109 000 €59,5 m²

Tasalankatu 11 A, Keskusta, Raisio2h+k+kph/wc+pihapatio

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
285,60 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
2
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Raisio

Tilava kaksio suurella pihapatiolla Raisiossa! Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja tilavaan kerrostalokaksioon Tasalankadulla Raision keskustan tuntumassa. Asunto sijaitsee taloyhtiön ensimmäisessä kerroksessa ja tarjoaa mukavaa, lähes rivitalomaista asumista oman aidatun pihapatioalueen ansiosta. Kodissa on toimiva ja avara pohjaratkaisu. Keittiössä on hyvin tilaa ruokapöydälle, joten arjen ruokailu ja yhdessäolo sujuvat mukavasti. Olohuoneesta on käynti poikkeuksellisen suurelle, aidatulle pihapatiolle, jossa on tilaa lähes kahden huoneen verran – täydellinen paikka kesäpäivien viettoon, oleskeluun tai vaikka pienelle puutarhalle. Makuuhuone on todella reilun kokoinen ja helposti muunneltavissa – tilanjakajalla saat halutessasi luotua jopa kaksi erillistä nukkumatilaa. Kylpyhuone on siisti ja valoisa sekä hohtaa uutena taloyhtiössä juuri valmistuneen putkiremontin ansiosta.

Sijainti on erinomainen: kaikki palvelut Raision keskustassa ja kauppakeskus Myllyyn ajat hetkessä. Lähistöltä löytyvät kaupat, koulut, palloilukentät, uimahalli, viihtyisät kävelyreitit sekä koirapuisto aivan vieressä. Tässä kodissa yhdistyvät tilavat neliöt, oma suojaisa piha ja keskeinen sijainti – tervetuloa ihastumaan.

Lisätiedot/ esittelyt: Tarja Lintula 050 320 6080 tarja.lintula@aninkainen.fi

Aninkaisten Kiinteistövälitys Oy Raisiontori 7, 21200 Raisio

Perustiedot

Sijainti
Tasalankatu 11 A, 21200 Raisio
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
12861
Kerroksien lukumäärä
3
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
2 312 m²
Pinta-alojen lisätiedot
pinta-alatieto perustuu yhtiöjärjestykseen ( ei ole tarkastusmitattu)
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph/wc+pihapatio
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
siistikuntoinen
Lisätietoa vapautumisesta
2 vko kaupasta/ sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
kaapistot, liesi, liesituuletin, astianpesukone, jääkaappi/ pakastin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
olohuoneesta käynti pihapatiolle ( leveys olohuoneen ja makuuhuoneen levyinen
Kylpyhuoneen varusteet
suihku, suihkuseinä, peilikaappi, lavuaari, allaskaapisto, bide-suihku, wc-istuin, Pk-liitäntä, lattialämmitys ( 2026 valmistunut)
Säilytystilat
makuuhuoneen kaapistot, olohuoneen irtokaapisto ja eteisen naulakko
Tulevat remontit
Piharakennukset, jäteastiat, aidat,tukimuurit, portaat ym: takapihan aitojen kunnostus/uusinta, riippuu myös mahdollisesta salaojien uusinnasta 2025. Piha-alueen päällysteet ja päällysrakenteet: Pihan kunnostus vaiheittain, riippuu myös linjasaneerauksen toteutuksesta 2025.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖ: 2025 vesi- ja viemäriputket, kylpyhuoneet uusittu( peruskorjaus) ilmanvaihtojärjestelmä ( kunnossapitokorjaus), sähköjärjestelmä ( kunnossapitokorjaus) 2021 katon korjauksia (läpiviennit, paikkakorjaukset), 2020 pihavalojen uusinta LED-valoiksi, 2016 julkisivusaneeraus, 2016 kattoläpivientien ja kattokaivojen tiivistyksiä, 2015 lämmönvaihtimien uusiminen. Patteri- ja linjasäätöventtiilien uusiminen ja perussäätö, 2013 ilmanvaihtokanaviston puhdistus ja säätö, 2012 porrashuoneiden ikkunoiden uusiminen, 2012 porrashuoneiden ovien ja sisäänkäyntikatosten uusiminen, 2005 parvekkeiden kunnostus, 2003 kylmäkellarin kunnostus, 2002 parvekeovien- ja ikkunoiden uusiminen, 1996 julkisivutasoikkunoiden uusiminen, 1991 katon huopakatteen uusiminen

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
109 000 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 831,93 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
285,60 € / kk
Pääomavastike
463,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
749,11 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hallituksella valtuudet yhden ylimääräisen hoitovastikkeen keräämiseen

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesiennakko ( tasaus kulutuksen mukaan)
Muut kustannukset
käyttösähkö kulutuksen mukaan, osakekirjan muutos MML sähköiseen osakemerkintään, varainsiirtovero 1,5% kaupanteossa
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kuulapuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiössä tehty peruskuntoarvio 16.5.2000. Taloyhtiössä on DNA taloyhtiönetti 25M. Ylimääräinen yhtiökokous 13.11.2024: Päätettiin hankkeen muuttamisesta KVR-malliin ja urakan rahoittamisesta. Alustava budjettiarvio urakkakustannuksiksi suunnitteluineen on 657000 €. Arvion mukaiselle 657000€ lainalle 20 vuodeksi pääomavastike olisi (kokonaiskorolla 4 %) 5,86 €/m2/kk. Lainaosuus 716,47 €/m2. Varsinainen yhtiökokous 4.6.2024: Tiedotettiin putkiurakan suunnittelun tilanteesta. Hankesuunnittelua joudutaan jatkamaan, koska pankeilta ei saatu yhtään rahoitustarjousta kattamaan koko suunniteltua linjasaneerausta. Hallituksella on valtuudet yhden kk ylimääräiseen hoitovastikkeen keräämiseen. Mahdolliset lainaosuussuoritukset päätettiin rahastoida lainankyhennysrahastoon. Pääomavastikkeet tuloutetaan. Ylimääräinen yhtiökokous 25.4.2024: Hyväksyttiin linjasaneerauksen hankesuunnitelma. Valtuutettiin hallitus kilpailuttamaan toteutussuunnitelma. Linjasaneerasta suunnitellaan 2025-2026. Yhtiössä on kylmiö, mutta se ei ole käytössä. Yhtiö on päättänyt ettei sitä kunnosteta.