179 000 €79 m²

Laaksotie 1 B, Vähäjärvi, Pirkkala3h, k/rt, s, kph/khh, wc, vh, var, piha

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
300,20 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Vähäjärvi
Kaupunki
Pirkkala

Etsitkö kotia Pirkkalan luonnon läheltä ja silti keskeisellä sijainnilla? Vähäjärvellä, aivan keskustan läheisyydessä, sijaitsee rivitalokoti, jossa viihdyt pitkään.

Asunnon kaksitasoinen ja toimiva pohjaratkaisu poikkeaa edukseen tavanomaisesta. Alakerrassa sisäänkäynti avautuu sisääntulon aulaan, ja omaan rauhaansa sijoittuva makuuhuone tuo asumiseen käytännöllisyyttä. Lisäksi alakerrasta löytyvät sauna, kylpyhuone kodinhoitotiloineen sekä erillinen wc.

Yläkerrassa on valoisat oleskelutilat, ja käynti omalle terassipihalle. Olohuoneen tunnelmallinen takka luo lämpöä ja viihtyisyyttä, ja toimivan keittiön yhteydessä on ruokailutila. Yläkerran makuuhuone muuntautuu joustavasti esimerkiksi työ- tai harrastetilaksi tarpeidesi mukaan. Säilytystilaa löytyy molemmista kerroksista sekä erillisestä yhtiön varastosta.

Asunto Oy Jänisahde on rakennettu vuonna 1978, lämpiää kaukolämmöllä, ja yhtiötä on hoidettu huolellisesti koko sen historian ajan.

Kokonaisuuden kruunaa upea, puistoon rajoittuva oma tontti, omasta pihasta lähdet suoraan pitkillekin luontolenkeille. Vähäjärvi virkistysmahdollisuuksineen siintää heti tien toisella puolella, ja Pirkkalan keskustan monipuolisiin palveluihin on alle kilometrin matka.

Auton pysäköit kätevästi asunnon eteen, liikenneyhteydet ovat sujuvat niin moottoriteille kuin Tampereen suuntaankin.

Lisätiedot Tuija Saari Isique, 050 309 1517, tuija.isique@kotinelio.fi. Tartu tilaisuuteen, tervetuloa esittelyyn!

Perustiedot

Sijainti
Laaksotie 1 B, 33960 Pirkkala
Kaupunginosa
Vähäjärvi
Kohdenumero
21323313
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
5 135 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k/rt, s, kph/khh, wc, vh, var, piha
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Pintojen asumisesta johtuvia kulumista löytyy.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin. Keittiön kaapistot ja tasot IKEA, 2006. Allas vaihdettu 2013.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone ja khh samassa tilassa, remontoitu v. 2005. . Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto, asennettuja erikoisvarusteita. Erillisen WC:n kuvaus: Seinät laatoitettu v. 2000. Varustus: lattiakaivo, peilikaappi, bidee-suihku.
Säilytystilat
Kuvaus: Varasto sijaitsee erillisessä rakennuksessa.
Näkymät
Etelän suuntainen piha terassilla, rauhalliset näkymät upeaan puistoalueeseen.
Tulevat remontit
5 vuoden kunnossapitotarve: Luhtikäytävän ja parvekkeiden puuosien maalaus ja B-talon väliaitojen maalaus. Talosaunan kuntokartoitus. Käyttövesiputkiremontti. Palovaroittimien asennus. Yhtiön päättämät korjaukset ja muutokset: Maalataan A-talon luhtikäytävän kaide kokonaisuudessaan ja parvekekaiteet ulkopuolelta. Rahoitus keräämällä ylimääräinen hoitovastike ajalla 1.7.-31.12.2025.
Tehdyt remontit
2025 Osakas purkanut aiemman osakkaan asentaman keittiön ja makuuhuoneen välisen lasitiiliseinän. 2017 Takapihan terassi. 2015 Wc:n lavuaarin uusiminen. 2012 Keittiön työtason uusiminen TALOYHTIÖSSÄ: 2021 Sadevesikourujen ja syöksyjen uusiminen 2021 A-talon aitakorjaus 2019 Kosteiden tilojen ja vesikalusteiden tarkastus 2019 A-talon edustan kaatokorjaus, B-talon takapihan väliaitojen korjaus 2017 Varastorakennuksen maalaus 2016 Ikkunoiden uusiminen 2016 Ulko-ovien ja lukostojen uusiminen 2013 Varastorakennuksen katteen uusiminen 2012 IV-kanavien puhdistus 2011 A-talon julkisivujen paikkakorjaukset ja maalaus, kuntoarvio 2008 Postilaatikot uusittu 2007 Lämmönsiirtimen ja patteriventtiilien uusiminen sekä lämmönsäätö 2006 Molok-jätejärj. asennus ja lisäautopaikkojen rakentaminen 2005 B-talon julkisivujen pinnoitteiden korjaus 2004 Ulkovaraston kunnostaminen ja B-talon yläpihan aidat uusittu 2003 Kattojen muuttaminen harjakatoiksi ja sadevesijärjestelmän rakentaminen 1999 Lukkojen uusiminen 1991 Julkisivuremontti
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Pirkkalan palvelut lähellä. Koulut: Vähäjärven koulu n. 300 m Päiväkoti: Puuhkalakki päiväkoti n. 200 m Lisätietoa palveluista: Pirkkalan sosiaali ja terveysasema alle 1 km
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Kiinteästi asennetut kalusteet. Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
178 856,95 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 265,82 € / m²
Velkaosuus
143,05 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Pankki ei peri kulua ylimääräisestä lyhennyksestä. Isännöintitoimisto veloittaa lainaosuuden laskennasta ja lyhennyksen hoitamisesta kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaan.

Vastikkeet

Hoitovastike
300,20 € / kk
Pääomavastike
67,54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
367,74 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
5.00 e / kk

Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
23
Kerroksia
2
Energialuokka
C2018 Voimassa 13.04.2033 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 135 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: KJ-Kiinteistöhuolto Oy. Öljytie 5, 37150 Nokia, huolto@kj-kiinteistohuolto.fi.
Isännöinti
Isännöitsijä Päivi Koskinen, 0107556010 paivi.koskinen@oi.fi. Isännöintitoimisto Oiva Isännöinti Oy / Nokia, nokia@oi.fi Härkitie 5, 37100 Nokia.
Kaavoitustiedot
Pirkkalan kunta (www.pirkkala.fi/kaavoitus).
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Monipuoliset yhteydet bussilla (150 m) sekä omalla autolla moottoriteille sekä Tampereen suuntaan.
Kuntotutkimus
2022 Putkistojen kuntotutkimus 2023 Kuntoarvio ja PTS 2011 Kylpyhuonekartoitus 2019

Yhteiset tilat
sauna, urheiluvälinevarasto, hormi olemassa, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Yhtiö koostuu kahdesta tontista joiden pinta-ala on yhteensä 5.135 m2. Painovoimainen ilmanvaihto. Lämmönjako vesikiertoinen patterilämmitys. Yhtiössä on rivitalot A ja B sekä erillinen varastorakennus, yhteensä 3 rakennusta. Yhtiön hallinnassa ja osakkeenomistajan käytössä ovat A-talossa sijaitseva saunaosasto ja kattilahuone, erillinen talousrakennus, jossa sijaitsevat ulkoiluvälineiden varastot sekä talojen A ja B huoneistojen varastotilat. A-talon takapihoille saa asentaa terassin mutta ei aitoja. Osakas on vastuussa terassin purkamisesta mikäli se on tarpeellista yhtiön kunnossapidon vuoksi.