Torikadulla tunnelmoidaan tilan ja valon äärellä!
Torikadulla kaupunkiasuminen näyttäytyy parhaimmillaan. Kolmannen kerroksen läpitalon huoneistossa yhdistyvät keskustan vaivattomuus, poikkeuksellisen väljät tilat ja lämmin, ajaton tunnelma, joka tuntuu heti kotiin astuessa. Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja sen kunnossapidosta on pidetty vuosien varrella hyvää huolta.
Eteisessä katse kiinnittyy ensimmäisenä upeaan tammensävyiseen lankkuparkettiin, joka kulkee läpi kodin ja luo harmonisen pohjan sisustukselle. Vaaleat seinäpinnat, mustat yksityiskohdat ja lämmin puu muodostavat kokonaisuuden, joka on samaan aikaan moderni ja kodikas.
Kodin sydän löytyy avarasta olohuoneesta. Suuret länteen avautuvat ikkunat päästävät valon kulkemaan kauniisti tilasta toiseen ja ilta-aurinko maalaa huoneeseen pehmeitä sävyjä päivän mittaan. Olohuoneessa on harvinaisen hyvä mittakaava. Tänne mahtuu vaivatta suuri sohvaryhmä, pitkä ruokapöytä ja kaikki ne ihmiset, joiden kanssa arjen parhaat hetket haluaa jakaa.
Keittiö on yhtä aikaa näyttävä ja käytännöllinen. Valkoiset kaapistot, tumma kivitaso ja kiiltävä musta välitila muodostavat tyylikkään kokonaisuuden, jota lämminsävyinen saareke pehmentää kauniisti. Saarekkeen äärellä nautitaan kiireettömät aamukahvit, tehdään läksyjä ja kokoonnutaan vaihtamaan päivän kuulumiset samalla kun ruoka valmistuu. Runsaat työskentelytasot ja säilytystilat tekevät arjesta sujuvaa myös suuremmassa perheessä.
Asunnon neljä makuuhuonetta tarjoavat joustavuutta erilaisiin elämäntilanteisiin. Kolme huoneista sijoittuu rauhallisen sisäpihan puolelle. Päämakuuhuoneen yhteydessä oleva lasitettu parveke on viihtyisä paikka aloittaa päivä kahvikupin äärellä tai hengähtää hetki kaupungin hiljentyessä iltaa kohti. Tilava vaatehuone viimeistelee kokonaisuuden. Olohuoneen vieressä sijaitseva neljäs huone sopii erinomaisesti työhuoneeksi, kirjastoksi tai tunnelmalliseksi tv-huoneeksi.
Kylpyhuone on remontoitu tyylillä, jossa käytännöllisyys ja ajaton ilme kulkevat käsi kädessä. Mustat yksityiskohdat, lasiseinällä rajattu suihkutila ja puutasot tuovat tunnelmaa arjen keskelle. Täällä on tilaa myös pyykkitornille. Kodin wc sijoittuu omana tilanaan eteiseen.
Taloyhtiön saunaosasto ja oma uima-allas ovat keskustakodeissa harvinaista herkkua. Kun päivän kiireet jäävät taakse, löytyvät rentoutumisen puitteet omasta talosta.
Sijainti on juuri sitä, mitä moni keskustakodilta toivoo. Torin kahvilat, ravintolat, kulttuurielämykset ja palvelut ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Silti kotiin palatessa tunnelma on rauhallinen ja suojaisa.
Tässä kodissa on jotain vaikeasti mitattavaa. Valoa, lämpöä ja väljyyttä. Tilaa elää, kokoontua yhteen ja nauttia keskustan parhaista puolista omassa rauhassa.
Tämähän kuulostaa kodilta, eikö totta?
Nina 040 585 0153 | nina@toivolkv.fi | instagram @nina_toivolkv