85 000 €56,5 m²

Vapaudenkatu 1, Keskusta, Pori2h,k,ph,s,wc+ parveke

Velaton hinta
85 000 €
Hoitovastike
226 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1938
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Pori

Persoonallinen saunallinen kaksio funkkistalosta Asunto Oy Porin Siilosta valmiilla vuokralaisella.

Nyt tarjolla harvinainen ja tunnelmallinen koti keskustasta – upeasti peruskorjatusta entisestä siilorakennuksesta, joka henkii funkkistyylistä arkkitehtuuria ja persoonallista asumista.

Tämä saunallinen kaksio tarjoaa toimivan pohjaratkaisun sekä oman parvekkeen, jolta avautuu näkymä joelle. Asunnossa yhdistyvät teollishenkinen historia ja moderni asumismukavuus. Yhtiö on peruskorjattu vuonna 2005, jolloin siilosta on rakennettu asuinkäyttöön huoneistot. Talotekniikka ja rakenteet on tuolloin uudistettu kattavasti. Asunnossa on valmis, hyvä vuokralainen – kohde sopii erinomaisesti sijoittajalle, joka arvostaa valmista vuokratuottoa heti kaupanteosta alkaen.

Keskustan palvelut, kahvilat ja jokirannan ulkoilumahdollisuudet ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Tämä on koti, joka erottuu edukseen – sekä sijainnin että tunnelman puolesta.

Perustiedot

Sijainti
Vapaudenkatu 1, 28100 Pori
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20296180
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
3 229 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,ph,s,wc+ parveke
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jenkkikaappi. Varustus: liesituuletin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihku. Varustus: pesukoneliitäntä.
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVE YHTIÖKOKOUSTA SEURAAVAN VIIDEN VUODEN AIKANA : Jäteaitauksen uusiminen (laajennus ja lukitus) Ikkunoiden huoltokierros Jälkiasennus hissin rakentaminen Käynnistetään selvitystyö mahdollisuudesta siirtyä kaukolämmöstä maalämpöön (> 10v) Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2005 Rakennus kokonaan peruskorjattu 2017 Uusittu ovisummerijärjestelmä, ilmastointikanavat nuohottu, venttiilit puhdistettu ja säädetty 2018 Rakennuksen matalan osan katto maalattu 2019 Uusittu kuntosalin laitteet 2020 Uusittu jäteastia-aitauksen valaistus ja käytävien lamput Uusittu varauloskäyntien lukitus Uusittu tallentava kameravalvonta 2022 Maalattu parkkiruudut Takapihan seinustalta poistetun nurmikkoalueen asfaltointi 2023 Ovisummerijärjestelmään liitetty kello, jolla voidaan ohjata summerin toiminnan kellonaikoja Huoneistokohtaisten patteritermostaattien tarkastus ja huolto Huoneistokohtaisten vesikalusteiden tarkastus ja huolto 2024 Rakennuksen korkeamman osan vesikatto uusittu ja, siitä alempi katto maalattu, siilojen kannet uusittu ja ylemmän osan seinä kunnostettu.

Velaton hinta
85 000 €
Myyntihinta
31 604,65 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 504,42 € / m²
Velkaosuus
53 395,35 €

Vastikkeet

Hoitovastike
226 € / kk
Pääomavastike
396,63 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
622,63 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

muu vastike: pääomavastike 2

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk

Rakennusvuosi
1938
Huoneistojen lukumäärä
42
Liiketilojen pinta-ala
785 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
F2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
3 229 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu NKL Oy
Isännöinti
Jari Jokiniemi Isolinnankatu 28, 28100 PORI 02-641 5575 Porin Isännöintipalvelut Oy

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 47.
Yhteiset tilat
talopesula, urheiluvälinevarasto. Taloyhtiössä muuta: Kuntosali.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: muovi. Erillisessä WC:ssä: muovi. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Saunassa: muovi. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: lasikuitutapetti. Saunassa: puu.