219 000 €108 m²

Punarinnankatu 10 A, Tikanmaa, Raisio4h, k, 2 kph, s, terassi

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
350 € / kk
Asuinpinta-ala
108 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tikanmaa
Kaupunki
Raisio

Rauhallinen rivitalokoti lähellä palveluja

Muuttovalmis rivitalon päätyasunto Raision Tikanmaalla on valmiina vastaanottamaan uudet asukkaansa. Luonnonläheinen ympäristö ja sujuvat arjen palvelut tekevät sijainnista erityisen toimivan niin lapsiperheelle kuin rauhaa arvostavalle pariskunnalle. Vuonna 1990 valmistunutta kotia on pidetty rakkaudella ja remontoitu kattavasti vuosien varrella.

108-neliöiset asuintilat jakautuvat kolmeen tasoon, mikä tuo arkeen selkeää tilajakoa. Keskikerroksessa vietetään yhteistä aikaa ja nautitaan hulppean kattokorkeuden tarjoamasta avaruudesta. Oleskelutiloista on suora kulku viihtyisälle takapihalle, jonka terassilla nautitaan unohtumattomista kesäilloista.

Kaunis avokeittiö tarjoaa runsaasti säilytys- ja työskentelytilaa sekä normaalia suuremman jääkaapin, joka on omiaan helpottamaan arjen pyöritystä. Keittiö avautuu luontevasti olohuoneeseen saarekkeen myötä, ja tilaa riittää myös suuremmalle ruokapöydälle.

Makuuhuoneista kaksi sijaitsee yläkerrassa ja kolmas alakerrassa omassa rauhassaan. Molemmissa kerroksissa on omat kylpyhuoneensa. Alakerran kylpyhuoneessa rentoudutaan oman saunan lempeissä löylyissä, ja huolellisen tilasuunnittelun ansiosta myös pyykkihuolto sujuu vaivatta.

Pienen, hyvin hoidetun taloyhtiön yhteisöllisyys ja rauhallinen asuinalue tarjoavat arkeen turvaa ja huolettomuutta. Lapsiperheiden suosimalla Tikanmaalla palvelut ovat lähellä – koulu ja päiväkoti sijaitsevat alle kilometrin päässä kotiovelta. Raision ja Turun palvelut ovat helposti saavutettavissa sujuvien liikenneyhteyksien ansiosta.

Tämä koti tarjoaa toimivat tilat, rauhallisen ympäristön ja helpon arjen – kodin, jossa viihdytään vuosia!

Lisätiedot ja myynti: Harry Lockmer Kiinteistönvälittäjä, LKV 040 3002 302 | harry@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Punarinnankatu 10 A, 21210 Raisio
Kaupunginosa
Tikanmaa
Kohdenumero
20066796
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
108 m²
Tontin pinta-ala
1 869 m²
Kokonaispinta-ala
108 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, 2 kph, s, terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: puu, kivi. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Keittiö remontoitu vuonna 2007.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Yläkerran kylpyhuone remontoitu vuonna 2024: WC-istuin, pesuallas, peili, allaskaappi, suihkuseinä, suihku.

Alakerran kylpyhuone remontoitu vuonna 2018: WC-istuin, pesuallas, peili, allaskaappi, suihku, pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kuvaus: Jokaiselle huoneistolle kuuluu kylmä ulkovarasto noin 6m2.
Tulevat remontit
Hallituksen näkemys seuraavan viiden vuoden kunnossapitotarpeesta (päivitetty 9.2.2026): Salaojien tarkastus, pyydetään tarjoukset salaojaremonteista (aikataulu- ja rahoitussuunnitelma tuleville vuosille). Piharakenteiden ja varustusten vuotuiset tarkastukset, pienet huoltotoimenpiteet ja uusimiset. Varastorakennuksen puuosien maalaus jatkuu. Perustusten tarkastus, puhdistus ja käsittely 2026. LVI-tekniikan kuntokartoitus ja pienet korjaustoimenpiteet 2026. Ikkunoiden ja ulko-ovien tarkastus ja kunnostus 2027. Sähkö- ja tietoteknisten järjestelmien kuntokartoitus 2027. Päärakennuksen julkisivun puuosien maalaus 2028.
Tehdyt remontit
Keittiö ja alakerran eteinen remontoitu 2007, alakerran kylpyhuone ja sauna 2018, yläkerran kylpyhuone 2024. TALOYHTIÖSSÄ: 2012: Pihan asfaltointi. 2016: Ulkovarastojen ovien uusiminen. 2020: Vesikatteen, räystäiden ja kattovarusteiden uusiminen. 2021: Syöksytorvien ja sadevesikaivojen korjaus. 2025: IV-kanavien puhdistus, salaojien kuntotarkastus, varastorakennuksen maalaus. Lisäksi eri vuosina pieniä remontteja ja maalauksia, esim. väliaidat, roskakatos yms.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Sauna remontoitu 2018. sähkökiuas

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
214 650,78 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 027,78 € / m²
Velkaosuus
4 349,22 €

Vastikkeet

Hoitovastike
350 € / kk
Pääomavastike
91,77 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
441,77 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Taloyhtiö laskuttaa veden kulutuksen mukaan. Kylmä vesi 4,71€/m3, lämmin vesi 11,62€/m3. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
2
Tontin koko
1 869 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiertävät huoltovuorot
Isännöinti
Jarno Kukonlehto, 0400640954

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 4.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Saunassa: laatta. Seinät: Saunassa: kaakeli.