119 000 €67,5 m²

Itsenäisyydenkatu 59 A, Keskusta, Pori3h,k,ph,par

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
272,27 € / kk
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Pori

Ylimmän kerroksen siistikuntoinen kolmio tarjoaa toimivan ja selkeän pohjaratkaisun, joka tekee arjesta sujuvaa. Tämä läpitalon asunto tuo valoa kahdesta suunnasta ja lisää asumisviihtyvyyttä sekä tilan tuntua. Avarat ja valoisat huoneet sekä hyvin suunnitellut säilytystilat tekevät kodista käytännöllisen ja mukavan.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja lähes kaikki merkittävät remontit on toteutettu lähivuosina, mikä tuo huolettomuutta ja ennakoitavuutta tuleville vuosille. Tämä koti sopii erinomaisesti niin perheelle, pariskunnalle kuin tilaa arvostavalle yksinasujallekin.

Varaa esittely ja tule tutustumaan tähän kauniiseen kotiin Kai Vikkula 040 82 96 234

Perustiedot

Sijainti
Itsenäisyydenkatu 59 A, 28100 Pori
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80490415
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Tontin pinta-ala
3 083,6 m²
Kokonaispinta-ala
67,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h,k,ph,par
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
01.04.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, astianpesukone ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, suihku ja peili. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin ja bidee-suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025: 2025 ajoportin automatisointi, 2026 elementtisaumojen uusiminen, 2026 pyörävarastojen ja kellarikäytävien maalaus, 2027 piha-ja jätekatoksen rakentaminen, 2028 vielä uusimatta olevien ikkunoiden ja ulko-ovien uusinta sekä pohjoispuolen ja päädyn julkisivujen korjaus
Tehdyt remontit
2024: Tehtiin luiskat ulko-oville 2023: Hissit (4 kpl) uusittu, suoritettu väestönsuojan vuositarkastus. Sisäänkäynnit tehty esteettömiksi. 2022: Vesikaton pintahuovan ja räystäskaistan uusinta, räystäspellin lisäkiinnitys. Tuuletusparvekkeille asennettiin lintuverkot 2021: Lämmönvaihdin uusittu, tehty lämmitysverkoston perussäätö 2018: Käyttövesiputkien uusinta ja viemäreiden sukitus, sähkön nousujohtojen ja -pääkeskusten uusinta, kadunpuoleisten ulko-ovien uusinta ja automatisointi, porraskäytävien maalaus, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö, summerijärjestelmä uusittu, yleisten tilojen valaisimet uusittu 2013: Autojen sähkölämmitysrasioiden ja -tolppien asennus keskipihalle, pihan asfaltoinnin osittainen uusiminen 2012: Pihaviemäreiden uusinta 2010: Kadun puolen julkisivun korjaus ja ikkunoiden ja parvekeovien uusinta 2009: Itäpäädyn saumauksen uusinta 2003: 1. saunan korjaus 2002: 2. saunan korjaus 1998: Pihan puolen julkisivun korjaus 1995: Lämmönvaihtimen uusinta 1994: Rakennuksen päätyjen julkisivun korjaus 1993: Vesikaton pintahuovan uusinta, parvekkeiden kaiteiden uusinta, parvekelattioiden vesieristys ja parvekkeiden varustaminen vesikouruin ja syöksytorvin.

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
100 939,39 €
Neliöhinta
1 762,96 € / m²
Velkaosuus
18 060,61 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
272,27 € / kk
Pääomavastike
287,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
559,78 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk

Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
66
Liiketilojen pinta-ala
333 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.03.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 083,6 m²
Kaavoitustiedot
Porin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntotutkimus tehty 2008

Yhteiset tilat
Jäähdytetty kellari ja urheiluvälinevarasto