79 000 €51,5 m²

Keskuskatu 79 A, Karjaa, Raasepori2h+kk

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
257,50 € / kk
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Karjaa
Kaupunki
Raasepori

Kolmikerroksisen talon ylimmässä kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa rauhallista asumista Karjaan ydinkeskustassa. Tässä valoisassa asunnossa on ikkunat kolmeen ilmansuuntaan ja länteen suuntautuvalta parvekkeelta avautuu näkymä ilta-auringon suuntaan.

Huoneistossa on käytännöllinen 51,5 neliön pohja, jossa olohuone ja makuuhuone ovat mukavan kokoisia. Keittiössä on kaikki tarpeellinen arjen ruoanlaittoon ja kylpyhuone on juuri uusittu taloyhtiön käyttövesiputkiremontin yhteydessä.

Säilytystilaa tarjoaa vaatehuone sekä kellarikomero.

Taloyhtiössä on tehty käyttövesiputkiremontti ja kylpyhuoneet ja saunaosasto sekä lämminvesivaraaja on uusittu sen yhteydessä. Lukitusjärjestelmä on päivitetty ja liikehuoneistoihin on asennettu vesimittarit. Yhtiössä on sauna, kellarikomerot sekä pyörävarasto.

Sijainti aivan Karjaan keskustan palveluiden vieressä tekee arjesta sujuvaa: lähikaupat, apteekki, terveyskeskus ja kirjasto ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Junayhteydet ja matkakeskus löytyvät muutaman sadan metrin päästä, joten liikkuminen esimerkiksi Helsingin suuntaan on vaivatonta. Lähialueelta löytyy myös kouluja, päiväkoteja sekä monipuoliset ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet.

Tule tutustumaan tähän toimivaan kotiin, sovi oma esittelyaikasi! Autan tarvittaessa myös nykyisen asuntosi myynnissä.

Yhteystiedot: Yatta Malmsten, puh 0400 840 734 tai yatta.malmsten@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Keskuskatu 79 A, 10300 Raasepori
Kaupunginosa
Karjaa
Kohdenumero
615674
Kerros
3 / 3
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Tontin pinta-ala
1 205 m²
Kokonaispinta-ala
51,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kk
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone uusittu, muuten melko alkuperäisessä kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jenkkikaappi, lattialiesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, kaapistot, kiinteät valaisimet Kaapiston välitila.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet. Kylpyhuone uusittu 2025 käyttövesiputkien vaihdon yhteydessä
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari
Näkymät
Ikkunat länteen, pohjoiseen ja itään. Parveke länteen.
Tulevat remontit
Suunnitellut: Aidan uusiminen IV-kanavien nuohous Kadun puolen sadevesiviemärien korjaus 2026-2029 Kadun puolen portaiden korjaus (2026-2029) Kuntoarvio ja PTS Pihan korjaus (2027-2030) Ikkunoiden maalaus 2027-2030 Julkisivumaalaus (puuosat 2027-2030)
Tehdyt remontit
2025 Käyttövesiputket ja kylpyhuoneet uusittu sekä lämminvesivaraaja ja saunaosasto uusittu. 2018 Lukitus uusittu - iLoq 2018 Paisuntasäiliö uusittu 2018 Liikehuoneistoihin asennettu vesimittarit. Asunnon remontit: Kylpyhuone uusittu samalla kun taloyhtiössä tehtiin käyttövesiputkien uusiminen 2025. Kyseessä taloyhtiön urakkasopimus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Karjaan keskustan ruokakaupat n. 400 m
Karjaan apteekki n. 100 m
kirjasto Karjaan kulttuuritalo n. 200 m
Karjaan terveyskeskus n. 350 m. Koulut: Katarinaskolan n. 550 m, Kiilan koulu n. 1,4 km. Päiväkoti: Labyrinten n. 350 m. Billnäsin ruukki 2,2 km
Påminne rinnekeskus n. 5,8 km
Frisbeegolf n. 1,3 km
Bio Pallas n. 200 m
Fiskarsin ruukki n. 13 km
Mustion Linna n. 17,8 km
Chappe n. 17,9 km
Iso Omena n. 64,9 km.
Lisätiedot
Myyjä ei ole asunut kaupan kohteena olevassa huoneistossa eikä sen vuoksi ole tietoinen huoneiston tai tarpeiston kunnosta. Sen vuoksi ostajaa kehotetaan tarkastamaan huoneisto, kauppaan kuuluva tarpeisto sekä laitteet erityisen huolellisesti. Taloyhtiö on siirtynyt sähköiseen Huoneistotietojärjestelmään. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden (2) kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Samalla ostajan on toimitettava paperinen osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi. Ostaja on tietoinen siitä, että mikäli edellä mainittu määräaika laiminlyödään, seuraa tästä hakemusmaksun korotus. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5% velattomasta kauppahinnasta kaupanteon yhteydessä

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
55 238,43 €
Neliöhinta
1 533,98 € / m²
Velkaosuus
23 761,57 €

Vastikkeet

Hoitovastike
257,50 € / kk
Pääomavastike
244,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
501,97 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Sähkölämmitys 6000 kWh/v. Yhtiöjärjestyksen mukainen vastikeperuste on huoneiston pinta-ala. Vesiputkiremontti on juuri valmistunut ja kaikkiin asuntoihin on asennettu omat vesimittarit. Kevään yhtiökokous vahvistaa veden (kylmä/lämmin) hinnan vuodelle 2026. Vesiennakkomaksu 25€/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan. Kaapeli-tv 5,75€/kk. Autopaikka 10€/kk, saunamaksu 10€/kk. Yhtiökokous päätti rahoitusvastikkeen suuruudeksi 0,4747€/os/kk alkaen 01.06.2026 ja asunnon A 16 lainaosuus on 23.761,57 ja rahoitusvastike 244,47€/kk. Urakka sisältyy pyyntihintaan ja lainaosuus on vesiputkien lainaosuus. Kokonaissähkönkulutus noin 6000 kWh on viimeisen 12 kk:n keskimääräinen kulutus. Sähkönkulutus on suuresti riippuvainen muun muassa lämmityskauden pituudesta ja keskilämpötilasta, asunnon sisälämpötilasta, perheen koosta, kulutustottumuksista sekä sähkölaitteiden kunnosta, iästä ja energiatehokkuudesta.

Rakennusvuosi
1984
Huoneistojen lukumäärä
12
Liiketilojen pinta-ala
401 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1984
Kerroksia
3
Tontin koko
1 205 m²
Liikenneyhteydet
Karjaan matkakeskus n. 350 m, Juna-asema n. 450 m