67 000 €54 m²

Kalevanpuisto 59 B, Käppärä, Pori2h,k,kph,las.p

Velaton hinta
67 000 €
Hoitovastike
217,80 € / kk
Asuinpinta-ala
54 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Käppärä
Kaupunki
Pori

Kalevanpuistosta myytävänä viihtyisä kaksio!

Hyvältä paikalta Käppärästä 54m2 läpitalon kaksio 2.kerroksesta. Lasitettu parveke. Hoidettu hyvä taloyhtiö, putkiremontti jo tehtynä. Oma tontti!

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään kaksioon - soita ja sovi oma esittelysi!

Perustiedot

Sijainti
Kalevanpuisto 59 B, 28120 Pori
Kaupunginosa
Käppärä
Kohdenumero
20131942
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
54 m²
Tontin pinta-ala
1,05 ha
Kokonaispinta-ala
54 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,las.p
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
Korjausselvitys vuosille 2025-2029 Vesikatteet: sadevesijärjestelmän uusiminen Julkisivukorjaukset: kuorielementtien korjaustarvetta, kuntotutkimus jakson loppupuolella, myös elementtisaumojen vaurioiden korjausta Parvekekorjaukset: parvekkeiden huoltomaalaus suoritettu -04 (ei oleellista korjaustarvetta), betonipielien lohkeamien korjausta jakson aikana Piha-alueet: autopaikkojen lämmityspistorasioiden uusinta nykyvaatimusten mukaiseksi (sähköturvallisuusasia), lisäksi nykyisten ns. kylmien autopaikkojen muuttaminen ns. lämpöpistokepaikoiksi. Kylmiöt: peruskorjausta (jos ei jätetä pois käytöstä)
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: -01 Siivousparvekkeille uudet tamppaustelineet, ovien ja ikkunoiden uusinta, -03 parvekeovien uusinta, -04 parvekkeiden huoltomaalaus, -05 elementtisaumojen uusinta, ikkunapellien maalaus, -06 porraskäytävien maalaus, -07 putkistojen kuntotutkimus, -08 talojen väliset lämpö- ja käyttövesiputkistot uusittu, -11 Männistöntien 4:n ja 6:n päätyjen elementtisaumojen uusintamaalaus, -12-14 yhtiön vesi-, viemäri- ja sähköjärjestelmien uusiminen (käyttövesiputkien uusiminen, hanojen uusiminen, wc-istuinten uusiminen, asuntokohtaiset vesimittarit, pohjaviemäreiden uusiminen perinteisesti, muiden viemärien pinnoitus, salaojien uusiminen, sähköjärjestelmien osittainen uusiminen pienessä mittakaavassa, ovipuhelinjärjestelmien asentaminen, saunatilojen täyssaneeraus), piha-alueiden uudellen asfaltointityöt, sadevesiviemärien lisäykset ja sadevesikaivojen osittainen uusiminen, -15 asuntojen lukkojen uusiminen ja yleisten tilojen uudelleensarjoitus, piha-alueiden yleisilmeen parantaminen maisemasuunnittelijan suunnitelmien mukaisesti, -18 ulko-ovien uusinta, lämpöeristeiset alumiiniovet, oviautomatiikalla. Harjunpään Teräsrakenne Oy, kaikkien ikkunoiden uusinta (Inwido Finland Oy), hissien uusinta, Kone hissit Oy, -21 tuuletusparvekkeiden kaiteiden uusinta ja tuuletusparvekkeiden betonilaattojen korjaus, autotallien ovien uusiminen Mesvac-automaattioviksi, -24 kaukolämmön alajakokeskusten uusiminen, rakennusten vesikattojen maalaus

Velaton hinta
67 000 €
Myyntihinta
48 697,19 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 240,74 € / m²
Velkaosuus
18 302,81 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Po1 Putkiremonttilaina, huoneiston lainaosuus 6435,55e
Po2 Korjauslaina, huoneiston lainaosuus 1819,38e
Po3 Tontin lunastus, huoneiston lainaosuus 10 047,88e

Vastikkeet

Hoitovastike
217,80 € / kk
Pääomavastike
225,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
443,31 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Po1 putkiremonttilaina 99e/kk
Po2 korjauslaina 59,40e/kk
Po3 tontin lunastus 67,11e/kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 e / kk

Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
114
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1,05 ha
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintoimisto Oiva isännöinti Oy / Satakunta Teljäntori Yrjönkatu 15 A, 28100 Pori Pertti Pinkkilä 0442438117

Yhteiset tilat
sauna, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Yhtiökokous 5.5.2025 on päättänyt ostaa nyt vuokralla olevat kerrostalotontit 2kpl. Tontit ostetaan Porin kaupungilta vuoden 2025 loppupuolella. Ostoa varten nostetaan Länsi-Suomen Osuuspankilta enintään 1 250 000 euron suuruinen laina. Isännöitsijältä saadun tiedon mukaan tämän huoneiston osuus tulee olemaan 10 047,88 euroa.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu, tapetti. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti.