91 000 €52 m²

Rommakkokatu 5, Hollihaka, Oulu2h, k, kh, wc, vh,rp

Velaton hinta
91 000 €
Hoitovastike
218,40 € / kk
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hollihaka
Kaupunki
Oulu

Hienossa rantamaisemassa Hollihaan venesataman ja vehreiden rantareittien vieressä heti vapaa 4krsn kulmahuoneisto jonka ikkunoista avautuvat hienot maisemat Hollihaan venesataman suuntaan, odottaa uusia omistajia.

Asunto-osakeyhtiö Rommakko on perinteinen 1956 rakennettu taloyhtiö joka koostuu 3 talosta. Nyt myytävä huoneisto sijaitsee A-talossa lähimpänä rantaa. Taloyhtiössä tehty paljon remontteja ja muunmuassa hissit on uusittu joten asunto sopii kaikenikäisille.

Olohuoneen ranskalaiselta parvekkeelta on mukava kuunnella linnun laulua ennen kuin lähtee kävelylle rantareiteille joita pitkin pääsee vaikkapa ydinkeskustaan kirjastoon tai torille kahville.

Lisätiedot Marko Oranen , LKV, LVV, HTM 050-324 7472 , marko.oranen@oulunarvokiinteistöt.fi

Perustiedot

Sijainti
Rommakkokatu 5, 90120 Oulu
Kaupunginosa
Hollihaka
Kohdenumero
21415287
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
52 m²
Tontin pinta-ala
4 256 m²
Kokonaispinta-ala
52 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kh, wc, vh,rp
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin. Liesi: liesikupu, keraaminen liesi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ranskalainen parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi. Hienot maisemat
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: lattialämmitys, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä. Vuonna 2009 LVIS-saneerauksen yhteydessä remontoitu kylpyhuone. WC: Vuonna 2009 LVIS-saneerauksen yhteydessä remontoitu WC. Varusteet: lattialämmitys, peilikaappi, allaskaappi
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Vintti tai vinttikomero
Tulevat remontit
lmastoinnin tehostaminen tuuli-imureilla 2026/28 Ullakkotilojen remontointi (mm. uusien varastokoppien rakentaminen, kustannus 300,- euroa/as.) 2025/28 Piha-alueiden loppusuunnittelu 2025/26 ja viimeistelyn toteutus 2026/29
Tehdyt remontit
Taloyhtiön putkiremontin yhteydessä 2009 saneerattu kylpyhuone ja erillinen wc. 1993 Julkisivujen maalaus 1997 Saunaosaston ja perustuksien korjaus 2001 Lukostot uusittu 2002 Hissit uusittu 2009 Talotekniikkaremontti (putkiremontti) 2009 Sähkö- ja tietoliikennejärjestelmät uusittu 2013 Vesikatteet uusittu 2018-2019 Parvekkeenovien ja ikkunoiden vaihtaminen 2022 Lukituksen uusiminen
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus

Hinta

Velaton hinta
91 000 €
Myyntihinta
91 000 €
Neliöhinta
1 750 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
218,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
348,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 12 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tontin vuokravastike: 130 € / kk
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1956
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Tiili. betoni, tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2013
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
4 256 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kiinteistöhuolto Jurvelin Oy
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Oulu Oy Lumijoentie 1, 90400 Oulu Aleksi Lepistö aleksi.lepisto@kiinteistotahkola.fi p. 0207488224
Kaavoitustiedot
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
Tontin vuokra päättyy
31.12.2049
Tontin vuokra
82726.26 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Ulkoautopaikka. Autopaikat taloyhtiön hallinnassa. Autopaikoista pidetään listaa ilmoitustaululla ja taloyhtiön kotisivulla.
Olohuoneen varusteet
Olohuoneesta näkyy hienot rantamaisemat. Olohuoneen yhteydessä ranskalainen parveke. Valoisa avara olohuone.