183 000 €69,5 m²

Raatimiehenkatu 2 C, Näsi, Porvoo3h, k, ph/wc, vh

Velaton hinta
183 000 €
Hoitovastike
305,90 € / kk
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Näsi
Kaupunki
Porvoo

Raatimiehenkadulla, Porvoon Näsin viehättävässä kaupunginosassa, sijaitsee tämä valoisa ja hyväkuntoinen kolmio. Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, tilava olohuone ja lasitettu parveke, jolta avautuu rauhallinen näkymä sisäpihalle. Keittiössä on kaikki tarvittavat varusteet ja kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä.

Tämä asunto sijaitsee toisessa kerroksessa hissillisessä talossa, joka on osa Asunto Oy Porvoonporttia. Taloyhtiö tarjoaa monipuoliset palvelut, kuten saunan, pesutuvan ja askarteluhuoneen.

Sijainti on erinomainen: päivittäispalvelut ja Porvoon keskustan monipuoliset palvelut ovat kävelymatkan päässä. Lyhyt kävelymatka Taidetehtaan kulttuuri- ja kongressikeskukseen, jossa mm. elokuvateatteri, ravintola, kahvila, vaihtuvia näyttelyitä ja kulttuuritapahtumia.

Mahdollisuus ostaa autotalli huoneiston kaupan yhteydessä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Raatimiehenkatu 2 C, 06100 Porvoo
Kaupunginosa
Näsi
Kohdenumero
80499782
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
3,22 ha
Kokonaispinta-ala
69,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, ph/wc, vh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesi, liesituuletin ja erillisuuni. Liesi: Induktioliesi. Työtasolla kuuman kattilan jättämä jälki.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi ja etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä ja peilikaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
kunnossapitotarveselvityksessä 2026-2030: latausinfran rakentaminen autopaikoille, silikonien uusiminen (osakas, suositeltava vaihtoväli on noin 5-8 vuotta), normaalit huolto- ja korjaustoimenpiteet.
Tehdyt remontit
2025 kaikkien talojen lämmitysjärjestelmien virtaukset säädetty ja mitattu, 2024 ilmanvaihtojärjestelmät puhdistettu ja säädetty, 2024 asuntojen palovaroittimet uusittu, 2023 PK 1 sauna ja pesuhuone saneerattu, väestönsuojat tarkastettu, korjattu puutteet ja uusittu varusteita, kylmäkellarit poistettu käytöstä ja jäähdytyslaitteet purettu, vesikattojen kuntotarkastus ja havaittujen puutteiden korjaus, porrashuoneiden pattereihin asennettu termostaatit, 2022 PK 3 sauna ja pesuhuone saneerattu, 2021 PK 5 sauna ja pesuhuone saneerattu, 2020 RK 12 sauna ja pesuhuone saneerattu, 2019 sauna ja pesuhuone saneerattu RK 8, asuntojen kylpyhuoneiden kosteuskartoitus, RK 4 ja 10 porraskäytäväikkunoiden ulkopuolen huoltomaalaus, 2018 RK 10 pesutupa saneerattu, RK 6 saunaosasto saneerattu, 2017-2018 parvekkeet uusittu, autokansi korjattu, uusittu varastojen ja autotallien ovet sekä rakennettu katokset parvekejulkisivujen sisäänkäynteihin, 2017-2015 RK2, RK4 ja RK10 (2015) sauna ja pesuhuone saneerattu, 2014-2015 RK 4 ja 10 asennettu LTO -laitteisto ja ilmanvaihto tasapainotettu sekä katot pinnoitettu, 2012-2015 linjasaneeraus, hissien peruskorjaus RK4 ja 10 ja mataliin taloihin rakennettu uudet hissit 2012 lukitusjärj. vaihto, 2011 lämmönjakohuoneet saneerattu, valokuitu (tv- ja kiinteistöliittymä), 2004-2005 käyttövesijohdot ja vesimittarit asennettu, 2002 julkisivujen lisälämmöneristys ja pinnoitus, 2000 ikkunoiden ja parvekeovien vaihto.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Ajo-ohjeet
Raatimiehenkatu 2, Porvoo
Palvelut
Päivittäisruokakauppa lähellä, keskustan palvelut noin 500 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
638-22-431-1, 638-22-431-2, 638-22-433-1
Postitoimipaikka
Porvoo
Tietoliikennepalvelut
Kiinteistö kuidutettu talojakamoon (FTTB), perusnopeus 100/10 M
Linkit

Hinta

Velaton hinta
183 000 €
Myyntihinta
171 099,44 €
Neliöhinta
2 633,09 € / m²
Velkaosuus
11 900,56 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
305,90 € / kk
Pääomavastike
97,09 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
402,99 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähkö kulutuksen mukaan, vesilaskutus mittarilukemien mukaan neljän kuukauden välein kolme kertaa vuodessa. Kylmä vesi 6,20 €/m³ ja lämmin vesi 11,51 €/m³. Pesula 8,00 €/krt., autokatos 18,00 €/kk, autopaikka lämmin 14,00 €/kk, autopaikka kylmä 9,00 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvoonportti - Bostads Ab Borgåport
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 46 563 758,54 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1967
Huoneistojen lukumäärä
388
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1967
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.05.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3,22 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Itä-Uusimaa Oy, Keijo Tanninen, keijo.tanninen@oi.fi, 010 755 6164
Kaavoitustiedot
Porvoon kaupunki, puh. 019 520 211.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2019 kylpyhuoneiden kosteuskartoitus, 2023 vesikattojen kuntotarkastus.