83 000 €53 m²

Näsintie 23 C, Näsi, Porvoo2h+k+kph+vh+parv.

Velaton hinta
83 000 €
Hoitovastike
243 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Näsi
Kaupunki
Porvoo

Valoisa ja käytännöllinen kaksio Porvoon Näsin sydämessä

Tämä neljännen kerroksen kaksio tarjoaa erinomaiset puitteet uusille asukkailleen. Sijainti Näsissä on mitä parhain: päivittäispalvelut, kuten ruokakaupat, sekä suomen- ja ruotsinkieliset koulut ja päiväkoti ovat aivan äärellä. Alueen kattavat liikenneyhteydet tekevät arjesta sujuvaa ja huoletonta. Kodissa on toimiva pohjaratkaisu, joka tekee asumisesta vaivatonta. Valoisa olohuone avautuu omalle parvekkeelle, josta rauhallinen näkymä omakotialueelle. Makuuhuone on tilava, ja vaatehuone tuo kaivattua säilytystilaa asumiseen. Keittiö ja kylpyhuone on remontoitu vuosien varrella, mutta kaipaa jo hiukan päivittämistä. Asunto Oy Porvoon Näsintie 23 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on vuosikymmenten varrella tehty huolellisesti kunnossapito ja korjaustöitä. Yhtiössä on monipuoliset yhteiset tilat, kuten pesutupa, mankelihuone sekä säilytystilat urheiluvälineille. Taloyhtiön tarjoama mahdollisuus saunavuoroihin ja autopaikan vuokraamiseen lisäävät asumismukavuutta entisestään. Tämä koti on valmis vastaanottamaan uudet asukkaat ja tarjoaa mainion mahdollisuuden päivittää pinnat nykyaikaisiksi rauhallisella ja palveluiden lähellä sijaitsevalla alueella. Tervetuloa tutustumaan tähän kotiin ja kokemaan sen potentiaali paikan päälle – otathan yhteyttä, niin sovitaan sopiva esittelyaika.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Näsintie 23 C, 06100 Porvoo
Kaupunginosa
Näsi
Kohdenumero
80507112
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
7 875,1 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisesti nykyisten standardien
mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi tarkistusmittauksen jälkeen
olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+vh+parv.
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
n. 2 kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö remontoitu edellisen omistajan toimesta vuonna ~ 2003.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, kylpyamme, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu edellisen omistajan toimesta vuonna ~ 2003.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Olohuone ja parveke luoteeseen omakotialueelle, keittiö ja makuuhuone kaakkoon naapurustoon.
Tulevat remontit
2026 - viemärien sukitusurakka- tuuletusparvekkeiden tarkempi kuntotutkimus 2027 - kattojen pesu ja tiivistyskorjaukset 2028 - vesimittareiden vaihto tarvittavin osin 2029 - ikkunoiden huoltokierros
Tehdyt remontit
1990 ikkunat uusittu, ei parvekkeet 1999 sadevesi-ja tonttivesijohdot uusittu 2006 tehty kuntotutkimus 2007 julkisivukorjaus 2008 käyttövesijohdot korjattu, vesilaskutus mittarin mukaan 2009 porrashuoneiden maalaus ja lämmönvaihtimet uusittu 2012 porraskäytävien ulko-ovien uusiminen 2013 jätevesiviemärit pinnoitettu 2015 PEL energiatodistus, ilmanvaihdon tajuusmuuntajat 2016 autotallien ovet uusittu 2020 vesikourujen ja syöksytorvien saneeraus IKI-kouru menetelmällä (pinnoite) 2022 sadevesiviemäri/kellari (urakoitsija Konekeskus Oy) 2021-2023 ilmastointikanavien nuohous 2025 D-linjan viemärin sukitus, VSS-tilan tarkastus ja palovaroittimien uusiminen kaikkiin huoneistoihin
Palvelut
Ruokakauppa: Näsin S-Market ja Lidl kävelyetäisyydellä.
Koulu: Suomenkielinen Albert Edelfeltin koulu (lk1-9) ja ruotsinkielinen Strömborgska skolan (cl.1-9) vieressä.
Päiväkoti: Päiväkoti Touhula Horisontti 550 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
638-22-426-1
Postitoimipaikka
Porvoo

Hinta

Velaton hinta
83 000 €
Myyntihinta
82 013,70 €
Neliöhinta
1 566,04 € / m²
Velkaosuus
986,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
243 € / kk
Pääomavastike
32,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
275,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kylmä vesi 5,15 €/m3 ja lämmin vesi 10,50 €/m3 Kylmä autopaikka 10 €/kk
Autopaikan kustannukset
17 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvoon Näsintie 23 - Bostads Ab Näsevägen 23 i Borgå
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 500 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
72
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.02.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 875,1 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Itä-Uusimaa Oy, Nina Ambrusin, 010 755 6156
Kaavoitustiedot
Porvoon kaupunki p. 020 692 250
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Rakennusoikeus
0 m²
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 01.01.2006

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallit omina osakkeina, muut paikat jaetaan jonotuksella. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikka vuokrattavissa taloyhtiöltä 17 €/kk (lämmityspistokkeella) tai 10 €/kk (kylmä paikka). Paikat jaetaan jonotuksen perusteella.