159 000 €78,5 m²

Tuirantie 17 a, Tuira, Oulu3h, k, s

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
254 € / kk
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
1986
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuira
Kaupunki
Oulu

Länsi-Tuirassa tarjolla laadukkaasti ja hyvällä maulla remontoitu kolmio. Tämä valoisa ja viihtyisä kulmahuoneisto tarjoaa huolettoman kodin vuosiksi eteenpäin.

Asunnossa on erinomainen pohjaratkaisu. Tilava eteinen runsaine säilytystiloineen toivottaa sinut tervetulleeksi, ja näyttävä tehostetapetti tuo tilaan persoonallisuutta.

Kodin sydämenä toimii avara olohuoneen, ruokailutilan ja keittiön muodostama kokonaisuus. Keittiö on remontoitu kokkaajan tarpeet huomioiden: laadukkaat kodinkoneet, runsaat säilytystilat sekä tyylikkäät kiintokalusteet tekevät arjesta sujuvaa ja miellyttävää. Ruokailuryhmälle jää hyvin tilaa, eikä kokonaisuus tunnu ahtaalta.

Olohuoneen selkeä ja toimiva pohjaratkaisu mahdollistaa monipuoliset sisustusratkaisut. Ikkunat kahteen ilmansuuntaan tuovat runsaasti luonnonvaloa, ja olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle.

Makuuhuoneita on kaksi. Suuremmassa makuuhuoneessa on käytännöllinen liukuovikaapisto, ja toinen huone soveltuu erinomaisesti esimerkiksi työ- tai lastenhuoneeksi. Myös tässä huoneessa on hyvin säilytystilaa. Laatoitettu kylpyhuone on tilava ja toimiva, ja se sisältää kaikki arjen pyykkihuollon tarpeet. Ajaton ja tyylikäs ilme viimeistelee kokonaisuuden, ja oma sauna tuo asumiseen ripauksen luksusta.

Sijainti on erinomainen: Tuiran monipuoliset palvelut ovat kävely- ja pyöräilymatkan päässä. Läheltä löytyvät muun muassa Raatin uimahalli, kirjasto ja teatteri sekä upeat ulkoilualueet, kuten Nallikari ja Hietasaari. Talvisin alue tarjoaa loistavat mahdollisuudet hiihtoon ja pilkkimiseen, kesäisin taas uimarannat ja merelliset maisemat kutsuvat viihtymään.

Myynti- ja lisätiedot: Miia Halme 040 539 6764 miia.halme@aurealkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Tuirantie 17 a, 90500 Oulu
Kaupunginosa
Tuira
Kohdenumero
80496467
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
78,5 m²
Tontin pinta-ala
5 069 m²
Kokonaispinta-ala
78,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu kokonaisuudessaan vuonna 2020. Carmia-keittiön. Mattamustat kaapisto, yläkaappi vaalea tammi. Tasot laminaatti, välitila maali. Teräsallas ja hana. Saareke jossa Stalan terästaso. Liesitasoon integroitu liesituuletin (aktiivihiilisuodatin). Integroitu apk, uuni (kiertoiloma, höyry). Integroitu mikro. Jääpakastinkaappi. Vetolaatikoissa hidastimet. Yhdessä kaapissa ulosvedettävä taso esim monitoimikoneelle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä (taittuva), pesukoneliitäntä, lattialämmitys, pyyhekuivain (vesikiertoinen), bidee-suihku, allaskaappi, pesuallas ja peili (valopeili). Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone uusi kokonaisuudessaan 2020. Kiintokalustus. Seinät ja lattiat laatta, katto puupaneeli.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Keittiö pohjoiseen, olohuone ja makuuhuoneet itään.
Tulevat remontit
2025-2027 Parvekkeiden ja julkisivun kuntotutkimus 2028-2029 Parvekkeiden ja julkisivujen peruskorjaus, Lukoston ja huoneistojen ulko-ovien uusiminen
Tehdyt remontit
2025 Vesikaton peruskorjaus 2022 IV-kanavien puhdistus ja säätö 2020 Piharemontti 2018 Sisääntulokerroksen käytävän kunnostus 2017 Hissin modernisaatio 2016 Elementtisaumojen uusiminen 2014 Ikkunoiden uusiminen 2014 Parvekeovien uusiminen 2014 Lämmönsiirtimen sekä patteri- ja linjasäätöventtiilien uusiminen, lämpöverkoston perussäätö
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Tasolaude, pilarikiuas etäohjaimella.

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
149 072,93 €
Neliöhinta
2 025,48 € / m²
Velkaosuus
9 927,07 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
254 € / kk
Pääomavastike
156,21 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
410,21 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tuirantie 17
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kerhohuone, puuverstas, pesutupa, kuivaushuone, vaunuvarasto, pyörävarasto, häkkivarastot.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1986
Huoneistojen lukumäärä
48
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 21.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 069 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintipalvelu Terwa Oy, Mikko Hepo-oja, 044 7448 692
Kaavoitustiedot
Lisätiedot: Oulun kaupunki / asemakaavoitus@ouka.fi / 050 316 6850.
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2016 Kylpyhuoneiden kuntotarkastus.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: 42kpl. Autopaikat vuokrataan taloyhtiöltä. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikat vuokrataan taloyhtiöltä.
Muut tilat
Eteisessä kiintokalustus (liukuovikaappi sekä kiintokaappi ja istuintaso). Lattia parkettia, seinässä maali/tapetti.