59 000 €73,5 m²

Kallontie 4 B, Uniluoto, Pori3h, k, kph/wc, vh, las.p

Velaton hinta
59 000 €
Hoitovastike
301,35 € / kk
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 8
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Uniluoto
Kaupunki
Pori

TOTEUTETAANKO KOTIHAAVEESI?

Läpitalon kolmio talon 1. asuinkerroksessa vuonna 1973 rakennetussa kerrostalossa Mäntyluodon sataman kupeessa meren välittömässä läheisyydessä Uniluodossa. Asunto on kauttaaltaan täysin remontoitu ja hyvässä kunnossa. Keittiössä Puustellin kalusteet, Festivon kylmiö-pakastin, Siemensin astianpesukone, Siemensin kalusteisiin sijoitettu uuni sekä Siemensin induktiokeittotaso, jossa integroidulla liesituulemmilla. Kylpyhuoneessa lattialämmitys, sähkölämmitteinen pyyhekuivain, Temalin kalusteet ja korotettu WC-istuin. Tilava lasitettu parveke, joka maalattu ja asennettu komposiittilaudoitus lattiaan sekä sähköpistoke.

Vakavarainen taloyhtiö, jossa tammikuussa 2026 valmistunut käyttövesiputkien saneeraus sekä sähkösaneeraus. Taloyhtiön sauna sijaitsee talon ylimmässä eli 9. kerroksessa ja löylyhuoneesta näkymä merelle. Katolla myös tilava tuuletus- ja pyykinkuivausparveke. Huoneistolla on käytössään sekä lämmin- että kylmävarasto. Taloyhtiössä tilava kerhohuone sekä pyykinkuivaushuone.

Kalloon matkaa n. 1 km, josta aukeaa avomeri. Reposaareen matkaa noin 12 km. Pihlavaan matkaa n. 8 km. Pihlavassa uusi K-Supermarket ja Reposaaressa Sale. Porin keskustaan 20 km. Bussiyhteys Porin suuntaan ja takaisin 2 kertaa tunnissa, pysäkki taloyhtiön paikoitusalueen vieressä.

Lähimpään uimarantaan n. 200 m. Yyterin golf-kenttä kilometrin päässä ja Yyterin hiekkarannat noin 6 km:n päässä. Suomen hienoin, koirien hiekkaranta n. 500 m päässä ja koirahoitola. Alueella kahvila-ravintola sekä kyläbaari. Myös golfkentällä ravintola. Uniluodon venepaikat n. 100 metrin päässä. Yksi Suomen suosituimmista surffirannoista myös alueella.

Myynti ja esittelyt!

Harri Boelius, LKV P. 044 361 0350 harri.boelius@haavelkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Kallontie 4 B, 28880 Pori
Kaupunginosa
Uniluoto
Kohdenumero
20873780
Kerros
2 / 8
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Tontin pinta-ala
4 427 m²
Kokonaispinta-ala
73,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, vh, las.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Koko asunto uudistettu 2020-luvulla.
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään 2 kk kaupasta/sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: liesitaso. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet. Puustelli keittiö (2023), myös koneet
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, sisäänvedetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, asennettuja erikoisvarusteita.
Näkymät
Taloyhtiön pihamaa
Tulevat remontit
25.5.2026 pidettävä yhtiökokous käsittelee kylmiön poistamisesta käytöstä sekä yhtiöjärjestyksen päivityksestä, mm. vesimaksut kulutuksen mukaan.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2007 Kaukolämpöön liittyminen 2003 Parvekelasitus 2008 Myrskylistat ja ylimpien parvekkeiden kattojen pellitys 2010 Päätyseinien julkisivukorjaus 2011/2012 Hissit uusittu 2012 Ulko-ovet, sisäänkäynti 2014 lkkunoiden uusiminen (ei parveke-elementtiä, ikkuna + ovi) 2015 Autolämmitystolppien 18 kpl asennus 2017 Huoneistojen parvekkeiden ovi + ikkuna uusiminen 2017 Tuuletusparvekkeiden ovet ja ikkunat 2018 Jätekatoksen rakentaminen 2020 Julkisivun elementtisaumaus 2021 llmanvaihtokanavien puhdistus 2024 A-portaan poistoilmakone 2025 Huoneistojen palovaroittimet 2025 B-portaan poistoilmakone 2026 Käyttövesi- ja sähköjärjestelmien saneeraus
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Pihlavassa Koulut: Pihlavassa Päiväkoti: Pihlavassa
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
59 000 €
Myyntihinta
46 264,15 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
802,72 € / m²
Velkaosuus
12 735,85 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Taloyhtiön käyttövesisaneeraus käynnissä, lainaa nostettu 450.000,00 €. Laina muutetaan pääomavastikkeelliseksi urakan valmistuttua.

Vastikkeet

Hoitovastike
301,35 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
301,35 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Huoneistoon kohdistuva hankeosuus 12 735,85 €. Taloyhtiön käyttövesisaneeraus käynnissä, lainaa nostettu 450.000,00 €. Laina muutetaan pääomavastikkeelliseksi urakan valmistuttua.

Muut maksut

Vesimaksu
/ kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
15.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Käyttösähkö kulutuksen mukaan, vesi kulutuksen mukaan. 22.4.2026 pidetty yhtiökokous vahvisti 1.6.2026 perittävät maksut sekä vesimaksut kulutuksen mukaan, hoitovastike 4,10 €/m2/kk Vesimaksu kylmä 4,12 €/m3/kulutuksen mukaan. Vesimaksu lämmin 8,80 €/m3/kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porin Kallontie 4
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
42
Kerroksia
8
Tontin koko
4 427 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: RTK-palvelu Oy Pori P. 029 0293 200
Isännöinti
Isännöintitoimisto Oiva Isännöinti Oy / Pori Laaksonen Saku P. 010 755 6272
Kaavoitustiedot
Porin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet