270 000 €66,5 m²

Aleksanterinkaari 14 A, Länsiranta, Porvoo2-3h+kt+kph+vh(s)+lasitettu parveke

Velaton hinta
270 000 €
Hoitovastike
289,28 € / kk
Asuinpinta-ala
66,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Länsiranta
Kaupunki
Porvoo

Porvoon Länsirannalla loistavalla sijainnilla palveluiden äärellä uudenveroinen kolmio esteettömässä hissitalon kolmannessa kerroksessa. Asuntoon pääset muuttamaan heti.

Huoneistossa on tilava ja avoin keittiö-, olohuone- ja ruokailutila. Avokeittiössä on vaaleat kvartsikivitasot ja valkoiset kaapistot. Isossa saarekkeessa on paljon lisäsäilytystilaa.

Toinen makuuhuoneista on muutettu avoimeksi ruokailutilaksi, mutta halutessa se on mahdollista muuttaa takaisin makuuhuoneeksi. Tilavassa kylpyhuoneessa on oma tila pesutornille sekä hyvin säilytystilaa. Kylpyhuoneesta kulku nykyiseen vaatehuoneeseen jonka voi muuttaa takaisin saunaksi. Arkea helpottaa myös erillinen wc. Mahdollista ostaa autopaikka autohallista.

Yhtiö sijaitsee omalla tontilla.

Nykyaikaiset tekniset ratkaisut, kuten huoneistokohtainen ilmanvaihto, Elisan taloliittymä ja kaapeli-TV luovat puitteet huolettomalle ja mukavalle asumiselle. Yhtiön kerhotilat ovat varattavissa yksityiskäyttöön ja lisäksi taloyhtiössä on aktiivista kerhotoimintaa. Rakennus on esteetön ja talossa on hyvät tilat apu- ja ulkoiluvälineille ja pyörille. Huoneistokohtainen varastotila on ensimmäisessä kerroksessa. Talon 1. kerroksessa on yhtiön sauna jossa voit hyödyntää keskiviikon ilmaiset lenkkisaunat tai varata vuorot perjantai- ja lauantai-iltoihin.

Sijainti on mitä parhain; päivittäistavarakaupat, lääkärikeskus sekä terveysasema, koulut ja päiväkodit ovat kävelyetäisyydellä. Kulttuurikeskus Taidetehdas on vieressä, jossa sijaitsee elokuvateatteri, konserttisali ja ravintola. Kokoniemen ulkoilualueet ja urheiluhalli myös lähietäisyydellä. Paikallis- ja kaukoliikenteen pysäkit ovat aivan vieressä.

Pyydä oma esittelysi sinulle sopivaan ajankohtaan.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Aleksanterinkaari 14 A, 06100 Porvoo
Kaupunginosa
Länsiranta
Kohdenumero
80505492
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
66,5 m²
Tontin pinta-ala
2 600 m²
Kokonaispinta-ala
66,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2-3h+kt+kph+vh(s)+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, mikroaaltouuni, astianpesukone, keittiösaareke ja liesituuletin (suodattimella). Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Kivi. Avokeittiö saarekkeella, jossa laatikostoja.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Pohjoinen, itä ja länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkukaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Tilava kylpyhuone jonne lisätty kaapistoa. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, lattialämmitys (mukavuuslattialämmitys), lattiakaivo, allaskaappi ja peilikaappi. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc sekä kylpyhuoneen yhteydessä wc.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Yhtiön sisäpiha, länsi, pohjoinen, itä.
Tulevat remontit
2026 Ilmanvaihdon puhdistus- ja mittaus-säätö 2026-2027 kymmenvuotistarkastus. 2027 energiatodistuksen uusiminen, huoneistokohtaisten palovaroittimien ja vesimittareiden uusiminen, normaalit huolto- ja korjaustoimenpiteet.
Tehdyt remontit
2025 Salaojien kuvaus, katon paikkauskorjaukset, normaalit huolto- ja korjaustoimenpiteet. 2024 Tilikauden aikana korjattiin lähinnä käytöstä johtuvia rikkoutuneita yksityiskohtia (mm. rakennusautomaation säätimen korjaus) ja normaalia huoltokorjausta.
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sauna on tehty vaatehuoneeksi, mutta sen voi muuttaa takaisin saunaksi alkuperäisen käyttötarkoituksen mukaisesti lisäämällä lauteet ja kiukaan.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastuslauseke koskee autopaikan osakkeiden myyntiä. Jos autohallipaikan hallintaan oikeuttava osake millä tahansa saannolla muulta kuin yhtiön perustajaosakkaalta yhtiön ulkopuoliselle uudelle omistajalle eikä samassa yhteydessä siirretä tämän yhtiön osakkeita, jotka oikeuttavat yhtiön jonkun huoneiston tai tilan hallintaan, on siirronsaajan ilmoitettava siirrosta hallitukselle viipymättä ja on yhtiön osakkeenomistajilla oikeus lunastaa kohteena oleva osake. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Esteettömät kulkuväylät, ovien automatisoitu lukitus, tukikaiteet.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
638-22-434-21
Postitoimipaikka
Porvoo
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 50M, Elisa taloliittymä

Hinta

Velaton hinta
270 000 €
Myyntihinta
227 642,30 €
Neliöhinta
4 060,15 € / m²
Velkaosuus
42 357,70 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
289,28 € / kk
Pääomavastike
307,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
596,75 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
22,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu kylmästä vedestä 5,70 €/m3 ja lämpimästä vedestä 10,90 €/m3.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvoon Tryffeli
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Ulko-oven vieressä apuvälinevarasto mm. rollaattoreille ja lastenvaunuille. Taloyhtiön lisätiedot: Hallinnanjakosopimus tontista 638-22-434-21, As Oy Porvoon Tryffeli hallinta-alue 3630/5650. yhtiötä sitoo hallinnanjakosopimus, jolla sovitaan kiinteistön 638-22-434-21 hallinnasta, hallinta-alueiden rajoista, yhteisessä käytössä olevista rakennuksista sekä hallinta-alueiden välisistä oikeuksista ja velvollisuuksista. Taloyhtiön kiinnitykset: 9 300 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2017
Huoneistojen lukumäärä
60
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2017
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: B2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.11.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 600 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintitoimisto Reim Porvoo, Sara Lilja, sara.lilja@reim.fi, 020 744 1761