127 000 €72 m²

Katariinankatu 7 A, Keskusta, Pori3h, k, kph/wc , vh, parveke

Velaton hinta
127 000 €
Hoitovastike
360 € / kk
Asuinpinta-ala
72 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Pori

**Remontoitu kahden makuuhuoneen koti Katariinankadulla**

Tämä kolmen huoneen, keittiön, kylpyhuoneen/wc:n, vaatehuoneen sekä parvekkeen koti on täydellinen valinta niin pariskunnille kuin pienille perheille. Kaksi makuuhuonetta tarjoavat makuuhuoneen ja lisäksi vaikka vieras/työhuoneen. Toisen makuuhuoneen yhteydessä on kaapistot ja toisen yhteydessä vaatehuone. Tilava eteinen toivottaa asukkaat ja vieraat tervetulleiksi, ja tarjoaa sekin säilytystilaa peiliovien takana ja halutessasi saat sijoitettua tähän lisää säilytyskalusteita. Remontoitu keittiö upean greigen sävyisin kaapein ja marmorikuvioitune tasoineen on tätä päivää ja kutsuu sisustamaan ja kokkailuun. Olohuoneeseen sijoitat niin kalusteet rentoutumiseen kuin vaikka toisen keittiöpöydän halutessasi. Parvekkeella voit nauttia aamukahveista aamuauringon noustessa. Huoneistoon on tehty pintaremontti, joten pääset muuttamaan tähän heti remontin jäljiltä.

Taloyhtiössä on vuosien aikana tehty useita perusparannuksia, mm. ikkunat ja parvekeovet, käyttövesiputket ja viemäreiden sukitus.

Katariinankadun sijainti on ihanteellinen: kaikki Porin keskustan palvelut, koulut, kirjasto, teatteri, museot ovat vain kivenheiton päässä. Täällä pääset osaksi kaupunkimiljöötä, ja kuitenkin rauhallinen Katariinankadun sijainti odottaa sinua päivän päätteeksi.

Ole yhteydessä niin käydään katsomassa: Henna Huhtanen Kiinteistönvälittäjä, LKV, KiAT, Partner I Bo LKV Hyvän välitystavan lähettiläs 2024 0401282142 I henna.huhtanen@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Katariinankatu 7 A, 28100 Pori
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21207888
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
72 m²
Tontin pinta-ala
2 833,8 m²
Kokonaispinta-ala
72 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukaan: 3h+k.
Yhtiön huoneistojen pinta-alatietoja ei ole tarkistusmitattu, tämän vuoksi todelliset pinta-alat saattavat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc , vh, parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone. keittiön kaapistot, kodinkoneet sekä pinnat uusittu v. 2025.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: kylpyhuoneen laatat sekä kalusteet uusittu v. 2025. Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, asennettuja erikoisvarusteita.
Näkymät
Katariinankadulle. Parvekelasituksesta tarjous kysytty, kysy lisää.
Tulevat remontit
katon kuntokartoitus 2026, kattovalokupujen uusinta, märkätilojen kuntokartoitus 2026 (yhtiö kustantaa rakenteet eli: lattiakaivomuutos ja vesieristyksen tarvikkeet/työt), raja-aidan uusimishanke naapurien kanssa, julkisivujen pesu ja pinnoitus 2030
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: - Kuivaushuoneen kuivausjärjestelmä ja valaistus uusittu v. 2005 - Katon huoltomaalaus v. 2005 - Lämmönvaihdin uusittu v. 2006 - Julkisivukorjaus (levytykset uusittu), sokkeli maalattu, porraskäytävien maalaus v. 2007 - Parvekkeet korjattu v. 2007 - Jätekatos/pyöräsuoja rakennettu v. 2008-2009 ja hissi peruskorjattu v. 2009 - Hissit peruskorjattu v. 2010 - Katariinankadun puoleinen vesikattoa korjattu v. 2012 - Linjasaneeraus V. 2017; uudet käyttövesiputket, viemärit sukitettu, pohjaviemärit uusittu sekä uudet sähkönousut ja -keskukset, saunatilat peruskorjattu - Käytävävalaistus uusittu LED-valoiksi v. 2014 - Asfaltoitu piha ja autopaikkasähköt uusittu, autotallien alla olevaan tilaan asennettu tuuletus v. 2018 - Ilmanvaihdon huolto 2018 - Lukitus uusittu v. 2018 - Ikkunat ja parvekeovet v. 2021 - Pääulko-ovissa automaattiaikaisu v. 2021 - Kylmiöt muutettu varastotiloiksi v. 2022 - Lumiesteitä ja rännejä lisätty C D v. 2023 - 4 huoneiston vaakaviemärilinjat uusittu ja pesuhuone saneerattu v. 2024 Ks. kunnossapitotarveselvitys.

Velaton hinta
127 000 €
Myyntihinta
110 123,01 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 763,89 € / m²
Velkaosuus
16 876,99 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Isännöitsijä ja pankki veloittavat lainaosuuden pois maksusta hinnastonsa mukaisesti. Lisätiedot isännöitsijältä.

Vastikkeet

Hoitovastike
360 € / kk
Pääomavastike
230,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
590,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
16 € / kk
Saunan kustannukset
12,00 e / kerta
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
10.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Mikäli huoneiston lainaosuuden maksaa pois, tällöin yhtiövastike on 360e/kk (sis. mm. lämmityksen). Pääomavastike kahdesta lainasta (putkisto- ja ikkunalaina), joista vastikkeet 158,40e/kk ja 72,00e/kk = 230,40e/kk. Vastikkeet 1.7.2026 alkaen: Hoitovastike 0,50€/os/kk eli 360e/kk. Pääomavastike 2: 0,23€/vel.os/kk, eli 165,60e/kk ja pääomavastike 3: 0,08€/vel.os/kk, eli 57,60e/kk = 223,20e/kk. Yhtiövastike yhteensä 583,20e/kk. Sähkö oman kulutuksen mukaan. Hallituksella on valtuudet periä 1-2 kk hoitovastikkeita vastaavan määrän lisävastikkeina mikäli yhtiön taloudellinen tilanne niin vaatii. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty maanmitauslaitoksen huoneistotietojärjetelmään. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröinnistä aiheutuvista kustannuksista. Varainsiirtovero 1,5%.

Rakennusvuosi
1968
Huoneistojen lukumäärä
60
Kerroksia
4
Energialuokka
D2018 Voimassa 09.01.2036 saakka.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 833,8 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy.
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy / Pori Teljäntori, Yrjönkatu 15 A 28100 Pori, Tiina Salli +358107556269