149 900 €98,5 m²

Tasalankatu 11 B, Varppeenseutu, Raisio4h+k+kph/wc+wc+vh+2parv

Velaton hinta
149 900 €
Hoitovastike
472 € / kk
Asuinpinta-ala
98,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Varppeenseutu
Kaupunki
Raisio

Päättyvän kadun päässä rauhallisella sijainnilla ison perheen asunto!

Muuttovalmis ja tilava perheasunto loistavalla sijainnilla Raision sydämessä!

Tämä kolmen makuuhuoneen koti tarjoaa erinomaiset puitteet sujuvaan arkeen. Selkeä ja toimiva pohjaratkaisu. Säilytystilaa on runsaasti: kaikissa makuuhuoneissa sekä eteisessä on laadukkaat Inarian liukuovikaapistot, ja lisäksi käytössä on erillinen vaatehuone.

Asunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä, jossa suuret remontit on jo tehty – asuminen on huoletonta pitkälle tulevaisuuteen. Linjasaneeraus on juuri valmistunut, ja sen yhteydessä on uusittu viemärit sekä käyttövesiputket perinteisellä tavalla (ei pinnoituksia tai sukituksia). Samalla on päivitetty sähkö- ja ilmanvaihtojärjestelmät sekä remontoitu kaikki kylpyhuoneet ja wc-tilat laadukkaasti – lattialämmityksineen, vesieristyksineen ja kalusteineen. Myös julkisivusaneeraus on tehty vuonna 2016.

Sijainti on erinomainen: keskeinen mutta rauhallinen. Vehreä ympäristö Tasalankadun päässä tarjoaa viihtyisän asuinmiljöön, ja koulu, päiväkoti sekä pallokenttä, uimahalli ja ulkoilureitit sijaitsevat aivan vieressä. Raision keskustan monipuoliset palvelut ovat kävelyetäisyydellä ja kauppakeskus Myllyyn ajaa hetkessä.

Asunto sijaitsee 2/3 kerroksessa.

Esittelyt ja lisätiedot: Jasmin Rainoma 0449892848 Jasmin.rainoma@naytonpaikka.com

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tasalankatu 11 B, 21200 Raisio
Kaupunginosa
Varppeenseutu
Kohdenumero
80481155
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
98,5 m²
Tontin pinta-ala
2 312 m²
Kokonaispinta-ala
98,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph/wc+wc+vh+2parv
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone. Lattia muovimattoa. Tilaa isommallekin ruokapöydälle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, taittuva suihkuseinä, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, wc-istuin, bideesuihku, lattialämmitys. Kylpyhuone ja wc remontoitu täysin taloyhtiön putkiremontin yhteydessä 2025. Lattiat harmaata laattaa, seinät kaakelia. Valoisa, kylpyhuoneessa on ikkuna. Erillisen WC:n kuvaus: Allas, wc-istuin, bideesuihku, peili, lattialämmitys. Lattia laattaa, seinät maalattu valkoiseksi.
Säilytystilat
Häkkivarasto, vaatehuone ja liukuovikaappeja 4 kpl. Lisätietoja säilytystiloista: Eteisen kaapiston yllä on led-valaistus. Makuuhuoneissa halogeenivalaistus (ostajan kannattaa vaihtaa niihinkin led-valaistus).
Näkymät
Kivat mäntymetsämaisemat! Sijainti päättyvän kadun päässä. Niin rauhallista!
Tehdyt remontit
2025: linjasaneeraus (vesi- ja viemäriputket uusittu perinteisellä tavalla), ilmanvaihto- ja sähköjärjestelmät uusittu, 2021: katon korjauksia (läpiviennit, paikkakorjaukset), 2020: pihavalojen uusinta LED-valoiksi, 2016: julkisivusaneeraus, kattoläpivientien ja kattokaivojen tiivistyksiä, 2015: lämmönvaihtimien uusiminen, patteri- ja linjasäätöventtiilien uusiminen ja perussäätö, 2013:ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö, 2012: porrashuoneiden ikkunoiden, ovien ja sisäänkäyntikatosten uusiminen, 2005: parvekkeiden kunnostus, 2003: kylmäkellarin kunnostus, 2002: parvekeovien ja ikkunoiden uusiminen, 1996: julkisivutasoikkunoiden uusiminen, 1991: katon huopakatteen uusiminen.
Asunnossa sauna
Ei
Saunan lisätiedot
Taloyhtiössä 2025 putkiremontin yhteydessä remontoitu sauna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Raision keskustan palvelut lähellä. Koulu ja päiväkoti vieressä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Raisio
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25M, DNA taloyhtiönetti

Hinta

Velaton hinta
149 900 €
Myyntihinta
60 050,66 €
Neliöhinta
1 521,83 € / m²
Velkaosuus
89 849,34 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
472 € / kk
Pääomavastike
785,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 257,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähkö mittarikulutuksen mukaan energiayhtiölle.

Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
12
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1975
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.12.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 312 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Raisio, Pekka Pirinen, pekka.pirinen@retta.fi, 010 882 7050

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
3 makuuhuonetta. Päämakuuhuoneesta kulku lasitetulle parvekkeelle. Parvekkeella jalalle lämmin parvekematto. Kaikissa makuuhuoneissa ja eteisessä on laadukkaat Inaria-liukuovikaapistot. Vaatehuoneen lisäksi siis hyvin säilytystilaa! Makuuhuoneiden lattiat laminaattia.