139 000 €75,3 m²

Saarentie 45 B, Kalaholma, Pori3 h, k, kph, wc, s, vh, terassi+autokatospaikka

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
198,04 € / kk
Asuinpinta-ala
75,3 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kalaholma
Kaupunki
Pori

Kaunis ja hyvän tunnelman rivitalokoti!

Tervetuloa kotiin halutulle Kalaholman alueelle, jossa yhdistyvät rauhallinen asuminen ja loistavat ulkoilumahdollisuudet! Tämä viihtyisä rivitalokoti sijaitsee erinomaisella paikalla, lähellä Porin keskustan palveluita, mutta silti luonnon ja lenkkipolkujen äärellä.

Kodissa on kaksi makuuhuonetta, jotka tarjoavat monipuoliset tilat niin asumiseen kuin etätyöhön. Avara olohuone ja moderni avokeittiö muodostavat kodin sydämen – tilan, jossa arki ja yhdessäolo sujuvat luontevasti. Erillinen wc lisää käytännöllisyyttä, ja kylpyhuoneen yhteydessä oleva oma sauna tuo ripauksen arjen luksusta. Kalaholma tunnetaan viihtyisyydestään ja vehreistä ulkoilureiteistään – täällä pääset nauttimaan luonnosta lähes kotiovelta.

Taloyhtiöllä oma pieni laituri varvurinjuovan varressa – mukava paikka oleskeluun, kalastukseen ja veden läheisyydestä nauttimiseen.

Tämä koti tarjoaa täydellisen yhdistelmän mukavuutta, toimivuutta ja sijaintia. Tämä ei ole vain asunto – tämä on KOTI.

Kohteen sinulle myy ja esittelee:

Alex Salo Myyntijohtaja 044 9771510 alex.salo@roof.fi Roof LKV Satakunta

Perustiedot

Sijainti
Saarentie 45 B, 28300 Pori
Kaupunginosa
Kalaholma
Kohdenumero
80500930
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
75,3 m²
Tontin pinta-ala
2 429 m²
Kokonaispinta-ala
75,3 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 75,3 m². Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3 h, k, kph, wc, s, vh, terassi+autokatospaikka
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kuukausi kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Kiinteä saareke, induktioliesi, astianpesukone (integroitu), mikroaaltouuni ja kierto-ilmauuni, jääkaappi-pakastin, laminaattitaso, liesituuletin. Lattia: laatta ja seinät: maali, sisustuslevyä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, pk-liitäntä, pesualtaalle varaus, lattialämmitys, kiinteät kaapistoa. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: wc-istuin, bidee-suihku, allaskaapisto, kiinteä kaapistoa, peilikaappi ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistolle kuuluu: autokatospaikka sekä ulkovarasto noin 5m2 (kylmävarasto).
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön kunnossapitotarveselvityksen v.2025-2029 mukaan ei suunniteltuja peruskorjauksia.
Tehdyt remontit
2025 Asuinrakennusten kattojen peruskorjaus 2025 IV-kanavien nuohous, Nokipojat Oy 2024 Tippalistat Sadex 2016 Huoltomaalaus 2014 Lisälämmöneriste yläpohjaan 2014 Tiilikattojen pesu 2013 Pihavalojen uusiminen 2012 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistaminen 2011 Rännit 2010 Väliaidat 2009 Salaojat ja sadevesijärjestelmä
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunassa on läminvesivaraaja.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
S-market Lukkarinsanta, n. 1,2 km.
K-Supermarket Ruokapori, n. 3,1 km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei ole. Lämminvesivaraaja alkaa olemaan käyttöikänsä päänsä mutta toimii, ei ole oireillut. Taloyhtiö maksaa uudet varaajat, kun ajankohtaista.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
609-17-12-11
Postitoimipaikka
Pori

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
128 956,70 €
Neliöhinta
1 845,95 € / m²
Velkaosuus
10 043,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
198,04 € / kk
Pääomavastike
121,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
319,88 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähkönkulutus, vuosikäyttöarvio 1/2025-12/2025: 12472,29 kWh/v, 736,33€/v Kulutusperusteiset kustannukset voivat vaihdella merkittävästikin riippuen mm. sopimuksista, kulutustottumuksista ja henkilömääristä. Todelliset kustannukset voivat siis olla ilmoitettua suuremmat tai pienemmät. Sähkön hinta voi vaihdella suurestikin edellä mainitusta riippuen sähkön tarjoajasta, tehdystä sopimuksesta sekä sähkön vallitsevasta markkinatilanteesta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Saarentie 45
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 80 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
6
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
1
Tontin koko
2 429 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Länsi-Suomen Isännöinti Oy, Teija Viljanen, teija.viljanen@lansisuomenisannointi.fi, 0400-852555
Kaavoitustiedot
Porin kaupunki, vaihde puh. (02) 621 1100, kaavoitus@pori.fi