130 000 €46 m²

Kuninkaanhaanaukio 6b A, Kuninkaanhaka, Pori2h, kt, s, lasitettu parveke

Velaton hinta
130 000 €
Hoitovastike
151,80 € / kk
Asuinpinta-ala
46 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuninkaanhaka
Kaupunki
Pori

Avara kaksio Kuninkaanhaasta

HYVÄ SIJAINTI, AVARAT NÄKYMÄT. Asunto Oy Porin Joukahainen sijaitsee viihtyisällä Kuninkaanhaan alueella. Alueella on monia liikuntapaikkoja, kuten uimahalli ja urheilutalo. Vaikka sijainti on lähellä Porin ydinkeskustaa, asunnossa voit nauttia maisemasta, joka avautuu avarana. Asunnon maisemakuvaa piristää isojen viheralueiden näkymä, jota ei riko kuin muutama korkeampi rakennus.

LOISTAVA HUONEJÄRJESTYS. Huoneiston pohjaratkaisu on selkeälinjainen, ja se tuo tilavuuden tunnetta asuntoon lisää. Avoin keittiöolohuone -yhdistelmä tekevät kodista tilavan ja miellyttävän näköisen käytännöllisen kokonaisuuden. Tilavuutta lisää tuo, kun katse saa vaeltaa vapaasti eteisestä aina parvekkeen takaa avautuviin maisemiin. Tee lasitetusta parvekkeesta tunnelmallinen ruokailutila tai rauhallinen keidas, jossa on mukava rentoutua kirjaa lukien tai musiikkia kuunnellen. Huoneistossa on myös erillinen vaatehuone ja oma sauna.

LAADUKKAAT OMINAISUUDET JA MATERIAALIT. Asunnon pintojen vaaleat sävyt ja tyylikkäät lautaparketit antavat tilaa persoonallisille sisutusratkaisuille. Huoneistoon valitut materiaalit ja ominaisuudet ovat laadukkaita ja niihin on helppo ihastua. Hyvät ja monipuoliset säilytystilat mahdollistavat suuremmankin muuttokuorman saapumisen uuteen kotiin.

Tervetuloa tutustumaan, varataan oma esittelyaikasi pian!

Lisätiedot, esittelyt ja myynti.

Timo Hokkanen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiLAT Sp-Koti Pori puh 050 5221033 timo.hokkanen@spkoti.fi

P.S. Kauttani myös nopea Aito Säästöpankin yhteydenotto laina-asioissa, sekä nykyisen asuntosi hinta-arvio räätälöidyllä myyntisuunnitelmalla.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuninkaanhaka
Kohdenumero
80487065
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
46 m²
Tontin pinta-ala
1 729 m²
Kokonaispinta-ala
46 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, kt, s, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Hyväksytystä ostotarjouksesta noin 2 viikkoa kaupantekoon. Tarkka vapautumispäivä sovitaan tarjousneuvotteluissa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, tila- ja liitäntävaraus mikroaaltouunille, liesi, uuni ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö yhdistyy saumattomasti ruokailutilaan ja olohuoneeseen, tarjoten avaran tilan ruuanlaittoon ja seurusteluun. Keittiön katto on ruiskutasoitettu betonikatto. Keittiökalusteiden ovet ovat valkoisia, kalvopintaista mdf-levyä ja työtasot suorareunaisia ja laminaattipintaisia. Pöytätasoon on upotettu rst-altaat. Keittiössä on tyylikäs IV-järjestelmän mukainen liesikupu, sekä laadukkaat valkoiset kodinkoneet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Pyykkikaappi, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, wc-istuin ja suihku. Pesutilojen kuvaus: Tyylikäs pesuhuone. Rauhallinen värimaailma, valkoiset kalusteet, ja suojakäsitelty puupaneelikatto.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja vaatehuone
Tulevat remontit
Taloyhtiön hallituksen tekemä selvitys korjaustarpeesta vuosille 2025–2030. Vesi- ja viemärijärjestelmät: Salaojan toiminnan tarkistus 2025-2030 Parvekkeet: Huolto 2025-2030 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö: Suositus 10 vuoden välein Vesikaton kunnon seuranta: Kuntotarkastus 2025-2030 Julkisivu: Pesu/maalaus 2025-2030 Piha: Viheralueiden kunnostus 2025-2030 Ikkunoiden ja ovien kuntotarkistus: Kuntotarkastus 2025-2030 Rakennuksen 10 vuotistarkastus: 2025-2027
Tehdyt remontit
Rakennus on uudehko. Huomattavia kunnossapito- ja muutostöitä ei ole tehty.
Palvelut: Kaupat
K-Market 530 m
Lidl Herralahti 550 m
K-supermarket Ruokapori 760 m

