125 000 €56,5 m²

Kangasharjuntie 1 C, Kankahainen, Pälkäne

Velaton hinta
125 000 €
Hoitovastike
197,75 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2011
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kankahainen
Kaupunki
Pälkäne

Hyväkuntoisesta 2011 rakennetusta taloyhtiöstä hyväkuntoinen päätykaksio heti vapaana seuraavalle.

Tämä asunto, kuin koko talokin on tehty hyvän maun mukaisesti ja hyvillä materiaaleilla. Asunto on todella siisti ja heti muuttovalmis. Valoisasta kaksiosta löytyy mm. oma sauna, kodinhoitohuone, varaava takka, erillinen invamitoitettu -wc ja katettu terassi takapihoineen. Takapihaa onkin tarpeeksi, muttei liikaa, jos et halua nähdä liikaa vaivaa pihanhoidosta.

Asuntoon kuuluu myös autokatos joka on heti asunnon vieressä, sekä varasto. Tämä asunto sijaitsee taloyhtiön ainoassa paritalossa, viimeisessä rauhallisessa päädyssä, joten asunnolla on vain yksi seinänaapuri. Mitään isoja remontteja ei ole tiedossa ja asumiskulut tässä asunnossa vastikkeineen on pienet.

Sijainti on loistava. Hyvät lenkkipolut ja metsäreitit alkaa heti nurkalta ja kahden kilometrin säteeltä löytyy kaikki muu tarpeellinen: mm. koulut, kauppa, apteekki, terveyskeskus, liikuntahalli ja linja-autoasema. Lahdentielle on matkaa vain 350m, joten nopeat yhteydet ovat heti nurkalla jos tarvitsee liikkua autolla. Hämeenlinnaan ja Tampereelle on vain puolen tunnin matka ja Helsinkiin ja Lahteen vähän reilu tunti. Tämä kohde käy hyvin myös sijoitukseen ja vuokralle.

Jos kaipaat remonttivapaata, helppohoitoista ja heti muutettavaa kohdetta, niin tervetuloa ihastumaan!

Perustiedot

Kaupunginosa
Kankahainen
Kohdenumero
80499843
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
3 000 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunto on alkuperäisessä, mutta siistissä kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesi, uuni ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku ja lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, lattiakaivo, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi ja lattialämmitys. Erillisen WC:n kuvaus: Wc tehty inva-mitoituksilla.
Säilytystilat
Vaatehuone, lämmin ulkovarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Yhtiökokoukseen 21.4.20256 hallitus esittää 5-vuoden korjaussuunnitelmaksi: normaalit kunnossapitotyöt, kiinteistön huoltomaalaus, patolevyjen kuntoonsaattaminen (patolevyjen kuntoonsaattamisurakkaa jatkettaisiin tänä vuonna 2026)
Tehdyt remontit
Pihan asfaltointi 2016, väliaitojen maalaus 2021, ilmanvaihtokanavien puhdistus 2021, valokatteiden uusiminen 2022, ilmalämpöpumppujen uusinta kaikkiin asuntoihin 2022, kosteidentilojen silikonisaumojen tarkastus/uusinta 2024, rikkinäisten kattotiilien uusinta 2024, valokuituvalmius Global Connect Oy 2025
Palvelut
Palvelut: Kaikki palvelut, mm. apteekki, kaupat, terveyskeskus, kirjasto, posti ja liikuntahalli, pankit, pizzeria,
parturi, kukkakauppa, hieroja ja Löytötex n. 2 km.
Paikallistiedot: Pälkäneeltä löytyvät peruspalveluiden lisäksi vireä yritysverkosto, sekä monipuoliset palvelut kuten mm.
Hesburger, Kotipizza, Sushiravintola, Löytötex, K-rauta, Eläinlääkäri, Tokmanni. Paikkakunnalla myös
tilamyymälöitä mm. Niittyseppälä, Suttisen Marjatila, Heikkilän Juustotila, Katajan Liha, Rönnvikin
Viinitila. Se mitä Pälkäneeltä ei löydy, sitä ei tarvitse. :)
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Päätyasunto ja vain yksi seinänaapuri.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Pälkäne

Hinta

Velaton hinta
125 000 €
Myyntihinta
124 290,53 €
Neliöhinta
2 212,39 € / m²
Velkaosuus
709,47 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
197,75 € / kk
Pääomavastike
38,06 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
235,81 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähkönkulutus ollut n. 7400 kWh/vuosi, vesiperusmaksu 6,50€/huoneisto/kk, vesimaksu 7,20€/m3 kunnan tariffihinta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pälkäneen Harju
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 153 808 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2011
Huoneistojen lukumäärä
11
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2011
Kerroksia
1
Tontin koko
3 000 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
CL-isännöinti Oy, Christer Lind, c.lind@jippii.fi, 0400838832
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä Linja-auto- ja taksiasema n. 2,5km. Lähin bussipysäkki n. 200m.
Pihan kuvaus
Katettu terassi ja suojaisa piha-alue. Päätyasunto.

Muut tilat
Koko asunnossa lattialämmitys ja ilmalämpöpumppu.
Olohuoneen varusteet
Tilavasta olohuoneesta käynti suoraan takapihalle. Olohuoneessa varaava takka.