139 000 €56,7 m²

Huhtisentie 6 B, Huhtinen, Porvoo2h+k+s

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
198,45 € / kk
Asuinpinta-ala
56,7 m²
Huoneita
2
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Huhtinen
Kaupunki
Porvoo

Huhtisissa, rauhallisessa ympäristössä sijaitseva 56,7 neliön rivitalokaksio on selkeä ja toimiva kokonaisuus. Pohja on juuri sellainen, joka toimii arjessa ilman säätöä. Olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen tilan, jossa kaikki on loogisesti paikoillaan. Vaalea värimaailma ja yhtenäinen lattia tekevät kokonaisuudesta rauhallisen ja helposti sisustettavan.

Keittiö on kompakti, mutta käytännöllinen. Valkoiset kaapistot, puunsävyiset tasot ja tumma välitila tuovat sopivaa kontrastia, ja varustelusta löytyy kaikki tarpeellinen jääkaappipakastimesta astianpesukoneeseen. Tässä ei ole mitään ylimääräistä, mutta kaikki oleellinen on juuri siellä missä pitääkin.

Makuuhuoneessa jatkuu sama linja. Iso ikkuna tuo luonnonvalon sisään ja liukuovikaapisto pitää tavarat poissa silmistä. Tila on rauhallinen ja selkeä, sellainen johon on helppo tulla päivän päätteeksi.

Kylpyhuoneessa vaalea ilme ja käytännöllinen varustelu tekevät arjesta sujuvaa. Ja sitten se pieni mutta tärkeä lisä, oma sauna. Tummat paneelit ja vaaleat lauteet luovat kontrastia ja tekevät löylyhetkistä juuri sen mitä niiden pitääkin olla.

Tekniikka tukee kokonaisuutta huomaamattomasti. Maalämpö pitää asumisen energiatehokkaana, ja taloyhtiössä on tehty vuosien varrella paljon huoltoja aina lämmitysjärjestelmästä julkisivujen huoltoihin.

Säilytystilaa löytyy kellarikomerosta ja kaapistoista, ja autopaikkoja on mahdollista vuokrata yhtiöltä.

Sijainti toimii arjessa. Keskusta on lähellä, kulkuyhteydet sujuvat ja ympärillä on puistoja, jotka tuovat tilaa hengittää myös kodin ulkopuolella.

Tämä on juuri sellainen koti, joka sopii ensimmäiseksi omaksi, opiskelijalle tai muuten vain helppoa ja toimivaa asumista arvostavalle. Ei turhaa kikkailua, vaan selkeä ja toimiva kokonaisuus.

Lisätiedot ja esittelyt: Jan Häyry Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, KiLEAT, NHS, PVS RE/MAX Luotsi, SteamSales Oy 040 7450418, jan.hayry@remax.fi

Suunnitteletko oman asuntosi, liiketilasi tai vaikka tonttisi myyntiä? Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille. Saat samalla ajankohtaista tietoa asuntomarkkinoista

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Huhtisentie 6 B, 06100 Porvoo
Kaupunginosa
Huhtinen
Kohdenumero
80492629
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
56,7 m²
Tontin pinta-ala
6 520 m²
Kokonaispinta-ala
56,7 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan (2-3kk kaupanteosta).
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin, uuni ja astianpesukone. – Vaalea keittiö ja ruokailutila muodostavat rauhallisen ja luonnonvaloa hyödyntävän kokonaisuuden, jossa ikkuna tuo tilaan avaruutta
– Valkoiset kaapistot, puunsävyiset tasot ja tumma välitila luovat selkeän ilmeen, ja kompakti sijoittelu tekee arjesta sujuvaa.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: – Kylpyhuoneessa vaalea värimaailma ja selkeä tilajako yhdistyvät kompakteihin kalusteisiin ja arkea palvelevaan varusteluun.
Säilytystilat
Seinäkaapit, kaapistot, häkkivarasto ja vinttikomero
Tulevat remontit
2025–2028 – Takaovien vaihtoa tarpeen mukaan – C6 C7 sisäkattojen korjaus tarpeen mukaan – Kylpyhuoneiden kunnostuksia tarpeen mukaan – Salaojien huuhtelu ja kunnostus – Pyörävaraston uusiminen – A talon edustan nurmikon reunan kivetys postilaatikoiden edustan kivetys – C1 C4 ja C7 C10 portaikon ikkunat – C5 katoksen korjaus varaston katoksen korjaus – Vesikattojen tutkimus ja korjaus
Tehdyt remontit
2024 – Sadevesikourujen kunnostus uusiminen 2023 – Olohuoneen seinän lämpövuodon korjaus 2022 – C9 sisäkatto ja eriste uusittu – 5 kpl takaovia vaihdettu A4 B2 C1 C3 C10 2021 – C talon kadun puolelle asennettu myrskypellitys 2020 – A talon eteläpäädyn panelointi – C talon länsipääty panelointi 2019 – Kattomaalaukset tehty loppuun – Talovalaisimet uusittu 2018 – A talon katto maalattu parkkipaikan puolelta – C1 C4 talon katto maalattu – Pihavalot uusittu 2017 – C talon katto maalattu Huhtistentien sivulta – C talon 1 4 asuntojen kohdalla patolevytys tehty 2016 – Talojen maalaukset suoritettu loppuun – Maalämpöjärjestelmä asennettu 2014–2015 – Maalauksia suoritettu 2014 – Lämmitysjärjestelmä tasapainotettu – Seinien maalauksia suoritettu – Parvekkeiden metalliosat maalattu 2013 – Patteriventtiilit ja termostaatit uusittu kaikkiin asuntoihin 2012 – Lämmönvaihdin uusittu – C talon yläkerran Huhtistentien puoleinen ulkoseinä uusittu 2011 – Kaikki huippuimurit uusittu 2009 – Uudet ulko ovet ja lukot 2002 – Talojen puuosat pesty ja maalattu 2001 – B talon ympäri laitettu patolevyt styroxit ja uudet salaojat – Sisäpihan kaltevuudet korjattu syksyllä
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. – Tunnelmallinen sauna, jossa tummat paneelipinnat ja vaaleat lauteet luovat lämpimän ja rauhallisen kokonaisuuden.

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
137 556,41 €
Neliöhinta
2 451,50 € / m²
Velkaosuus
1 443,59 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
198,45 € / kk
Pääomavastike
37,42 € / kk
Korjausvastike
56,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
292,57 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: - Autopaikkavuokra 5,00 € /kk - Autopaikkavuokra ei osakas 20,00 € /kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Huhtisten Ratsutila
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 320 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
23
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1989
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Tontin koko
6 520 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Itä-Uusimaa Oy, Nina Laine
Kaavoitustiedot
- Lisätiedot kaavoituksesta saatavilla Porvoon kaupungilta p. 020 692 250

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: - Vuokrataan taloyhtiöltä. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: - Vuokrataan taloyhtiöltä.