149 000 €40 m²

Satamatie 8 F, Toppilansalmi, Oulu2h,kt,kph/wc,parveke

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
124 € / kk
Asuinpinta-ala
40 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Toppilansalmi
Kaupunki
Oulu

Tervetuloa tutustumaan tähän moderniin ja valoisaan kaksioon, joka hurmaa toimivalla pohjaratkaisullaan. Tässä on erinomainen valinta niin ensiasunnoksi, kuin sijoitukseenkin. Asunto on valmiiksi vuokrattu. Kodin sijainti on todella hyvä, täältä on hyvät yhteydet niin keskustan kuin yliopistonkin suuntaan sekä palvelut päivittäistavarakaupasta harrastepaikkoihin ovat aivan kodin läheisyydessä.

Koti sijaitsee kolmannessa kerroksessa. Näkymät avautuvat kahteen ilmansuuntaan, jonka ansiosta tässä kodissa riittää luonnonvaloa. Yhtenäinen olohuone ja keittiö muodostavat avaran ja viihtyisän oleskelutilan. Tyylikkäässä keittiössä on vaaleat kalusteet ja integroidut kodinkoneet viimeistelevät siistin ja yhtenäisen ilmeen. Lasitettu huoneiston levyinen parveke tarjoaa lisäneliöitä varhaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Erillinen makuuhuone tarjoaa rauhallisen paikan lepoon. Säilytykseen on reilusti kaapistoja. Kodin kylpytiloissa on ajaton värimaailma. Kylpyhuone on toimivan kokoinen ja tilaa on myös pesukoneelle/kuivausrummulle.

Taloyhtiö on uuden karhea ja hyvin hoidettu. Taloyhtiö on myös omalla tontilla, joten vastikekulut ovat maltilliset. Täällä on otettu huomioon tämän päivän tarpeet. Hissi tuo asukkaat hiljaisesti ja sujuvasti koteihin. Taloyhtiöstä löytyy myös sauna. Saunatilat ovat taloyhtiön asukkaiden käytössä yhteisten saunavuorojen ja omien varausten kautta.

Toppilansalmen alue on sijanniltaan ihanteellinen, merellisyys ja monet palvelut tekevät asumisesta viihtyisää. Kodin vierellä on K-Supermarket monine palveluineen. Lähellä ovat niin Nallikari rantoineen kuin monet muutkin harrastepaikat.

Soita ja sovi yksityisesittely! Myyntiä hoitaa Anna, p. 040 3542120 tai anna.simila@alkulkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Satamatie 8 F, 90520 Oulu
Kaupunginosa
Toppilansalmi
Kohdenumero
20158124
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
40 m²
Tontin pinta-ala
4 063,5 m²
Kokonaispinta-ala
40 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Valoisa ja todella toimiva koti hyvällä sijainnilla Toppilansalmessa odottaa.
Huoneiston kokoonpano
2h,kt,kph/wc,parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huippukuntoinen ja ihastuttava koti avaralla pohjaratkaisulla.
Keittiön varusteet
Liesi: integroitu, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Moderni valkoinen keittiö, joka yhdistyy oleskelutilaan. Keittiössä on hyvin säilytystilaa. Integroidut kodinkoneet viimeistelevät yhtenäisen ilmeen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpytilassa on ajattoman sävyiset laatoitukset. Hyvin tilaa myös pyykinpesukoneelle. Täällä myös kodin wc. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili. Erillisen WC:n kuvaus: Wc sijaitsee kylpyhuoneen yhteydessä.
Säilytystilat
Kuvaus: Huoneistolle kuuluva irtainvarasto sijaitsee kellarikerroksessa.
Näkymät
Läpitalon asunto, näkymät kahteen ilmansuuntaan. Parvekkeelta avautuu näkymät sisäpihan suuntaan, makuuhuoneesta takapihan puolelle.
Tulevat remontit
Huoltokirjan mukaiset toimenpiteet. Huoneistojen märkätilat tarkastetaan kuntoarvion yhteydessä 2028-2029. Palovaroittimien uusiminen 2028-2029. Iv-suodattimien vaihto 2x vuodessa yhtiön puolesta. Kuntoarvio 2028-2029.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Huoltokirjan mukaiset toimenpiteet.
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Taloyhtiöllä on sauna, joka varattavissa erikseen. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Toppilan ja Tuiran palvelut lähellä. Vieressä on K-Supermarket. Nallikarin uimaranta monine mahdollisuuksineen on lyhyen matkan päässä. Nallisport urheilukeskus myös lyhyen matkan päässä. Keskustaan matkaa alle 3km. Koulut: Terva-Toppilan koulu ja muiden kaupunginosien koulut. Päiväkoti: Useita lähettyvillä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
56 378 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 725 € / m²
Velkaosuus
92 622 €

Vastikkeet

Hoitovastike
124 € / kk
Pääomavastike
668,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
792,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
20,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Hoitovastike huoneisto: 124,00 €/kk Mediavastike: 1,90 €/kk Saunamaksu: 20 €/huoneisto/kk Vesimaksuennakko: 20 €/hlö/kk. Tasaus kulutuksen mukaan. Pääomavastike 1: 546,10 €/kk (rakentamisen aikainen laina) Jos lainan maksaa pois, niin pääomavastike poistuu. Pääomavastike 1 on 1.1.2026 alkaen 4,30 €/os/kk. Taloyhtiön rakentamislaina (PO1) on sidottu 12 kk:n euriboriin. Korontarkastuspäivä on vuosittain 27.11. Tämän vuoden korontarkastuspäivänä kokonaiskorko laski 3,30% -> 3,06%, joten taloyhtiön hallitus päätti tarkastaa pääomavastikkeen korkomuutosta vastaavaksi varsinaisen yhtiökokouksen myöntämin valtuuksin. Pääomavastike 2: 122,00 e/kk (tonttilaina) Jos lainan maksaa pois, niin pääomavastike poistuu.

Rakennusvuosi
2019
Huoneistojen lukumäärä
120
Kerroksia
5
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
4 063,5 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: SOL Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Jonne Esko/ Kiinteistö-Tahkola Oulu Oy jonne.esko@kiinteistotahkola.fi +358 207488344
Kaavoitustiedot
Oulun Kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Loistavat liikenneyhteydet kaikilla kulkumuodoilla. Upeat kevyen liikenteen verkostot ihan vieressä.