114 000 €93 m²

Latokartanontie 13 A, Väinölä, Pori4h+k+vh+wc+kph+s

Velaton hinta
114 000 €
Hoitovastike
316,20 € / kk
Asuinpinta-ala
93 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Väinölä
Kaupunki
Pori

Viihtyisä rivitaloasunto omalla tontilla Väinölän alueella! Tämä tilava koti tarjoaa erinomaiset puitteet niin perheelle kuin tilaa arvostavalle asukkaalle.

Asunnon pinnat ovat siistissä kunnossa, joten muuttamaan pääset ilman välittömiä remonttihuolia. Kodin pohjaratkaisu on käytännöllinen ja toimiva. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, jotka tarjoavat hyvin tilaa perheelle, työhuoneelle tai harrastuksille.

Arjen sujuvuutta lisäävät kaksi wc:tä

Takapihan aurinkoinen ja suojaisa terassi kutsuu viettämään kesäpäiviä ja iltoja perheen ja ystävien kanssa. Oma piha tuo mukavasti lisätilaa oleskeluun ja vaikka lasten leikkeihin.

Autollesi on oma autokatospaikka ja lisäksi huoneistolle kuuluu ulkovarasto

Ilmalämpöpumpun ansiosta asumiskustannukset pysyvät maltillisina, ja samalla asumismukavuus paranee ympäri vuoden.

Ota yhteyttä ja sovi oma esittelysi! Olli Tuumi 0503764646 olli.tuumi@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Latokartanontie 13 A, 28330 Pori
Kaupunginosa
Väinölä
Kohdenumero
613499
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
93 m²
Tontin pinta-ala
4 528 m²
Kokonaispinta-ala
93 m²
Huoneiston kokoonpano
4h+k+vh+wc+kph+s
Huoneita
4
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, jääkaappipakastin, erillisuuni Integroitu, liesitaso Integroitu, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet. Talotuuletin/liesituuletin
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkuseinä, peilit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys Kylpyhuoneessa ja saunassa, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone, ulkovarasto
Tulevat remontit
Päätetyt: ASUNTO-OSAKEYHTIÖN HALLITUKSEN KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS -Puurakenteisten piha-aitojen uusiminen. -Pihan sadevesijärjestelmän uusiminen asuinrakennusten pääovien puoleisella piha-alueella. -Puuosien huoltomaalausta -Ulkovarastojen ovien vaihto -Sähköpatterien uusiminen tarpeen mukaan -Hanojen ja sekoittajien uusiminen tarpeen mukaan. -Poistoilmakoneiden uusiminen tarpeen mukaan -Ulkovalaistuksen uusiminen
Tehdyt remontit
Tehdyt perusparannukset ja huomattavat korjaukset: -Vesikaton varttikate uusittu peltikatteeksi 2005 -Kaikkien asuntojen pesutilojen vedeneristysten asennus, seinien ja lattioiden laatoitus oheistöineen saatettu loppuun 2009. -Asuinrakennusten perustusten tukeminen polymeeripilarein asunnon 3 ja asunnon 10 sekä samojen asuntojen lattioiden nostaminen mahdollisuuksien rajoissa. -Ikkunoiden ulopuolinen huoltomaalaus 2014 -As 8 lämminvesivaraaja vaihdettu 2013. Asunnon 6 lämminvesivaraaja vaihdettu 2016, as 4 lämminvesivaraaja vaihdettu 2017. Asuntojen 1,2 ja 3 lämminvesivaraaja vaihdettu 2018. -Kaikki loput alkuperäiset lämminvesivaraajat vaihdettu 2019. Tikkaiden ja kulkusiltojen teko yläpohjaan, tuulenohjaimien asennus, palokatkoseinien korjaus, iv-kanavien eristeiden korjaus ja lisäeristys molempien asuinrakennusten yläpohjassa. -Katon uusiminen, palokatkojen rakentaminen jokaisen asunnon välille 2020. -IV kanavien puhdistus 2020. -A-rakennuksen edustalla olevan hulevesikaivon korjaus 2020. -Palokatkot varastokoppien kohdalle, yläpohjan lisäeristys 2022. -Asuinrakennusten painumien seurantavaaitus 2024: Johtopäätökset Korkolukemissa ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia haitalliseen suuntaan. -Toimenpide-ehdotukset Painumakäyttäytymistä on hyvä seurata korkomittauksin myös jatkossa esimerkiksi 5...10 vuoden välein. Tai kun muutoksia havaitaan tai epäillään tapahtuneen -Autokatoksen kunnostus 2024. -Palovaroittimet asennettu huoneistoihin 2024. -Pihan sadevesijärjestelmän uusiminen aloitettu 2024.. Asunnon remontit: Kylpyhuone v.2009 Keittiö ja kodinkoneet v.2010 Lattia ja seinä pinnat v.2010 Wc v.2010 Sauna v.2015

Velaton hinta
114 000 €
Myyntihinta
105 063,03 €
Neliöhinta
1 225,81 € / m²
Velkaosuus
8 936,97 €

Vastikkeet

Hoitovastike
316,20 € / kk
Pääomavastike
85,28 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
401,48 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Sähkölämmitys 12000 kWh/v. (4 hengen perhe)

Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
1
Tontin koko
4 528 m²
Kunnan numero
609

Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia laminaatti, seinät tapetoitu. Olohuone: Lattia laminaatti, seinät tapetoitu. Makuuhuone 1: Lattia laminaatti, seinät tapetti/maali. Makuuhuone 2: Lattia laminaatti, seinät tapetti/maali. Makuuhuone 3: Lattia laminaatti, seinät tapetti/maali. Sauna: Lattia laatoitettu, seinät paneeli. Kylpyhuone: Lattia ja seinät laatoitettu. Eteinen: Lattia laatoitettu, seinät tapetti/maali. Wc: Lattia laatoitettu, seinät maali/tapetti.