117 000 €81 m²

Nummenkatu 1 C, Tiilinummi, Pori3h+k

Velaton hinta
117 000 €
Hoitovastike
360 € / kk
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1954
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tiilinummi
Kaupunki
Pori

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja valoisaan kolmioon erinomaisella sijainnilla keskustan tuntumassa. Asunto on todella hyvässä kunnossa, joten pääset muuttamaan ilman remonttihuolia.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja sijaitsee omalla tontilla. Yhtiössä on tehty runsaasti perusparannuksia vuosien varrella, mukaan lukien putkiremontti vuonna 2009, mikä tuo huolettomuutta asumiseen pitkälle tulevaisuuteen.

Asunnossa on erinomaiset säilytystilat, jotka tekevät arjesta sujuvaa. Käytännöllinen erillinen vaatehuone tarjoaa runsaasti tilaa vaatteille ja muille tavaroille.

Isomäki ja Porin metsä sijaitsevat kävelyetäisyydellä, tarjoten loistavat mahdollisuudet ulkoiluun ja harrastuksiin ympäri vuoden.

Ota yhteyttä, niin sovitaan aika esittelylle.

Joni Heino 045 272 7100 joni.heino@otsolkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Nummenkatu 1 C, 28120 Pori
Kaupunginosa
Tiilinummi
Kohdenumero
80480989
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
1 954,5 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kaupanteosta 2 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö uusittu 2016.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, bidee-suihku, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, seinäkaapit, vinttikomero ja kellarikomero
Tulevat remontit
Selvitys korjaustarpeesta vuosille 2025–2029 - Pihan tasaus ja reunakivien laitto - Julkisivun kunnon seuranta - Parvekkeiden kunnon seuranta / tarvittaessa korjaus - Autokatoksen katon uusinta - Vesikaton kunnon seuranta - Puurakenteisen aidan uusiminen Nummenkatu 1 ja 3 välissä ( tehty 2025 )
Tehdyt remontit
1993: ikkunapokien ja -karmien maalaus sekä räystäslautojen korjaus 1994: vesikaton uusiminen taloon ja tallirakennukseen 1995: päätypilareiden ja parvekkeiden kunnostus 2005: huoneistojen ulko-ovien uusiminen ja lukkojen sarjoitus 2005: sadevesiviemäröinnin asentaminen ja piha-alueen maanvaihto 2005: pihavalaistuksen parantaminen ja autojen lämmitystolppien asentaminen 2006: saunaosaston remontointi 2006: huoneistojen B8, B10, C11 ja C14 wc- ja keittokomerotilojen viemäri- ja käyttövesiputkiremontti 2006: patteriventtiilien uusiminen 2009: ulko-ovien, 3 kpl, uusiminen 2009: täydellinen putkiremontti, sähkönousut osittain tehty 2012: ikkunoiden uusiminen 2014: hormien puhdistus 2014: sähköpäätaulun kunnon tarkistus 2014: kylpyhuoneiden lämmittimet 2018: kaukolämmön alajakokeskuksen, tonttisulkuventtiilin ja vesimittareiden liitososien uusiminen 2020: roskakatoksen rakentaminen autokatokseen autopaikalle 1 2020: autolämmitystolppien lisäys 2022-2023: kellarikerroksen ikkunoiden uusiminen 2023: sähköpääkeskuksen uusinta 2024: palovaroittimet uusittu - SafeMate, optinen varoitin, 10 v. akulla
Kiinteistötunnus
609-10-28-10
Postitoimipaikka
Pori

Hinta

Velaton hinta
117 000 €
Myyntihinta
116 128,26 €
Neliöhinta
1 444,44 € / m²
Velkaosuus
871,74 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
360 € / kk
Pääomavastike
17,12 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
377,12 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nummenkatu 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 344 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1954
Huoneistojen lukumäärä
16
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1954
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 11.06.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 954,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva isännöinti, Hanna Kotiranta, 0107556275

Yhteiset tilat
Pyörävarasto, kuivaushuone, pesutupa, vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto ja ulkovarasto