Muut palvelut
Urheiluhalli: Porin urheilutalo 140 m
Terveyspalvelu: Porin kaupunki Itä-Porin lähipalvelukeskus 570 m
Terveyspalvelu: Porin kaupunki Uudenkoiviston neuvola 720 m
Kirjasto: Porin kaupunginkirjasto pääkirjasto Satakunnan maakuntakirjasto 1340 m

Paikallistiedot: Kuninkaanhaassa, jossa huoneisto sijaitsee, pääset nauttimaan keskustan läheisyydestä,
mutta myös omasta rauhasta ja lasitetuilta parvekkeilta avautuvista vehreistä maisemista.
Läheltä löytyvien uimahallin, urheilutalon sekä kävely- ja pyöräteiden myötä Kuninkaanhaassa on helppo innostua liikuntamahdollisuuksista. Terveyspalveluja, kouluja ja lähikauppaa ei niitäkään tarvitse hakea kilometriä kauempaa. Toimivaa ja mukavaa arkea, sitä on Kuninkaanhaassa
helppo viettää!

Joitakin etäisyyksiä tarkemmin:
Linja-autopysäkki: Kuninkaanhaka I60 m
Juna-asema: Pori 1370 m

Huom! Paikallistietojen ja lähipalveluiden etäisyyksiä ei voitu luotettavasti mitata kävelyreittejä pitkin, joten ne on mitattu linnuntietä.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kukin osakkeenomistaja vastaa itse osakashallinnassa olevien tilojen ja alojen (kuten terassien ja parvekkeiden) siivouksesta ja puhtaanapidosta sekä muista ylläpitoon liittyvistä toimenpiteistä sekä näiden aiheuttamista kustannuksista. Osakkeenomistajat vastaavat itse myös tässä kappaleessa tarkoitettujen tilojen ja alojen hoidosta, huollosta ja kunnossapidosta sekä näistä aiheutuvista ylimääräisistä kustannuksista. Yhtiön hallitsemaa kiinteistöä sitoo rasite- ja huoltosopimus, joka on tehty Asunto Oy Porin Ainotar yhtiön kanssa koskien kiinteistöjen 609-13-12-6 ja 609-13-12-7 välisiä rasitteita ja yhteistoimintaa sekä rasitesopimus, joka on tehty Asunto Oy Porin Kullervon kanssa koskien kiinteistöjen 609-13-12-7 ja 609-13-12-8 välisiä rasitteita. Sopimus koskee läpiajoa kadulta ja jäteastiat ovat yhteiset.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
609-13-12-7
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Pori
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25M, sisältyy hoitovastikkeeseen., Mikäli haluaa lisänopeutta, siitä ja sen ehdoista tulee erikseen sopia palveluntarjoajan kanssa.

Hinta

Velaton hinta
130 000 €
Myyntihinta
40 512,32 €
Neliöhinta
2 826,09 € / m²
Velkaosuus
89 487,68 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
151,80 € / kk
Pääomavastike
621 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
772,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu kulutuksen mukaan. Taloyhtiössä on huoneistokohtaiset mittarit. Kylmävesi 4 € / m3 ja lämmin vesi 7,5 € / m3.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porin Joukahainen
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Tekniset tilat ja siivoustila. Taloyhtiön kiinnitykset: 6 370 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
37
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 11.06.2028, Lisätiedot: Etteplan Design Center Oy Siltapuistokatu 14 28130 Pori
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Huoneistokohtainen lämmön talteenotto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 729 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy / Teljäntori, Pasi Huhtala, 0500 593596
Kaavoitustiedot
Porin kaupunki / kaavoitus puh. 02 621 1100
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, lentokenttä, hyvät pyöräilytiet ja hyvä kulkuyhteys
Rakennusoikeus
0 m²
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä