99 000 €59,5 m²

Kiertokatu 18, Riihiketo, Pori3h+k+kph ja parveke

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
232,05 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
3
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
1951
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Riihiketo
Kaupunki
Pori

Valoisa kolmio Porin Riihikedossa – rauhaa ja keskustan palvelut käden ulottuvilla!

- Kaukolämpö - Huoneistosta ja parvekkeelta, kauniit näkymät mm. puistoon päin - Tilaihme - Taloyhtiöllä oma tontti

Tämä ylimmän kerroksen koti hurmaa valoisuudellaan ja avaruudellaan. Parvekkeelta avautuvat upeat näkymät vehreään puistoon, ja aamuauringon säteet herättävät kodin lempeään loisteeseen. Kodin pohjaratkaisu on hyvä ja huoneisto on hyvässä kunnossa ja näin ollen helppo sisustaa mieluisaksi. Erillinen keittiö on käytännöllinen ja se on valmiina perheesi kokkailu hetkiin.

Vuonna 1951 valmistunut talo on hyvässä kunnossa ja hissi tekee arjesta sujuvaa. Sijainti on täydellinen: Porin Matkakeskus, SAMK ja K‑Supermarket löytyvät vain lyhyen kävelymatkan päästä, ja keskustan koulut ja päiväkodit ovat helposti saavutettavissa. Alueen pyöräilyreitit kutsuvat ulkoilemaan, ja taloyhtiön sauna ja monipuoliset säilytystilat lisäävät asumisen mukavuutta. Autopaikat ovat saatavilla jonotusjärjestelmällä.

Järkevästi hoidettu taloyhtiö. Osittainen peruskorjaus 1984. 2010-luvulla uusittu mm. ikkunat, parvekeovet ja tehty julkisivuremontti, salaojat- ja sadevesijärjestelmät sekä rappukäytävät kunnostettu 2026. Saunat uusittu 2025, alhaalla on myös pesukone/kuivaushuone sekä lukollinen varastokoppi ylhäällä olevan kanahäkki varaston lisäksi

Tule ja tunne tämä koti itse – rauhallinen ympäristö ja keskustan palvelut yhdistyvät täydelliseksi kokonaisuudeksi.

Ota yhteyttä ja sovi esittelystä: Roof LKV Satakunta Oy Alex Salo – myyntijohtaja 044 977 1510 alex.salo@roof.fi

Ammattilainen Satakunnan alueen asuntokaupoissa vuodesta 2015, sujuvaa, henkilökohtaista palvelua. Tartu tilaisuuteen – rauhallinen koti keskustan palveluiden äärellä odottaa sinua!

Perustiedot

Sijainti
Kiertokatu 18, 28130 Pori
Kaupunginosa
Riihiketo
Kohdenumero
80489083
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
2 938 m²
Kokonaispinta-ala
59,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph ja parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1-2 kuukautta kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, uuni ja sähköliesi, kaapistoa, työtasoa. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, wc-istuin, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peilikaappi, pesuallas ja hana.
Säilytystilat
Häkkivarasto, vaatehuone ja kaapistot
Näkymät
Puistoon päin
Tulevat remontit
Selvitys korjaustarpeista vuosille 2024-2028: - Huoneistojen märkätilojen kunnostus tarpeen mukaan - Jätehuollon ratkaiseminen aikaisintaan vuonna 2025 Lukijan on huomattava, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapitotoimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2023 Talo 18: saunaosaston kokonaisuudistus 2023 Talo 18: jätevesipumppaamon rakentaminen 2023 Talo 18: alakäytävien lattiapinnoitteen poistaminen, lattiapinnan rouhiminen 2022 Lukituksen uudistaminen Abloy Easy-järjestelmään 2020 Ala-aulojen maalaus 2019 Talon 18 sähköpääkeskuksen uusinta 2019 Salaoja- ja sadevesijärjestelmät 2018 Julkisivun uusiminen 2017 Huoneisto- ja tuuletusparvekkeiden uusiminen 2017 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2015 Huoneistokohtainen kosteuskartoitus 2015 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2012 Kuntoarvio 2007 Saunojen uusiminen 2004 Hissit uusittu 2003 Lämmönsiirrin uusittu 1984 Osittainen peruskorjaus. Asunnon remontit: Pintaremonttia n. 2015, jolloin laitettu mm. laminaatit ja keittiössä tehty ehostusta.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kaikki Porin keskustan palvelut
Paikallistiedot: Porin keskustan palveluiden läheisyydessä. Porin Matkakeskukselle ja SAM ammattikorkeakoulu sekä K-Supermarket noin 300 metrin päässä kohteessa. Satasairaalle matkaa noin 2 km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei ole asumisviihtyvyyteen vaikuttavia tekijöitä. Kohteessa on kauniit maiset puistoon, ylin kerros ja aamupäivän auringonpaiste parvekkeella ja kuumaksi ajaksi aurinko nousee talon toiselle puolelle. Erittäin rauhallinen sijainti palveluiden vieressä. Huoneistossa on tehty pieniä remontteja alkuperäisyyttä kunnioittaen vuonna 2021.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
609-9-42-1
Postitoimipaikka
Pori

Hinta

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
78 966,26 €
Neliöhinta
1 663,87 € / m²
Velkaosuus
20 033,74 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
232,05 € / kk
Pääomavastike
190,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
422,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Saunamaksu on 15 euroa kpl, Auttopaikka/sähkö 15 euroa/kk. Osakkeenomistaja tekee oman sähkösopimuksen haluamansa palvelun tarjoajan kanssa ja vastaa sen kustannuksista (kulutussähkö) Lisätietoa vesimaksuista: vesimaksu kylmä 20 euroa/kk /hlö ja lämminvesimaksu on 2,20 euroa/m3/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porin Kiertokatu 16-18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Asunto Oy Porin Kiertokatu 16-18 vahvistetun tilinpäätöksen 1.1.2024-31.12.2024 mukaan yhtiön maksuvalmius tilivuonna on ollut hyvä. Taloyhitön kiinnitysten määrä on viimeisimmästä tilinpäätöksestä 2025. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 768 186 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1951
Huoneistojen lukumäärä
78
Liiketilojen pinta-ala
250 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1951
Kerroksia
7
Tontin koko
2 938 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Satakunta Oy, Simo Muttilainen, simo.muttilainen@oi.fi, 0107556273
Kaavoitustiedot
Porin Kaavoitus, kaavoitus@pori.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet