419 000 €105 m²

Lautatarhantie 4 D, Pere, Pirkkala5h, avokeittiö, kph, s, khh, 2 x wc, vh, lasitettu terassi, ulkovarasto

Velaton hinta
419 000 €
Hoitovastike
315 € / kk
Asuinpinta-ala
105 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pere
Kaupunki
Pirkkala

Nyt tarjolla todella valoisa, moderni perheasunto erittäin suositulta asuinalueelta Pirkkalan Pereestä!

Asuintilat ovat kahdessa tasossa; ensimmäisessä kerroksessa sijaitsee avokeittiö ja valoisa olohuone, jotka ovat yhtä avaraa tilaa. Korkea huonekorkeus ja isot, lähes lattiasta kattoon ylettyvät ikkunat tekevät tilasta todella valoisan. Olohuoneen jatkeena on lännensuuntainen, n. 11m2 kokoinen lasitettu terassi. Alakerrassa on myös yksi makuuhuoneista joka soveltuu hyvin vaikkapa työhuoneeksi.

Ylemmässä kerroksessa sijaitsevat asunnon kolme makuuhuonetta sekä sauna, tyylikkäät pesutilat sadesuihkuineen ja kodinhoitotila. Molemmissa kerroksissa on erilliset wc:t. Säilytystilaakin on mukavasti vaatehuoneen, ulkovaraston sekä yhtiön tiloissa olevan lämpimän häkkivaraston ansiosta. Asunnolle kuuluu myös autokatospaikka.

Asunto Oy Pirkkalan Pereen Asterikki on v. 2021 valmistunut taloyhtiö, joka koostuu 29 asuinhuoneistosta. Lämmitysmuotona on kaukolämpö ja kaikissa asuintiloissa on miellyttävä vesikiertoinen lattialämmitys. Yhtiö on rakennettu vuokratontille ja huoneistokohtainen tonttiosuus on mahdollista lunastaa omaksi.

Pereen lapsiystävällinen asuinalue on ihanteellinen paikka niin lapsiperheelle kuin rauhallisesta ympäristöstä nauttivalle pariskunnallekin. Läheltä löytyvät niin Pirkkalan kattavat palvelut kuin upeat ulkoilureititkin Pyhäjärven rantamaisemissa.

Tähän upeaan kotiin kannattaa ehdottomasti tulla tutustumaan paikan päälle!

Esittelyt ja lisätiedot: Heidi Hiltunen Kiinteistönvälittäjä LKV p. 044 536 0047 heidi.hiltunen@muutoslkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Lautatarhantie 4 D, 33950 Pirkkala
Kaupunginosa
Pere
Kohdenumero
80501272
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
105 m²
Tontin pinta-ala
8 193 m²
Kokonaispinta-ala
105 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
5h, avokeittiö, kph, s, khh, 2 x wc, vh, lasitettu terassi, ulkovarasto
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Asunto vapautuu nopeastikin
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Laminaatti. Varustus: jääkaappi, pakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, liesikupu, integroitu mikroaaltouuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Terassin kuvaus
Lasitettu n. 11m2 terassi lännen suuntaan
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: kaksi suihkua. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: allaskaappi, peili.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Yhtiön tiloissa lämmin häkkivarasto, asunnon yhteydessä kylmä ulkovarasto
Näkymät
Takapiha lännen suuntaan taloyhtiön piha-alueelle
Tulevat remontit
IV-kanavien puhdistus ja säätö 2028
Tehdyt remontit
1-vuotis tarkastuksen ennakkotarkastus 2022, perustajaurakoitsijan toimesta vuositakuukorjauksia 2023, yhtiössä perustajaurakoitsijan takuuaika päättynyt 2023
Palvelut
Palvelut: Prisma, Lidl n. 1,7km. Pirkkalan kauppakeskittymä (Verkkokauppa, Bauhaus, Citymarket, Kauppakeskus Veska jne) n. 1,9km
Paikallistiedot: Pereen sauna n. 1km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Pirkkala
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 100Mbit/s

Hinta

Velaton hinta
419 000 €
Myyntihinta
419 000 €
Neliöhinta
3 990,48 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
216,30 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
315 € / kk
Tontin vuokravastike
216,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
531,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Tämän huoneiston osalta valinnaisen vuokratontin voi lunastaa omaksi, v.2025 hinta on ollut 495,58€/m2 (sidottu elinkustannusindeksiin sekä 1,5% vuosittaiseen arvonnousuun). Vuoden 2026 tontin lunastushinta selviää lunastushetkellä. Ostaja vastaa tontin lunastuksesta aiheutuvista muista kustannuksista.

Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
29
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2021
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.03.2029, Lisätiedot: E-luku: 84
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto ja lto
Tontin koko
8 193 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy, Marjo Koivuranta
Kaavoitustiedot
Pirkkalan kunta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
TKL Bussipysäkki n. 200m
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
16.12.2049
Tontin vuokra
42 911 € / vuosi
Tontin kuvaus
Taloyhtiöllä on valinnainen vuokratontti, huoneistokohtaisen osuuden voi halutessaan lunastaa yhtiön määrääminä aikoina.