28 000 €80 m²

Pohjoiskaari 4 B, Pohjoisaho, Outokumpu3h+k+s

Velaton hinta
28 000 €
Hoitovastike
400 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pohjoisaho
Kaupunki
Outokumpu

Löydä uusi kotisi Outokummun Pohjoisahon kaupunginosasta! Tämä rivitaloasunto tarjoaa mukavuutta ja tilaa 80 neliömetrin verran, sisältäen kolme huonetta, keittiön sekä saunan pukuhuoneineen. Peruskuntoinen, mutta yleisvaikutelmaltaan siistikuntoinen asunto on valmistunut vuonna 1982.

Sijainti on ihanteellinen: vain noin puolen kilometrin päässä Outokummun keskustan palveluista, kuten kaupoista ja muista päivittäispalveluista. Lapsiperheitä ajatellen päiväkoti muutaman sadan metrin etäisyydellä ja Kummun koulu sijaitsee alle kilometrin päässä. Viereisellä tontilla on 2024 käyttöön vihitty Outokummun upouusi sote- ja pelastusasema.

Taloyhtiössä on käytössä vaivaton kaukolämpö ja aktiivinen taloyhtiö huolehtii kiinteistön kunnosta. Asunto heti vapaa - tartu tilaisuuteen!

Lisätietoja: Martti Liimatta Jokaisen Huoneistokauppa Oy 050 500 5552 / martti.liimatta@jhkauppa.fi

Perustiedot

Sijainti
Pohjoiskaari 4 B, 83500 Outokumpu
Kaupunginosa
Pohjoisaho
Kohdenumero
80458545
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
5 788 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Asunnossa erillinen pukuhuone.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Huoneisto on tyhjä.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jää-viileäkaappi, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Keittiön remonttia 1993.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja pyyhekuivain. Pesutilojen kuvaus: Pesutilojen remonttia ja uusintaa 1999. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: Bidee-suihku, wc-istuin, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone. Lisätietoja säilytystiloista: Vaatehuone, kaapistot sekä irtaimistovarasto.
Näkymät
Olohuone ja takapiha kaakon suuntaan
Tulevat remontit
KV- putkiston uusimissuunnitelma 2026 ja käyttövesiputkiston uusiminen 2027 /
Tehdyt remontit
Kaukolämpövaihdin ja patteriventtiilit uusittu 2004 / Ulko- ja parvekeovet uusittu 2006 / Sokkelit ja katot maalattu 2008 / IV- kanavat nuohottu 2016 / Lukitukset sarjoitettu Abloy Sento avaimelle 2016 / Lämpövesikiertopumppu vaihdettu 2018 / Vesikalusteiden ja pattereiden tarkastus ja kunnostus 2019 / Salaojien toiminnan tarkastus 2020 / Ulkokanaalien uusinta 2021 / Vesikaton ruuvien vaihto 2024 / Huoneistoihin lakisääteisten palovaroittimien asennus 2025 /
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunan remonttia 1999.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Keskustan kaupat ja muut palvelut.
Paikallistiedot: Outokummun keskustaan noin 0,5km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kaukolämpöasunto kaupungin keskustan läheisyydessä. Outokummun upouusi SOTE- PELASTUSASEMA aivan vieressä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Outokumpu

Hinta

Velaton hinta
28 000 €
Myyntihinta
25 900 €
Neliöhinta
350 € / m²
Velkaosuus
2 100 €

Vastikkeet

Hoitovastike
400 € / kk
Pääomavastike
31,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
431,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 19 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan

Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
17
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Tiili ja puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.05.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 788 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Karjalan Kiinteistöpalvelu Oy, Janne Mertanen, 040 560 5921
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio tehty 2010.
Pihan kuvaus
Piha-alue pääosin nurmikkoa.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin kuvaus
Tontin vuokra-aika päättyy 2031.
Maanvuokraaja
Outokummun kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Taloyhtiön hallinnassa. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikkojen hallinta taloyhtiöllä.
Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto (Ulkoiluvälinevarasto), kaapeli-tv ja irtaimistovarasto