.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
11
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.12.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 982 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Retta Oy, Teija Karuneva, teija.karuneva@retta.fi, 010 228 7050
Kaavoitustiedot
Kaavoituksen lisätiedot antaa: www.raisio.fi/kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Hyvät pyöräilytiet ja bussipysäkki lähellä Bussipysäkki alle 5 min.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Peruskuntoarvio rakennusteknisiltä osilta 2008

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Ei sähköauton latausta