159 000 €79 m²

Ollikantie 14 B, Vähäjärvi, Pirkkala3 h + keittiö + kph + vh + lasitettu parveke

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
272,55 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vähäjärvi
Kaupunki
Pirkkala

Myynnissä 3/3 kerroksen hyväkuntoinen ja tilava kolmio Vähäjärvellä, Pirkkalan kuntakeskuksen välittömässä läheisyydessä.

Asunto Oy Pirkanmaija on vuonna 1979 valmistunut omatonttinen taloyhtiö, jossa on 23 asuinhuoneistoa. Hyvin hoidettu yhtiö, jossa isot remonti on tehty, mm. putkistosaneeraus v. 2022, jonka yhteydessä huoneiston kylpyhuone on remontoitu täydellisesti. Samassa yhteydessä yhtiön saunaosasto on remontoitu tyyllikkäästi.

Kuntakeskuksen monipuoliset palvelut, päiväkoti ja koulut, Vähäjärven upeat ulkoilumaastot, sekä muut harrastusmahdollisuudet lähes vieressä.

Autopistokepaikkamahdollisuus 10 €/kk.

Tied. Kari Leuku kiinteistönvälittäjä LKV, KJK 050 5566 917

Perustiedot

Sijainti
Ollikantie 14 B, 33960 Pirkkala
Kaupunginosa
Vähäjärvi
Kohdenumero
20247491
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
3 835 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3 h + keittiö + kph + vh + lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, irralliset kaapistot, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, asennettuja erikoisvarusteita.
Näkymät
Olohuone + parveke länteen. Keittiö + 2 mh itään.
Tulevat remontit
Katon kuntotarkastus 2026 Katon kunnostus 2027
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1997 Kattoremontti 2005 Julkisivuremontti 2008 Jätepiste syväkeräysastioille 2009 Kiinteistön kuntoarvio ja kuntotodistus 2009 Putkistojen kuntotutkimus 2011 Talotikkaiden turvakisko+turvavaljas 2013 Ikkunat ja parvekeovet uusittu + parvekelasit 2013 10-v energiatodistus 2013 Ilmanvaihto- ja lämpöjohtoverkon tasapainotus 2013 Ovikoodilukkojen asennus pääoviin 2016 Putkistojen kuntotutkimuksen seurantatutk. ja huon. pesuhuon. kuntotarkastus 2016 Vesikaton kuntotarkastus ja vaurioiden korjaaminen 2017 Taloteknisen peruskorjauksen hankesuunnitelma 2020 Taloteknisen peruskorjausen hankesuunnitelman muokkaus 2022 Talotekniikkasaneerauksen hankesuunnitelma 2023 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, säätö ja tasapainotus (urakan jälkeen) 2023 Talotekniikkasaneeraus; urakkaan sisältyi mm. seuraavat toimenpiteet: uusittiin, viemärit ja vesijohdot, sähköt, sisäverkko/tietoliikennekaapelointi, lämmönvaihdin, lämmitysverkko säädettiin/tasapainoitettiin, patteriventtiilit ja -termostaattit sekä säätö-/sulkuventtiilien uusittiin, kylpyhuoneet, asenntettiin huoneistokohtaiset vesimittarit, saunaosaston kokonaivaltainen uusiminen, rappukäytävien huoltomaalaus sekä muiden yleistentilojen kunnostus ja huoltomaalaus, talopesulan pesukone ja kuivain. Asuntoihin ja yleisiin tiloihin asennettu palovaroittimet (pitkäkestoisella akulla), autojen lämmitystolpat lataustoiminnolla, pihan ulkovalaistusta tehostettu, sisäänkäynnin ulko-ovet uusittu, ja A-portaan viereen tehty uusi sisäänkäynti vaunuvarastoon, jossa on kuraeteinen, Koko yhtiön lukitusjärjestelmän uusiminen, Iloq5S
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kuntakeskuksen monipuoliset palvelut lähes vieressä. Koulut: Ala-aste, yläaste ja lukio vieressä. Päiväkoti: Useampi päiväkoti lähietäisyydellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
100 903,52 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 012,66 € / m²
Velkaosuus
58 096,48 €

Vastikkeet

Hoitovastike
272,55 € / kk
Pääomavastike
365,09 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
637,64 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kerta
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
10.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Varainsiirtovero 1,5 %. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikus-tannuksista, osakekirjojen mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.

Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
23
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 835 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy Marjo Koivuranta Sarvijaakonkatu 5b A 33540 Tampere

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 23.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti.