199 000 €50,5 m²

Tahtipuikko 2 C, Taka-Lyötty, Oulu3h,kt,parveke

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
179,28 € / kk
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Huoneita
3
Kerros
7 / 8
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Taka-Lyötty
Kaupunki
Oulu

Tervetuloa Tahtipuikkoon!

Madetojanaukiolla sinua odottaa upea, seitsemännen kerroksen kulmahuoneisto, jossa yhdistyvät valoisuus, toimivuus ja moderni asumismukavuus.

Tämä koti on kuin suunniteltu sinulle, joka kaipaat arjessa toimivia säilytys- ja tilaratkaisuja, keskeistä sijaintia ja loistavia kulkuyhteyksiä!

Heti sisään astuessa huomaat kodin vaalean ja kodikkaan tunnelman sekä runsaan luonnonvalon. Eteisen yhteydessä sijaitseva ensimmäinen makuuhuone mukautuu joustavasti tarpeisiisi, toimien hyvin makuuhuoneena, työtilana tai harrastushuoneena. Säilytystilaa löytyy reilusti kaapistoista.

Eteiskäytävää eteenpäin tullessa sinulle avautuu mitä viihtyisin näkymä koko kodin, tilaan jossa yhdistyvät kaunis keittiö sekä viihtyisä olohuone.

Tyylikäs Topi-keittiö hurmaa modernilla ilmeellään, laadukkailla materiaaleillaan sekä käytännöllisyydellään. Lämmin puunsävy yhdistyy näyttäviin mustiin yksityiskohtiin ja suuri välitilan laatta tuo tilaan syvyyttä. U-mallinen keittiö tarjoaa runsaasti kaappi- ja laskutilaa. Täällä kokkailee sujuvasti useampikin kotikokki.

Ruokailutila jatkuu luontevasti olohuoneeseen, joka kutsuu viettämään aikaa perheen ja ystävien kesken. Olohuoneesta on kulku lasitetulle parvekkeelle, josta avautuvat näkymät kaupungin kattojen ylle. Tämä on täydellinen paikka rauhoittua, nauttia aamukahvista tai ihailla maisemia.

Kodin toinen makuuhuone sijaitsee olohuoneen läheisyydessä ja tarjoaa monipuoliset käyttömahdollisuudet. Huoneeseen mahtuu hyvin parisänky sekä tarvittaessa työpiste ja kulku onnistuu kätevästi kahdesta suunnasta. Lisäksi huoneessa on runsaasti kaapistoja säilytykseen.

Kodin kylpytilat ovat suunniteltu arjen sujuvuutta ajatellen, jossa lasiset taittuvat suihkuseinät pitävät roiskeet kurissa ja pyykkihuollolle on oma käytännöllinen paikkansa.

Toimivan kokonaisuuden lisäksi tämä yhtiö mahdollistaa loistavat puitteet yhteisien tilojen osalta, sillä täällä on yhteisessä käytössä leikkihuone, viihtyisä oleskelupiha sekä pihasauna.

Tämä koti on valmis toivottamaan sinut tervetulleeksi, varaa oma esittelyaikasi jo tänään!

Saana 044 352 6554 | saana@toivolkv.fi | saana@toivolkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Tahtipuikko 2 C, 90140 Oulu
Kaupunginosa
Taka-Lyötty
Kohdenumero
21567268
Kerros
7 / 8
Asuinpinta-ala
50,5 m²
Tontin pinta-ala
1 145 m²
Kokonaispinta-ala
50,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen Asuintilojen pinta-ala 50,5m2.
Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
3h,kt,parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta/kaupan teossa
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Kodin U-mallisessa Topi-keittiössä on mitä tyylikkäin tunnelma jossa lämmin puu saa vierelleen näyttävän mustan välitilan. Lisäksi tässä keittiössä on runsaasti kaappi- sekä laskutilaa arjen kokkailuihin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tässä mainion kokoisessa ja pohjaratkaisultaan erittäin toimivassa kylpyhuoneessa on hyvin oma tilansa kaikelle. Lasiset taittuvat suihkuseinät pitävät roiskeet kurissa ja pyykkihuollolle on oma nurkkauksensa. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
Kuvaus: Huoneistolla kuuluu erillinen häkkivarasto.kellarikomero
Näkymät
Tältä kotoisalta lasitetulta parvekkeelta avautuvat viihtyisät näkymät Madetojansalin suuntaan.
Tulevat remontit
2025: Yhteispiha-alueen suunnittelu ja hankintoja. 2032: Kuntoarvio, palovaroittimet.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Eteisen irtokaappi Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto
Kohde on
Osakehuoneisto
Linkit

Hinta

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
49 138,92 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 940,59 € / m²
Velkaosuus
149 861,08 €
Lisätietoa velkaosuudesta
RL1 Rakennusaikainen 112 169,63€ / 30.04.2026.
Koron tarkistuspäivä 30.6. Lyhennykset kerran kuukaudessa. Ylimääräinen osakassuoritus korontarkistuspäivänä 150 euroa, mulloin 300euroa. Osakassuoritus oltava taloyhtiön tilillä viimeistään 7 pankkipäivää ennen lyhennyspäivää.

RL2 Tonttilaina 37 691,45€ / 30.04.2026.
Koron tarkistuspäivä 7.1. Lyhennykset kerran kuukaudessa. Ylimääräinen osakassuoritus korontarkistuspäivänä 150 euroa, mulloin 300euroa. Osakassuoritus oltava taloyhtiön tilillä viimeistään 7 pankkipäivää ennen lyhennyspäivää.

Vastikkeet

Hoitovastike
179,28 € / kk
Pääomavastike
1 001,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 180,98 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Huoneiston hoitovastike 3,55/m2/kk.
RL1 Rakennusaikainen lyhennys 779,35€/kk.
RL2 Tonttilaina lyhennys 222,35€/kk.
Vesimaksuennakko 22,00€/hlö/kk, tasataan kulutuksen mukaan.
Vesimaksu, kylmä 4,20€/m3. Vesimaksu, lämmin 11,00€/m3.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista sekä isännöitsijätoimiston ja pankin mahdollisista lainaosuuden poismaksamisen kuluista vastaa ostaja.

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
70
Kerroksia
8
Energialuokka
B2018 Voimassa 20.09.2022 - 20.09.2032.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 145 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Jurvelin Oy Haaransuontie 19, 90240 Oulu 010 8216 000
Isännöinti
Retta Isännöinti, Oulu Alasintie 10 B, 90400 Oulu 010 2281800

Yhteiset tilat
sauna, urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Kerhotila B-rapussa, leikkuhuone C-rapussa, ulkosauna.
Pintamateriaalit