41 000 €55 m²

Kostilantie 4 B, Ala-Vista, Paimio2h+k+las.parv

Velaton hinta
41 000 €
Hoitovastike
233,75 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ala-Vista
Kaupunki
Paimio

Tämä kolmannen kerroksen kaksio sijaitsee Paimion keskustassa, Ala-Vistalla. Sijainti on erinomainen, sillä kaikki arjen palvelut löytyvät kävelyetäisyydeltä. Fölin pysäkki on aivan talon vieressä ja omalla autolla hurautat Turkuun tai Saloon alle puolessa tunnissa.

Asunnossa on hyvänkokoiset huoneet ja lasitettu parveke tuo lisätilaa sekä mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta ympäri vuoden.

Taloyhtiössä on saatavilla kattavat yhteistilat, kuten sauna, pesutupa ja ulkovälinevarasto. Lisäksi varastotilaa on hyvin, kun oman verkkovaraston lisäksi on mahdollisuus vuokrata kylmää varastotilaa.

Tervetuloa tutustumaan

******************************* Tatja Vahtivaara p. 050 303 2322

RE/MAX OmaanKotiin Yliopistonkatu 16 20100 Turku

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kostilantie 4 B, 21530 Paimio
Kaupunginosa
Ala-Vista
Kohdenumero
80490392
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
1 600 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+las.parv
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peili ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto, seinäkaapit ja jäähdytetty kellari
Tulevat remontit
Ylimääräinen yhtiökokous 27.10.2025 on käsitellyt linjasaneerauksen hankesuunnitelman ja päättänyt seuraavaa: "Päätettiin, että korjaussuunnittelussa toteutetaan pääkorjausvaihtoehdon lisäksi optiot 1, 2 ja 3. Valtuutettiin taloyhtiön hallitus kilpailuttamaan korjaussuunnittelu ja valitsemaan kilpailutuksen pohjalta suunnittelijat." Kustannusarvio optioilla: 2 020 000,00€ (849 € / m²). Hankesuunnittelussa hyväksytty korjaussuunnittelun sisältö tiivistetysti: - Rakennusten sisä- ja ulkopuolisia vesi- ja viemärijohtoja uusitaan. - Talojen väliset vesi- ja lämpöjohdot uusitaan. - Lämmitysverkoston venttiilit uusitaan ja verkosto tasapainotetaan - Asbestiputkieristeet puretaan ja putket uudelleen eristetään - Rakennusten ilmanvaihto kunnostetaan ja huippuimurit uusitaan. - Vesikaton kunnostuskorjaus ja lisätään huoltoreitit. - Liittymiskaapelit uusitaan ja lisätään maadoituselektrodit ja maadoitukset/potentiaalintasaukset. - Yleisten tilojen sähköasennuksia ja keskukset uusitaan. - Asuntojen ryhmäkeskukset ja nousujohdot uusitaan 3-vaiheisiksi. - Sähköasennuksia uusitaan ja varustetaan vikavirtasuojilla. - Antenni- ja ATK-järjestelmät uusitaan. - Sähköjärjestelmissä havaitut puutteet korjataan. - Varaudutaan sähköajoneuvojen latauspisteiden lisäämiseen. - Optio 1: Uuden lämmönjakohuoneen rakentaminen. - Optio 2: Poistoilman lämmöntalteenottojärjestelmän rakentaminen. - Optio 3: Pohjaviemäröintien uusiminen. - ilmanvaihtokanavien puhdistus 2026 - katon kuntoarvio 2028 - huoneistojen ulko-ovien uusiminen 2030
Tehdyt remontit
2025 Ulko-oviin koodilukko ja sähköistetty oven avaus 2025 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2024 Päätyjulkisivun korjaus (Kostilantie 4:n parkkipaikan puoleinen sivu) 2020 Ulko-ovien uusiminen 2018 Huopakatteen kunnon kartoitus ja kunnostus (A- ja B-talo) 2018 Kattokaivon korjaus ja sadevesi putken korjaus (B-talo) 2017 A-talon saunaosaston, pesutuvan ja kuivaushuoneen remontointi 2016 Poistoilmahormien kokoojalaatikkojen kunnostus 2016 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien säätö 2015 Asuntojen (40 kpl kylpyhuoneiden saneeraus) 2013 Ulkoportaan korjaus (B-talo) 2013 Lukosto uusittu (Abloy Sento) 2011 Lämpökeskuksen saneeraus 2008 Piha-alueen korjaus 2006 Ikkuna-, parveke-, julkisivuremontti 2006 Linjasäätö-, sulku- ja patteritermostaattiventtiilien asennus ja säätö 2006 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmavirtojen säätö 2004 Kaapeli-tv liittymä 2002 B-talon vesikattoremontti 1992 Pohjakerrosten lattiaremontti (purku, paalutus, uuden lattian valu)
Kiinteistötunnus
577-499-0004-0010
Postitoimipaikka
Paimio

Hinta

Velaton hinta
41 000 €
Myyntihinta
39 550,60 €
Neliöhinta
745,45 € / m²
Velkaosuus
1 449,40 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
233,75 € / kk
Pääomavastike
24,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
258,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
33 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kylmiövuokra 4,25 e/m2/kk
Autopaikan kustannukset
14 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Inkilänportti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 626 900 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
52
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.08.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 600 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Turku Oy, Teemu Luoto, 010 755 6354
Kaavoitustiedot
Lisätietoja kaavoituksesta Paimion kaupungilta p. 02 474 511
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Rakennusoikeus
2 380 m²

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Lisäksi 4 kpl vieraspaikkoja. Taloyhtiön autotolppia ei saa käyttää sähkö- tai hybridiauton lataukseen. Mikäli autotolppaa käytetään lataukseen, aiheutuu siitä käyttäjälle 500 euron rikemaksu ja vuokratun autopaikan purkaminen.
Yhteiset tilat
Vinttikomero, kuivaushuone, pesutupa, pyörävarasto, jäähdytetty kellari ja kaapeli-tv